KOŠICE. Vo voľnej prírode rastúci ihličnan sa dá prirovnať k tomu, ako keby sme objavili dinosaura. Úplne nový botanický druh považovali vedci až do roku 1994 za vyhynutý najmenej dva milióny rokov. O tom, že je to unikát, svedčí aj ozdobná klietka, v ktorej je vystavený, aby bol chránený pred poškodením.
"Posledných 23 exemplárov objavil náhodne správca národného parku David Noble v rokline asi 150 km od Sydney v Austrálii. Lokalita nálezu je dodnes utajovaná. Ihličnan dorastá do výšky až 40 metrov. Keďže neznesie teploty pod mínus 10 stupňov Celzia, budú ho môcť návštevníci vidieť iba od konca apríla do konca októbra. Je to skvost, ktorý možno prirovnať k Mone Líze v Louvri," uviedol vedecký pracovník Robert Gregorek.
Vlaňajšie potomstvo a motýlia topmodelka
Návštevníci budú môcť znovu obdivovať aj exotické motýle. Niektoré už poletujú, ďalšie sa liahnu a iné privezú z Anglicka v priebehu výstavy, ktorá sa začne už zajtra a potrvá do konca júna. Motýlia šou každoročne trhá rekordy v návštevnosti.
Organizátori sa stále snažia predstaviť aj iné druhy, ako videli ľudia doteraz. Vystavený bude aj vypreparovaný atacus atlas, najväčší motýľ sveta, ktorý žije iba 1 až 3 dni. Unikátom je, že vlani nakládli vajíčka a z nich sa vyliahli aj húsenice, ktoré prežili ako škodcovia na banánovníkoch.
Ako informoval R. Gregorek, novinkou bude argema mittrei z Madagaskaru, nazývaná aj obrovská motýlia kométa. Je to žlto sfarbená "topmodelka" s rozpätím krídiel 25 cm. Motýľov bude poletovať po záhrade asi tritisíc.
Botanikiáda
Medzi prvými si ihličnan i motýle prehliadli piataci základných škôl, účastníci Botanikiády. Je to regionálna súťaž žiakov Košického a Prešovského kraja. Ich úlohou je splniť 24 botanických úloh v rámci projektu, ktorý podporila Agentúra pre vedu a výskum Ministerstva školstva SR. Zapojilo sa doň 240 školákov a 120 pedagógov ZŠ z Košického a Prešovského kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári