Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Záplavy postihli aj Košice a okolie, hasiči si neoddýchli

Hasiči z Košíc a okolia si od nedele ani na chvíľu nevydýchli. Až do dnešného popoludnia absolvovali spolu viac ako 130 výjazdov. Vytrvalé dažde posledných dní spôsobili hotovú pohromu najmä v okrese Košice-okolie.

V Haniske museli evakuovať aj psí útulok.V Haniske museli evakuovať aj psí útulok. (Zdroj: Veronika Janušková)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Vodný živel zalial polia, cesty, pivnice či garáže rodinných domov.

KOŠICE. Hasiči ľuďom postihnutým záplavami pomáhali, ako mohli. Odčerpávali vodu z pivníc, prekopávali odvodňovacie rigoly, vyťahovali "utopené" autá.

Z BMW trčala iba časť strechy

Do reči veľmi nebolo chlapíkovi, ktorý sa dnes skoro ráno vybral so svojím BMW X5 do obce Haniska pri Košiciach. Voda zaliala cestu pod mostom asi do vyše dvojmetrovej výšky. Vodič to riskol, vošiel s autom do vody a bolo po všetkom.

"Na nič si nepamätá, z auta musel doslova vyplávať," opisoval nám na mieste nehody cestný záchranár Róbert Mamčák z Česmadu. "Ani za ním nechoďte, lebo je taký nazlostený..." Nešťastný majiteľ stál nad svojím autom, z ktorého trčala iba časť strechy.

Zlá motoristická skúsenosť s povodňou. Foto: Veronika Janušková

"O chvíľu by mali prísť hasiči-potápači a mali by ho vytiahnuť. To však ešte nič nie je. Už predtým tu bolo iné auto zaliate vodou úplne, nad hladinu trčala iba jeho anténa. Hasiči mu pomohli na breh pomocou žeriava," dodal záchranár.

Museli presťahovať asi 20 psov

Od mosta, ktorý museli cestári uzavrieť, sme sa vybrali do útulku pre psy v Haniske. Príval vody bol totiž v noci z nedele na dnes taký silný, že ho zaplavilo.

"Úplná katastrofa," posťažovala sa nám jeho šéfka Romana Šerfelová. "Voda sa dostala aj na také miesta, kde nikdy predtým nebola, nemá už ani kam odtekať. Z bezpečnostných dôvodov bolo nutné presťahovať do iných kotercov viac ako 20 psov. Pomáhajú nám aj iní. Prihlásilo sa tiež asi sedem záujemcov, že si zoberú domov psíka. Aspoň kým voda neopadne."

Cestu nám zrazu zablokovalo čierne auto. Vystúpil z neho Ján Bača, hovorca U. S. Steel Košice (USSK). Prišiel preveriť situáciu, najmä či voda neublížila štvornohým obyvateľom starých, ale i nových kotercov, ktoré vyrobili v USSK a darovali útulku. "Tie povodne sú neuveriteľné. Keď som sa chcel ráno dostať autom z domu vo Vyšnej Myšli do práce, nedalo sa. Voda siahala na ceste asi do výšky pása, neostalo mi nič iné, len ísť do Košíc vlakom," tvrdil Bača.

O aktuálnej povodňovej situácii na východnom Slovensku čítajte tu.

Vyšná Myšľa, krajina tisícich jazier

Veľmi zlá situácia bola dnes dopoludnia v obciach Ždaňa, Bidovce, Geča, Beniakovce, Vyšná i Nižná Myšľa, Veľká i Malá Ida, Košické Olšany. Problémy však boli aj v Seni či Kechneci, kde hasiči pomáhali odčerpávať vodu.

Pred Vyšnou Myšľou sme zastihli Maroša, ktorý sa chcel dostať do obce. Neveriacky zízal na cestu, ktorá sa v diaľke strácala pod prívalom vody. Vpravo i vľavo okolo vozovky vytvoril rozliaty živel priam krajinu tisícich jazier. "Už cez víkend som v Spišskej Novej Vsi počúval správy, ale dúfal som, že to nebude až také hrozné. Už som volal kamarátovi do Nižnej Myšle, že nechám u neho auto a domov pôjdem vlakom."

Zaliata cesta do Vyšnej Myšle. Foto: Veronika Janušková

Zaliatu vozovku "zdobila" dopravná značka zakazujúca vjazd všetkým motorovým vozidlám.

Po dažďoch sa dnes v noci zosunula pôda v obci Nižná Myšľa. Ako uviedol starosta Marián Karvanský, zosunula sa časť svahu pod miestnym cintorínom pri novej časti rodinných domov. Zaplavené sú aj niektoré pivnice.

V Ždani zalialo záhrady, muž prišiel o včely

Napriek tomu, že hladina Hornádu začala počas dňa pomaly klesať, ľudia mali pri domoch v Ždani vrecia s pieskom.

"V noci poriadne lialo a ráno bolo v záhradách veľmi veľa vody. Pozrite sa, kmene stromov sú pomaly pod vodou. Mali sme nasadené, všetko je zničené," povzdychla si pani Margita a dodala, že na vodu sú v podstate zvyknutí. "Báli sme sa, že nám zaplaví aj dom, našťastie sa tak nestalo. Voda pomaly klesá, hladina šla dole asi o 10 centimetrov. Zaplavené záhrady sú až pri 11 domoch. Pred dvoma rokmi to bolo podobné," uzavrela Margita.

Utopené úle pri Ždani. Foto: Veronika Janušková

Miestnemu včelárovi vytopilo okrem pivnice aj úle. "Takmer všetko je zničené. Dve maringotky som stihol odtiahnuť. Mladé včely však zalialo, vyšli navnivoč. Strašné, musíme ich zlikvidovať, aby neroznášali choroby," povedal nám Bartolomej Fekete. Škody budú podľa neho vysoké. "Pivnicu máme plnú vody, neustále ju ťaháme s čerpadlom, stále je tu však asi 60 centimetrov. Bojujeme, ako sa dá. Počul som, čo sa deje inde, takže my sme na tom ešte relatívne dobre," dodal.

Popoludní sa hasiči do Ždane vrátili. V nedeľu totiž museli zo žeriava evakuovať pracovníkov a dnes ich požiadali opäť o pomoc. "Žeriav je pod prúdom, treba ho vypnúť. Chlapi tam išli s člnom, prepravili pracovníkov k žeriavu a späť," dozvedeli sme sa od hasičov.

Museli vykopať rigol

Košické Oľšany postihla povodňová vlna taktiež počas noci. Miestni obyvatelia popoludní kopali rigol, aby odviedli vodu z polí. "Joj, katastrofa. Voda je v pivnici, aj v kuchyni sme mali. To bolo hrozné, ako sa valila voda dole cestou, bolo jej takmer pol metra. Čerpám vodu z pivnice už dva dni a vôbec neklesá. Žijem tu dosť dlho a v určitých periódach nás pravidelne vytápa. Nejako to zvládneme," povedal obyvateľ obce.

Pri súdkoch vysoká hladina

Hladina Hornádu stúpla aj "Pri súdkoch" neďaleko Ťahanoviec. Nánosy už zaplavili časť cesty lemujúcej koryto rieky. Vo vysokej vode sa cítia dobre azda iba kačice, aj keď včera popoludní do nej takmer vletel i majiteľ jedného z áut. Zabrzdil na poslednú chvíľu pár metrov od brehu.

Rozvodnený Hornád pri ťahanovskom moste. Foto: Veronika Janušková

V Košiciach bola vyhrotená situácia aj v mestskej časti Šaca, kde hasiči odčerpávali vodu z miestneho štadióna. Takisto museli odstrániť mohutný strom, ktorý na Narcisovej ulici spadol na zaparkované auto VW Touareg.

Dnes nás z magistrátu informovali, že v nedeľu zasadala protipovodňová komisia. "Po vyhodnotení aktuálneho vývoja primátor mesta Košice František Knapík vyhlásil najvyšší III. stupeň povodňovej aktivity na celom území mesta," uviedol Jaro Kerner.

Popoludní ho vyhlásili aj v obciach Čečejovce a Dvorníky, celkovo platí v dvadsiatich obciach okresu Košice-okolie. Cestu do Maďarska cez hraničný priechod Milhosť zatvorili.

Ďalšie zrážky by uškodili. A hrozia

KOŠICE. Povodňová aktivita sa počas dnešného dňa podľa vodohospodárov mierne upokojila. Zaznamenali pokles na malých vodných tokoch ako Svinka, Olšava a horný tok Torysy. Nestúpal ani Hornád pod Ružínom, ktorý regulovali vypúšťaním 180 metrov kubických vody za sekundu.

"Ak nezaprší, očakávame pokles v stredných úsekoch Hornádu, stabilizovaný je aj stredný tok Torysy. Dolný tok v blízkosti Košických Oľšian má ešte stúpajúcu tendenciu. Každé ďalšie zrážky však môžu mať negatívny dopad na vývoj situácie," zhodnotil technický pracovník Slovenského vodohospodárskeho podniku v Košiciach Dušan Mydla. Situáciu hodnotí ako mimoriadnu. "Celé povodie na východe preukazovalo a v niektorých prípadoch stále preukazuje povodňovú aktivitu."

Padajú zrážkové rekordy

Nasledujúce dni sa však počasie výrazne nezmení. Výdatný dážď sa podľa meteorológov udrží do stredy. Do konca týždňa hlásia oblačno až zamračené, občasný dážď alebo prehánky. Tvrdia, že studený máj, ktorý tieto zrážky sprevádzajú, sa nevymyká normálu. Nasvedčujú tomu aj pranostiky spojené s tromi ľadovými mužmi či Žofiou a Urbanom. Pripúšťajú však, že trvalý dážď môže prelomiť doterajšie historické maximá.

Súčasné nadmerné zrážky sa však v Košiciach už "zaslúžili" o tri iné rekordy. "V nedeľu padol rekord maximálneho úhrnu zrážok. Nameraných bolo 50 milimetrov, čo je trojnásobne viac ako posledný rekord v tento deň v roku 1987. Vtedy napadlo 16,1," vysvetlila klimatologička košického hydrometeorologického ústavu Martina Tomková. "Rekordný úhrn zrážok sme namerali aj 13. a 6. mája, čo naznačuje, že zrážková činnosť je abnormálna."

kag

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 2. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 3. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 4. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 5. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 6. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 8. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 114
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 230
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 470
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 4 100
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 887
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 005
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 700
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 302

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 2. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 3. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 4. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 5. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 6. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 7. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 8. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 393
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 5 579
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 773
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 146
 5. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 124
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 869
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 834
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 777
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


26. máj
Marián Varga z Collegium Musicum.

V Skalici bude v sobotu spomienkový koncert na počesť skvelého muzikanta.


9 h
Ilustračné foto.

Aby im neublížil online svet.


23. máj
Ilustračná fotografia

Pozrite si model obsadenia regionálnych súťaži po reorganizácii.


17 h

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 2. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 3. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 4. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 5. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 6. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 7. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 8. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 393
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 5 579
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 773
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 146
 5. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 124
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 869
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 834
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 777
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu