KOŠICE. Kliešte začínajú byť aktívnejšie. Ochladenie a dážď na chvíľu utlmilo ich aktivitu. "Len čo sa oteplí, tak budeme mať kliešťov všade," varuje riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Branislav Peťko.
Sezóna kliešťov začala v polovici marca a trvá do polovice novembra. Kliešte u nás prenášajú predovšetkým dve závažné ochorenia - lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Na Slovensku je známa aj nová choroba - anaplazmóza.
Pacient ich mal stovky
Doteraz sa presne nevie, čo spôsobuje, že niektorých ľudí trápia kliešte viac, iných menej. Pravdepodobne za to môže pach potu, ktorý má každý človek špecifický.
Do kroniky košického zdravotníctva sa nepochybne zapísal rekordér s najvyšším počtom prisatých kliešťov. Pred dvomi rokmi priviezli z Čermeľa do košickej Fakultnej nemocnice L. Pasteura vyše 60-ročného muža po kolapse, obsypaného týmito parazitmi.
"Kliešte mu vyberali dve sestry a každá jedna mu odstránila asi sto. Je to raritný prípad, s podobným som sa počas svojej kariéry nestretol," hovorí primár oddelenia urgentného príjmu nemocnice Zoltán Sidor.
Prevencia
Malé parazity sa na nás zachytia pri obtretí sa o trávu alebo nízky ker v listnatom lese. Peťko dodáva, že sa zvyšuje ich výskyt v meste, napríklad v parkoch, ale i vo vyšších nadmorských výškach okolo 1000 metrov. Medzi ochranné prostriedky patria repelenty a vhodné oblečenie ako dlhé nohavice a tričko zasunuté do nich.
Preventívne zaočkovať sa možno len proti kliešťovej encefalitíde, na ktorú neexistujú špecifické lieky. Ochranné očkovanie proti lymskej borelióze je ešte vo vývoji, no proti ochoreniu účinkujú antibiotiká.
Ako sa zbaviť kliešťa
- Po návrate z prírody treba venovať dostatok času dôkladnej prehliadke. Osemnohý parazit si obyčajne celé hodiny po zachytení na vašom tele hľadá najvhodnejšie miesto na prisatie. Často býva schovaný vo vlasovom poraste, v podpazuší a na intímnych miestach. "Na človeku parazituje samička dospelého jedinca typická červenkastým sfarbením alebo nymfa, ktorá je čiernej farby a je veľká asi dva milimetre," vysvetľuje Peťko z SAV.
- Dospelého parazita netreba potierať olejom. "Ak na kliešťa aplikujeme mastný roztok, začne sa dusiť a vyvráti obsah žalúdka do hostiteľa. Ak je infikovaný, riziko prenosu na človeka výrazne vzrastie," varuje primár Sidor.
- Vhodná je napríklad slabá jódová tinktúra, ktorá kliešťa omámi. Potom ho treba pomaly vykývať pinzetou. Neopatrné alebo násilné vytáčanie sa môže skončiť pretrhnutím kliešťa, pričom hlavička ostane v rane, opuzdrí sa a vznikne tvrdá hrčka. Na nymfu postačí mydlom napenený vatový tampón.
kag
O ochoreniach
- Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. V prvej fáze sa prejavuje ako ľahká chrípka s bolesťami hlavy, nechutenstvom i črevnými ťažkosťami. Neskôr nastúpi vysoká horúčka, bolesti hlavy a ďalšie príznaky zápalu mozgu a mozgových blán.
- Lymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. "Treba byť obozretný, ak v mieste uhryznutia vznikne začervenanie, ktoré sa postupne zväčšuje a uprostred bledne," popisuje Sidor.
- Anaplazmóza je ochorenie podobné chrípke. Lieči sa antibiotikami.
kag
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári