O tom, na čo všetko sa používa a o nových trendoch v tejto oblasti sme sa pozhovárali s jedným z košických gynekológov, ktorí odbery vykonávajú, MUDr. Petrom Böszörményim. Oslovili sme aj spoločnosť, ktorá krvné materiály ďalej spracuje.
Otcami myšlienky odberu pupočníkovej krvi sú americkí vedci. Prvá transplantácia s pupočníkovou krvou sa však uskutočnila vo Francúzsku. Na Slovensko prišla metodika odberu pupočníkovej krvi zhruba pred 15 rokmi. Najprv len pre chorých súrodencov, neskôr aj darovaná pre kohokoľvek vo svete. Od roku 2001 sa však odoberá aj na vlastné účely, teda na potrebu samotného dieťaťa či jeho príbuzných. "Posledné tri roky však už dobre funguje aj darcovská forma. Odobratá pupočníková krv teda putuje do medzinárodnej siete, v rámci ktorej je potom poskytnutá cudziemu človeku, ktorý ju potrebuje," hovorí MUDr. Böszörményi.
Odobrať pupočníkovú krv nemôžu z každej pupočníkovej šnúry. Darovanie podlieha prísnym kritériám, ktoré musí splniť. "V prvom rade musí matka porodiť klasickým spôsobom, nesmie ísť o predčasný pôrod. Pri predčasnom pôrode, keď je dieťa slabšie, menej vyvinuté, je aj krvný obeh slabší. Matka sa ďalej nesmie nachádzať v evidentnom infekčnom procese." Ak na nej infekčné prejavy nebolo badať, ale predsa v nej prebiehali, príde sa na to neskoršími vyšetreniami odobratého krvného materiálu. Darovanie je, samozrejme, bezplatné. Omnoho menej prísne kritériá platia pri odbere na vlastné účely. Ak sa tak stane, matka si musí za túto službu zaplatiť približne 800 eur.
Keď sa táto metóda na Slovensku zaviedla, záujem o ňu nebol veľký. V priebehu dvoch rokov však došlo k slušnému nárastu počtu záujemkýň. "Svoje robil internet alebo osvetová kampaň, ktorá metodiku odoberania pupočníkovej krvi na Slovensku zaviedla. Nemalú zásluhu na náraste počtu záujemcov majú aj lekári. O tejto možnosti informujeme každú pacientku, snažíme sa im totiž pomáhať," vysvetľuje MUDr. Böszörményi. Jediným faktorom, ktorý záujemkyne odrádza, je len značná finančná čiastka, ktorú musia zložiť. Možno je na škodu, že sa o túto problematiku nezačali zaujímať zdravotné poisťovne, pre ktoré by to bolo výhodné.
Žijeme v konzervatívnej spoločnosti, a tak sa niektorí jej členovia môžu na podobné metódy pozerať "krivo". "Myslím si, že sa to už zlepšilo. Mamičky si uvedomujú benefit tohto druhu odberu a to že môže v budúcnosti výrazne pomôcť ich dieťaťu. Dokonca mu aj zachrániť život. V tomto sú naše mamičky na európskej úrovni." Štatistiky počtu odberov sa však vo FNLP v Košiciach už niekoľko rokov držia zhruba na úrovni 200 odberov ročne. "Zhruba 90 percent odberov sa realizuje na vlastnú potrebu dieťaťa a jeho rodinných príslušníkov. Len malá časť odberov je na darcovské účely. Znovu si však myslím, že je to zapríčinené len tým, že ide o novinku. Časom sa dostane do povedomia aj táto forma."
Krv sa odoberá injekčne z pupočnej šnúry počas pôrodu. Množstvo odobranej tekutiny sa rôzni v závislosti od jednotlivého prípadu. "Niekedy odoberieme 200 ml, inokedy len množstvo, ktoré je na hrane akceptovateľnosti. Pupočník niekedy jednoducho 'spľasne' príliš skoro. Nezávisí to od kvality či skúseností lekára, ale od okolností, ktoré nastali." Krvnú hmotu odoberú lekári do odberového vaku, ktorý schladia a pošlú na ďalšie spracovanie. Ak je matka pri pôrode ohrozená na živote, lekár z etických príčin odmietne odobrať pupočníkovú krv, hoci si to predtým sama priala.
Krv odobratá z pupočníkovej "šnúry" je výnimočná. Pri použití pre vlastnú potrebu alebo pre rodinných príslušníkov je napríklad istotou, že ju telo prijme a nemusia sa nasadzovať imunoblokátory. "Jej dôležitosť spočíva v tom, že obsahuje množstvo buniek, ktoré sa v ničom inom nenachádzajú. Sú to bunky, z ktorých vlastne pochádza celý život, vznikli z nich všetky tkanivá ľudského organizmu."
Využitie buniek obsiahnutých v krvnej hmote z pupočníka je veľmi široké. "V počiatkoch sa používali najmä u pacientov s imunodeficitou či narušenou tvorbou krvi." Postupne sa však výskumom prišlo na to, že tieto bunky dokážu robiť malé zázraky. "Dá sa z nich technológiami vytvoriť tkanivo prakticky každej časti tela. Najviac sa pracuje na tkanivách, z ktorých sa robia kostné štepy, sietnica oka alebo pečeň." Významnú úlohu zohrávajú tieto bunky aj u onkologických pacientov, ktorým organizmus rozrušila chemoterapia či rádioterapia. Účinné sú aj u pacientov s leukémiou. V budúcnosti možno dokážu výrazne pomôcť pri ochoreniach ako Alzheimerova choroba, diabetes typu I., ochorenia srdca, pečene, svalovej dystrofii, Parkinsonova choroba, pri úrazoch miechy či dokonca mozgovej mŕtvici. V jednom z prípadov, na ktoré si MUDr. Böszörményi s kolegami spomínajú, sa napríklad mamička rozhodla mať štvrté dieťa preto, aby získala pupočníkovú krv pre jedno zo svojich detí trpiace onkologickým ochorením.
"Ak sa človeka zdravotné problémy nedotýkajú osobne, nemyslí na podobné formy pomoci. Preto by si mal každý uvedomiť, že touto cestou môže raz zachrániť život nielen cudziemu človeku, ale aj svojmu príbuznému, či dokonca sebe." Do budúcnosti by bol MUDr. Böszörményi rád, keby došlo k nárastu počtu záujemcov o túto metodiku. "My môžeme robiť len to, že našim pacientom budeme aj naďalej poskytovať kvalitné informácie z tejto oblasti."
Od roku 1997 na Slovensku funguje register placentárnych krvotvorných buniek, ktorý spravuje občianske združenie (OZ) Eurocord-Slovakia. "Cieľom združenia je umožniť čo najširšie využitie pupočníkovej krvi na liečebné a výskumné účely. Eurocord-Slovakia je neštátne zdravotnícke zaradenie, ktoré prevádzkuje špecializované laboratóriá zamerané na spracovanie a uskladnenie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi a kostnej drene. Laboratóriá pracujú na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva SR," hovorí Marína Polonská, pracovníčka Eurocord-Slovakia.
OZ zabezpečuje odber, spracovanie, zamrazenie a uskladnenie pupočníkovej krvi pre vlastnú potrebu dieťaťa. "Okrem toho budujeme verejný register darovanej pupočníkovej krvi, ktorý je zaradený do medzinárodnej výmennej siete, prostredníctvom ktorej sa vyhľadávajú krvotvorné bunky pre chorých pacientov kdekoľvek vo svete. V rámci tejto medzinárodnej výmeny Eurocord-Slovakia poskytol päť jednotiek pupočníkovej krvi na použitie pre pacientov v USA a Českej Republike." V medzinárodnej databáze má zaradených 605 jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú k dispozícii pre pacientov. "Pripravujeme aj transplantáty z pupočníkovej krvi pre staršieho chorého súrodenca, ktorého ochorenie je liečiteľné transplantáciou krvotvorných buniek, tzv. indikované súrodenecké odbery."
Okrem spracovania pupočníkovej krvi sa občianske združenie venuje aj spracovaniu krvotvorných buniek z kostnej drene pre malých pacientov na detskej onkológii. O odber, transport a spracovanie pupočníkovej krvi pre vlastné použitie dieťaťa na celom území Slovenska mimo Bratislavského kraja sa stará aj spoločnosť Ceptra. "Pupočníková krv sa transportuje v termoboxoch, kde sú zabezpečené optimálne podmienky pre biologický materiál. Krv sa dlhodobo skladuje v biologických kontajneroch. Požadované podmienky na skladovanie živého biologického materiálu sú vytvárané tekutým dusíkom a jeho parami pri teplote mínus 196 °C. Tento systém je nezávislý od elektrickej energie. Skladovacie priestory sa nachádzajú na území Slovenska."
Na začiatku spracovateľského procesu sa odberový vak s pupočníkovou krvou označí jedinečným číselným kódom. Následne sa vyhodnotí objem pupočníkovej krvi a stanoví sa množstvo jadrových buniek v odbere. Proces spracovania pokračuje centrifugáciou a pridaním kryoprotektívnej látky. "Súčasne sa pripravia vzorky na kontrolu kvality pripravovaného transplantátu z pupočníkovej krvi. Takto pripravený transplantát sa v ochrannom kovovom puzdre spolu so vzorkami vloží do kryokonzervačného zariadenia. Postupné ochladzovanie až na požadovanú teplotu je riedené počítačom." Transplantát z pupočníkovej krvi je hermeticky uzavretý v špeciálnom zmrazovacom vaku a vložený do biologického kontajnera v ďalšom ochrannom obale. Na základe súčasných vedeckých poznatkov môže byť pupočníková krv uskladnená mnohé desaťročia.
Odbery sa realizujú vo všetkých pôrodniciach na Slovensku. Vykonávajú ich pôrodníci alebo pôrodné asistentky. Následné použitie jednotiek krvi má dve varianty. Rozlišuje sa vydanie darovanej jednotky a vydanie vlastnej pupočníkovej krvi na použitie. "V prípade darovanej krvi transplantačné centrá vyhľadávajú vhodnú krv pre svojich pacientov na základe HLA znakov, ktoré musia byť zhodné medzi pacientom a krvou. Tento proces sa uskutočňuje prostredníctvom databázy medzinárodnej výmennej siete BMDW. Ak sa v databáze nájde vhodná krv zo Slovenska, oslovia Eurocord-Slovakia s požiadavkou na poskytnutie podrobných informácií a doplňujúcich vyšetrení." Na základe týchto výsledkov sa transplantačné centrum rozhodne, či má o krv záujem. Ak áno, požiada o rezerváciu a následné vydanie transplantátu.
"V prípade vlastnej pupočníkovej krvi nás oslovia ošetrujúci lekári pacienta. Urobia sa doplňujúce vyšetrenia a po rozhodnutí požiadajú o vydanie jednotky na transplantáciu. Tu nie je potrebné skúmať zhodu, keďže ide o vlastnú krv." Plán do budúcnosti má občianske združenie Eurocord-Slovakia jasný. "Zamraziť čo najviac jednotiek pupočníkovej krvi a poskytnúť ju na liečebné využitie," dodala M. Polonská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári