Táto vládna koalícia ešte neutrpela takú prehru ako v utorok.
BRATISLAVA/KOŠICE. Od januára 2009 si človek nemôže vybrať zariadenie sociálnych služieb, keď chce, aby mu naň obec alebo župa prispela. Parlament totiž uzákonil určitú postupnosť.
Napríklad pre človeka, ktorý potrebuje domov dôchodcov, to znamená, že najprv mu obec hľadá miesto vo svojom zariadení, potom v zariadení inej obce a až keď zlyhá táto možnosť, môže ísť do starobinca, ktorý patrí cirkvi alebo inej organizácii. Koalícia vyhovela obciam a župám, ktoré z princípu nechcú prispievať na prevádzku iných zariadení ako svojich.
Ústavný súd však v utorok rozhodol, že zvýhodnenie niektorých poskytovateľov pred inými nie je v súlade s ústavou. Majú totiž rovnaký predmet činnosti.
Opozícia uspela
Obmedzenie výberu obsahoval už pôvodný návrh zákona, ktorý predložila ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová zo Smeru-SD. Parlament ho však ešte spresnil - na návrh jej blízkej poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD). "Je to pre mňa také malé víťazstvo," povedala poslankyňa Monika Gibalová z KDH, ktorá iniciovala podanie na Ústavný súd. Rovnako reagujú ľudia z neziskoviek, ktorým zákon znemožnil prijímať klientov. Ministerka sa nevyjadruje.
Ide len o jednu vetu v zákone, ale ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, dokázala skomplikovať život natoľko, že niektorí sa pomoci nedožili. Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice, spomína, že prvý človek, ktorého im župa vlani poslala, zomrel skôr, ako sa dostal do domova. "Bola to šikana obyčajných ľudí." Kým zákon nezačal platiť, človek si mohol vybrať, kde chce byť. "Za niekoľko dní mohlo byť všetko vybavené a mohol nastúpiť," tvrdí Korpesio.
KSK ani mesto neočakávajú výraznejšie zmeny
Teraz musí nález Ústavného súdu najprv vyjsť v Zbierke zákonov. Sporné ustanovenie v tom momente stratí účinnosť. Parlament má potom 6 mesiacov na jeho zladenie s ústavou. "Urobí to až budúca Národná rada," povedala Gibalová. Obce a župy tak ešte stále môžu umiestňovať ľudí do svojich zariadení a nerešpektovať ich požiadavky.
Keď si človek bude môcť vybrať, kde chce byť, obce a župy budú musieť dávať viac peňazí do občianskych, cirkevných a súkromných zariadení. Kde na to vezmú, ešte nik nevie. Ministerstvo sociálnych vecí sa dovtedy odmieta vyjadriť.
"Mesto Košice sa nikdy nestotožnilo s § 8 zákona o sociálnych službách, ktorý Ústavný súd napadol a v rámci možností zabezpečovalo sociálne služby aj u neverejných poskytovateľov," povedala nám Eva Dudová z referátu sociálnych služieb magistrátu.
Výraznejšie zmeny nepredpokladá ani riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát. "Nečakajú nás dramatické zmeny. Už dávnejšie sme spustili transparentný systém elektronickej evidencie všetkých došlých žiadostí, ktoré sú prístupné potenciálnym klientom týchto zariadení v kraji. Momentálne máme 50 neumiestnených uchádzačov, avšak dostali sme dotáciu na vytvorenie ďalších miest v DSS, takže predpokladám, že do konca júna všetkých kladne vybavíme."
Fakty
Funguje to v rozpore s ústavou
- Kto potrebuje domov dôchodcov či sociálnych služieb a nemá peniaze na kompletný servis, mal doteraz len jednu možnosť.
- Musí požiadať obec alebo župu, aby mu niekde našla miesto.
- Najprv mu ponúknu vlastné zariadenia, potom zariadenia iných obcí alebo žúp.
- Len ak to nevyjde, môže si vybrať cirkevný alebo súkromný starobinec.
lyv
Autor: jč, jsv, jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári