Epidemiológovia nariadili protiepidemické opatrenia kvôli výskytu žltačky na Luniku IX. Tá už ohrozuje aj ľudí na priľahlých sídliskách, či nakupujúcich v blízkych obchodných centrách, kam chodia tisícky ľudí.
KOŠICE. Choroba špinavých rúk ohrozuje obyvateľov košického sídliska Lunik IX. Od začiatku roka tu bolo hlásených 16 ochorení. Posledné údaje epidemiológov hovoria o štyroch nových prípadoch žltačky za posledný týždeň.
Zistené boli dve akútne ochorenia u dvoch súrodencov dvojičiek vo veku 16 rokov. V ich rodine boli predtým infikovaní ďalší traja členovia. Aj u ďalšej nakazenej 17-ročnej dievčiny sa choroba najprv vyskytla u jej príbuzného.
Problémom hygiena
Podľa epidemiologičky Oľgy Minárikovej z košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva možno hovoriť o epidémii. "Šíreniu nákazy napomáha najmä úroveň bývania týchto obyvateľov, ako sú problémy s kanalizáciou a regulovaný prívod vody."
Na sídlisku boli prijaté protiepidemické opatrenia. Blízke osoby z okolia chorých sú pod dohľadom obvodných lekárov, ktorí sledujú ich zdravotný stav a laboratórne ich vyšetrili. "Priebežne očkované sú aj deti vo veku od 2 do 5 rokov. U tých, čo majú vytvorené protilátky po prekonaní choroby, už lekár očkovanie nevykonáva."
Odborníčka dodáva, že problémom je očkovacia disciplína obyvateľov. "Ak sa aj v rodine vyskytne ochorenie, zaočkovať sa nechajú len najbližší príbuzní."
Opatrenia aj v obchodoch
Hygienici o výskyte žltačky informovali obchodné prevádzky v blízkosti sídliska. "Upozornili sme ich, aby dbali nielen na prevádzkovú, ale aj osobnú hygienu zamestnancov," vysvetľuje Margita Kaplánová z odboru hygieny výživy. Vo zvýšenej miere sa budú dezinfikovať nákupné vozíky a toalety.
Bytový podnik mesta Košice má zabezpečiť likvidáciu skládok odpadu, odstránenie porúch kanalizácie a prípravu zoznamov 2- až 5-ročných detí na sídlisku. Či príjme magistrát aj ďalšie opatrenia sme sa do včera nedozvedeli.
Východ vedie
Východné Slovensko obsadzuje prvé priečky vo výskyte choroby špinavých rúk. Podľa odborníkov sa pod to podpisujú najmä epidémie v osadách.
Ochorenie by obmedzilo povinné očkovanie. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková pripustila, že táto možnosť by bola z hľadiska prevencie najlepšia. Ministerstvo zdravotníctvo sa na odporúčanie úradu už zaoberá zavedením povinného očkovania 2-ročných detí pochádzajúcich z osád.
Fakty o ochorení
Inkubačná lehota ochorenia je 50 dní. Infikovaná osoba vylučuje vírus hepatitídy typu A stolicou a tento sa môže preniesť na inú osobu prostredníctvom infikovaných potravín, kontaminovanej vody a podobne. Vírus sa množí v pečeňových bunkách, ničí ich a spôsobuje tak zápal pečeňového tkaniva.
Nakazené sú najčastejšie deti v predškolskom a školskom veku, u ktorých má žltačka ľahší priebeh ako u dospelých, často bez akýchkoľvek príznakov.
Ochorenie sa prejavuje podobne ako chrípka - únavou, teplotami, svalovými bolesťami. Neskôr sa objaví zvracanie, bolesti v hornej časti brucha, nechuť k jedlu, tmavý moč, svetlá stolica a žlté sfarbenie kože a očných bielkov.
Ďalšie typy hepatitíd
Hepatitída typu B - je infekčné vírusové ochorenie pečene, prenášané krvou a inými telesnými tekutinami (sliny, spermie, materské mlieko). Prenáša sa rovnakým spôsobom ako HIV infekcia (AIDS), je však približne stokrát nákazlivejšia.
Hepatitída typu C - jej nebezpečenstvo spočíva v bezpríznakovom priebehu, ktorý môže trvať dlhé roky. Vo väčšine prípadov sa ho podarí diagnostikovať až v pokročilých chronických štádiách, keď dochádza k závažnému a už trvalému poškodeniu pečene. Proti ochoreniu zatiaľ neexistuje očkovacia látka. Dostupné sú však lieky, ktoré pri včasnej diagnostike môžu väčšinu pacientov úplne vyliečiť.
(kag, www.hepatitida.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári