Korzár logo Korzár Košice

Kto sa chystá na exotickú dovolenku, mal by myslieť na očkovanie

Kto už má za sebou návštevu cestovej kancelárie a vie, že sa za oddychom vyberie do nejakej exotickej krajiny, mal by už teraz zvážiť, či v záujme prevencie včas absolvuje očkovanie proti cudzokrajným chorobám.

Väčšiu časť Slovenska posledné dni sužovali dažde a záplavy. Možno aj preto mnohí z vás netrpezlivo očakávajú pravé leto a hlavne čas dovoleniek.

Človek ide na dovolenku „vypnúť", relaxovať a nemyslieť na prácu. A už vôbec nie na lekárov. „Očkovanie pred odchodom do zahraničia možno rozdeliť na povinné (žltá zimnica) vyžadované na základe medzinárodných predpisov s cieľom ochrany zdravia samotného cestovateľa a odporúčané na základe zvýšeného rizika nákazy cestovateľa danou chorobou v oblasti pobytu," vysvetľuje MUDr. Oľga Mináriková, vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. „Očkovanie proti žltej zimnici sa vykonáva výlučne v centrách certifikovaných SZO, a je to Úrad verejného zdravotníctva SR v Bratislave, Trnavská cesta 52. Návštevu je vhodné dohodnúť dopredu telefonicky, očkovania sú totiž vyhradené len na určité dni v týždni. Údaje o požadovanom očkovaní majú aj cestovné kancelárie, a je možné sa informovať aj na tel. č. RUVZ KE: 62 020 176, resp. 62 051 516, alebo na Stredisku pre cudzokrajné choroby na Klinike infekčných a tropických ochorení FN LP v Košiciach."

Za endemické oblasti žltej zimnice sú považované Angola, Etiópia, Guinea, Keňa, Mali, Uganda a mnohé ďalšie. Potvrdenie o očkovaní proti tejto chorobe môže byt požadované aj v niektorých krajinách južnej Európy, tropickej Afriky a Latinskej Ameriky. Tu sa síce táto choroba nevyskytuje, prežíva tu však komár - prenášač, a preto existuje možnosť jej rozšírenia po privezení vírusu v tele nakazenej osoby.

Najčastejším neželaným suvenírom dovozeným z dovolenky spomedzi tých ochorení, ktorým je možné predísť očkovaním, je hepatitída typu A (VHA). Najväčšie riziko hrozí turistom pri návšteve tropických a subtropických oblastí, vrátane krajín južnej Európy. „Ochorenie má dlhý inkubačný čas (15 až 50 dní) a postihnutý cestovateľ či dovolenkár sa stáva infekčným pre okolie. Ochorieť môže aj po návrate domov. Očkovacia látka proti VHA nepatrí medzi najlacnejšie, investícia do nej sa pre jej dlhodobý účinok (15 až 20 rokov) určite vyplatí. Pri dlhších pobytoch v zahraničí, viac ako pol roka, sa odporúča aj očkovanie proti hepatitíde typu B." Dovolenkára vyjdú očkovania od niekoľko desiatok do sto eur. Napríklad proti hepatitíde typu B stojí jedna dávka okolo 16 eur a potrebné sú tri. Proti hepatitíde typu A stojí dávka okolo 39 eur, potrebné sú dve. Po očkovaní dostane pacient žltý preukaz, v ktorom je výkon zaznamenaný. Na letisku ho totiž nemusia bez tohto preukazu vpustiť do lietadla.

Vo všeobecnosti sa odporúča absolvovať očkovanie najneskôr dva týždne pred odchodom na dovolenku, v prípade spomínanej žltej zimnice ešte skôr. „Včasnosť očkovania závisí od počtu dávok v základnej schéme, ale vo všeobecnosti možno povedať, že minimálne pol roka pred cestou treba začať rozmýšľať o preventívnych opatreniach." Na záver však vedúca epidemiológie dodáva: „Nie každé očkovanie poskytuje 100 % ochranu. Dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, hygieny stravovania, ochrany pre hmyzom pomôže spolu s očkovaním zníženiu rizika nákazy." Kto teda plánuje dobrodružnú cestu niekam do exotickej destinácie, mal by sa vo vlastnom záujme čo najskôr informovať o potrebe očkovanie. V opačnom prípade si môže domov doniesť nepríjemný suvenír.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 515
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 825
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 635
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 787
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 339
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 443
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 743
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu