KOŠICE. Prezentácia rôznych druhov exotických motýľov zo všetkých kútov sveta láka návštevníkov vstúpiť do skleníka Viktória, kde sa už lietajúce krásavce liahnu a poletujú z rastliny na rastlinu. Príležitosť vidieť ich potrvá do konca júna každý deň v čase od deviatej do sedemnástej hodiny.
Dvojnásobný počet
Postupne by sa malo vymotať zo zámotkov približne tritisíc pôvabných a krehkých motýľov, ktorých poslaním je spáriť sa, naklásť vajíčka a ukončiť svoj krátky život. Uvidíme ich až o polovicu viac ako pred dvomi rokmi.
Motýle sa riadia inými pravidlami, ako by sme si priali. Čulejšie sú za teplého a slnečného počasia. Zaručiť, že naraz uvidia návštevníci celú škálu, sa jednoducho nedá. Najväčší motýľ sveta Attacus atlas žije sotva tri dni a keďže je to nočný tvor, počas dňa sa ukrýva. V tomto roku je možné ho uvidieť aj v inom štádiu vývoja, keďže sa podarilo z vajíčok nakladených vlani odchovať aj húsenicu, ktorá sa práve zavíja do zámotku.
Z domácej farmy
"Z niekoľkotisíc vajíčok z vlaňajšej prezentácie sa podarilo odchovať iba 15 kusov, čo nie je málo vzhľadom na biologickú ochranu rastlín. Húsenice Attacusa a banánovníkového škodcu Caligo sa vyliahli tu v kancelárskych podmienkach. Ostatné motýle sme kúpili z farmy v Anglicku," povedal vedecký pracovník Robert Gregorek.
Najprítulnejší je Caligo. Rád si sadá na človeka, ale neznesie vo svojom okolí konkurenciu. Húsenica má riadny apetít. Za deň dokáže skonzumovať 3 kg banánovej hmoty. Hitom tejto sezóny je ďalší obor z ríše motýľov Argema mittrei nazývaný aj madagaskarská kométa. Kto chce vidieť, ako vyzerá, nemal by si nechať ujsť príležitosť. Rozpätie krídiel dosahuje až 25 cm. Vo voľnej prírode je už dnes nezastihnuteľný, pretože sa stal trofejou zberateľov nielen pre svoje rozmery, ale aj atraktívnu farbu.
Foto: veja
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári