KOŠICE. Zdravotníci vypisujú pred kategorizáciou liečiv recept na viac kusov jedného lieku. Upozornila na to Všeobecná zdravotná poisťovňa. "Tesne predtým, ako nabehli nové ceny po referencovnaí a kategorizácii, poskytovatelia vytvárajú umelú nadspotrebu liekov," uviedol pre TASR Martin Višňanský zo Všeobecnej.
Vyššiu spotrebu liekov štyrikrát do roka si všimla aj súkromná poisťovňa Dôvera. "Badať mierne zvýšenie nákladov na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, čo môže súvisieť práve s kategorizáciou a zmenou cien. Predpokladáme, že pred kategorizáciou lekári predzásobujú pacientov z obavy z možného zvýšenia doplatkov na lieky," vysvetľuje Radoslava Miklášová z Dôvery.
Raši: Preplatiť môže aj pacient
Predpisovanie väčšieho množstva liekov je legitímne, odkazuje ministerstvo zdravotníctva. Jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková však upozorňuje, že pacienti tým nemusia ušetriť. "V ďalšej kategorizácii totiž už môže byť generický liek (plnohodnotná náhrada za originálny) za nižší doplatok. Výrobcovia liekov si tak zabezpečia, aby pacienti nastavení na ich lieky dostali liečivá na tri mesiace a potom doplatky za svoje lieky znížia."
Podľa ministra Richarda Rašiho (Smer) môže napokon najviac preplatiť samotný pacient, pretože zbytočne veľa doplatí na množstvo liekov. "Čím viac liekov sa predpíše, predpokladá sa aj väčšia interakcia medzi nimi, čiže ich účinok sa potom nuluje alebo môže byť negatívny pre pacienta," cituje ministra TASR.
Poisťovne budú kvôli týmto praktikám lekárov kontrolovať. Ak u nich zistia nadmerný predpis liečiv, hrozia im pokuty a v krajnom prípade strata licencie.
Dôvody na konanie zdravotníkov môžu byť rôzne, či už je to snaha pomôcť pacientovi alebo výhody, ktoré im za predpisovanie liekov farmaceutické spoločnosti poskytujú.
HPI: Peniaze budú chýbať inde
Riaditeľka košickej regionálnej lekárskej komory Dagmar Takácsová si nemyslí, že zmeny v cenách liekov sú po kategorizácii také výrazné, aby sa oplatilo predzásobiť. Upozorňuje, že pre poisťovne je dôležitejšie sledovať, či lekári primerane využívajú predpisovanie liekov bez alebo s minimálnym doplatkom a či predpisovanie drahších liekov je medicínsky odôvodnené.
Lekári by mali lieky predpisovať vtedy, keď ich pacienti potrebujú, tvrdí Angelika Szallayová z Health Policy Institute. Varuje, že zásobovanie liečivami nie je správne, pretože liečba pacienta sa môže zmeniť ešte predtým, ako ich stihne využiť. "Ak sa prednostne uhradia z verejných zdrojov lieky pre pacientov do zásoby, budú chybať a napríklad iní pacienti budú musieť čakať kvôli tomu na operácie."
Kategorizácia liečiv sa robí každé 3 mesiace a zakaždým so sebou prináša zmeny v ich cenách. Najbližia kategorizácia liečiv začne platiť od 1. júla.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári