Májové dni nie sú len v znamení lásky, keďže absolventi stredných a vysokých škôl sa musia pripraviť aj na menej romantickejšie záležitosti. Koncom mája po maturitách a štátniciach narastá počet mladých ľudí, ktorí nemajú po skončení školy zabezpečenú prácu, a tak sa (ne)dobrovoľne hlásia na úradoch práce.
KOŠICE. Podľa štatistík košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) od začiatku tohto roka pribudlo do evidencie uchádzačov o zamestnanie celkovo 10 absolventov vysokých škôl. V mesiacoch máj a jún je predpoklad, že prírastok sa bude rátať na stovky. Košický ÚPSVaR napríklad teraz eviduje 96 absolventov s VŠ vzdelaním, ktorí doteraz ešte nikde nepracovali. Ich vyhliadky nájsť si prácu nie sú príliš vysoké, pričom v týchto dňoch im začína pribúdať "konkurencia" v podobe nových absolventov.
Na rozdiel od predkrízových rokov, keď absolventi nemali problém si nájsť zamestnanie, je momentálna situácia diametrálne odlišná. V obvodoch Košice-mesto a okolie je nezamestnaný každý ôsmy človek, v meste je miera nezamestnanosti cca 9 percent a na okolí vyše 20 percent. Celkovo úrad práce eviduje 23 387 uchádzačov o zamestnanie a 185 voľných pracovných miest, čo v praxi znamená, že na jedno miesto nahlásené úradu práce pripadá celkovo asi 120 záujemcov...
Je len na dobrej vôli pracovne "nezabezpečených" absolventov, či sa do siedmich dní od skončenia školy prihlásia do evidencie ÚPSVaR. Na druhej strane je to však pre nich výhodnejšie, keďže tým šťastnejším môže úrad práce ponúknuť zodpovedajúci "džob", resp. môžu dostať príslušné dávky a štát za nich bude platiť zdravotné poistenie. Ak absolvent požiada o zaradenie do evidencie po sedemdňovej lehote, potom bude odo dňa skončenia školy až do dňa zaradenia ako dobrovoľne nezamestnaná osoba musieť sám zaplatiť zdravotné poistenie.
Najžiadanejší sú informatici a ekonómovia
Spomedzi košických "výšok" stúpli podľa údajov z portálu profesia.sk platové očakávania najviac tým, čo skončili Hutnícku fakultu TU v Košiciach. Tí pred piatimi rokmi očakávali nástupný plat 578 eur. Teraz predpokladajú, že si mesačne prídu na minimálne 867 eur, nárast o takmer 50 percent je najvyšší v porovnaní so všetkými VŠ na Slovensku. Na druhej strane najnižšie očakávania majú absolventi Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity (568 eur). Najlepšie šance uspieť na trhu práce a uplatniť sa po škole aj v zamestnaní majú dlhodobo absolventi fakúlt zameraných na informatiku a ekonómiu. Malý záujem majú zamestnávatelia o absolventov teológie, pedagogiky, ale aj študentmi preferovaného práva.
Briškár: Štát platí za nezamestnaného iba zdravotné poistenie
O najčastejších otázkach, ktoré trápia čerstvých absolventov škôl, sme sa porozprávali s riaditeľom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR v Košiciach Jurajom Briškárom.
Do koľkých dní musí absolvent požiadať o zaradenie do vašej evidencie?
- Ak požiada do siedmich kalendárnych dní od skončenia štúdia, bude pri splnení ostatých podmienok zaradený dňom nasledujúcim po skončení štúdia, ak požiada neskôr, tak dňom podania žiadosti.
A čo absolventi I. a II. stupňa VŠ, ktorí majú podanú prihlášku na vysokú školu vyššieho stupňa?
- V prípade, že títo absolventi nemajú istotu, že na vysokoškolské štúdium vyššieho stupňa budú prijatí, majú možnosť podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. O zaradení do evidencie úradu sa rozhodne až po predložení rozhodnutia o neprijatí na VŠ.
Ako je to s externými študentmi?
- Ak absolvent pokračuje v externom štúdiu, môže byť v evidencii úradu práce, avšak musí si plniť všetky povinnosti vyplývajúce z evidencie.
Čo ak úrad práce nemá pre absolventa vhodné pracovné miesto?
- Úrad môže absolventovi do 25 rokov ponúknuť účasť na absolventskej praxi, ktorá trvá maximálne šesť mesiacov, v rozsahu 20 hodín týždenne. Príspevok na výkon praxe je 185,19 eura mesačne. Absolvent môže byť za rovnakých podmienok zaradený na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby.
A čo má robiť v prípade, ak by chcel začať podnikať?
- V prípade záujmu o podnikanie môže absolvent získať príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. U absolventa sa nevyžaduje splnenie podmienky byť evidovaný na úrade práce najmenej tri mesiace.
Má absolvent nárok na dávku v nezamestnanosti?
- Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa. Nárok na dávku majú nezamestnaní občania zaradení a vedení v evidencii úradu práce, ktorí mali uhrádzané poistenie v nezamestnanosti počas troch rokov za posledné štyri roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Aké druhy poistenia uhrádza štát za absolventa počas jeho vedenia v evidencii úradu práce?
- Štát platí za uchádzača o zamestnanie iba zdravotné poistenie.
Kde môže absolvent získať bližšie informácie o tom, aké služby poskytujú úrady práce?
- Komplexné informácie dostane na ktoromkoľvek úrade, avšak o zaradenie do evidencie musí požiadať osobne v mieste svojho trvalého bydliska.
Majú sa už teraz do vašej evidencie hlásiť aj absolventi stredných škôl?
- Absolventi stredných škôl majú čas do konca prázdnin, keďže školský rok na strednej škole končí 31. augusta a sedemdňová lehota na podanie žiadosti im uplynie až 7. septembra. Do konca prázdnin majú ich rodičia nárok na poberanie prídavku na dieťa.
jsv
Najžiadanejšie profesie
Košické firmy majú podľa požiadaviek na úrade práce najväčší záujem o absolventov škôl v týchto odboroch:
IT sektor (programátor, špecialista IT)
finančný sektor a poisťovníctvo (firemný poistný poradca, finančný konzultant)
autodoprava (vodiči kamiónov)
automobilový priemysel (šičky autopoťahov z kožených materiálov)
poskytovanie zdravotníckych a sociálnych služieb (zdravotná sestra, zdravotný asistent, ošetrovateľ, laborant hygienickej služby, masér)
verejné stravovanie (obslužný personál)
maloobchodný predaj v obchodných reťazcoch (predavač, doplňovač tovaru, pokladník)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári