KOŠICE. O tom, že šikanovanie na školách stále nevymizlo, sa v týchto dňoch presvedčil aj 12-ročný Samuel, ktorému po útoku zobral štrnásťročný Jaroslav mobil. Vybavil si telefonáty a vrátil mu ho. Neskôr Samuela aj ďalších dvoch žiakov nútil, aby mu zaviazali šnúrky na topánkach.
Štrnásťročný agresor
"Chcel od nich, aby si kľakli na zem a dodali amen," uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Tínedžer čelí obvineniam z lúpeže a vydierania, keďže má len 14 rokov, hrozí mu šesťročný trest.
Ako sme sa dozvedeli, polícia sa snaží tieto prejavy riešiť, chýba však aktivita škôl, ktoré prejavy šikanovania oznamujú zriedka.
"Šikanovanie je trestná činnosť, ktorá sa v školách veľmi často objavuje, len bohužiaľ, polícia o tom často nevie," dozvedeli sme sa z polície.
Vytvorili webstránku
Na školách pracujú koordinátori, ktorých prácou je všímať si úvodné signály šikany. Šikanovanie je skrytá forma správania sa buď agresívnyvh jedincov alebo ľudí, ktorí sú utláčaní a hľadajú si iné formy presadenia sa. Vyhľadávajú spolužiakov fyzicky slabších, emočne málo výbojných, aby kompenzovali svoje nedostatky.
Niekedy sa šikana deje kvôli tomu, že dieťa nemá uspokojené základné životné potreby. Pýtajú desiatu či peniaze, sú však aj zložitejšie formy, kedy sa ponižuje, vymýšľajú sa prezývky.
"Už sa stretávame aj s prípadmi, keď šikanujúci vytvorili webstránku šikanovaného, kde ho ponižujú, vysmievajú sa mu. Dokonca sa na tie stránky pripájajú aj ďalší spolužiaci, ktorí si takto kompenzujú svoje sebahodnotenie," povedala nám riaditeľka pedagogicko-psychologickej poradne Eva Fazekašová.
Majú viac práce
Národný projekt zameraný na prevenciu šikanovania na školách vytvára podmienky na to, aby každá škola mapovala patologické správanie detí. Pracovníci škôl by podľa psychologičky mali byť vnímaví, lebo deti neraz zo strachu taja šikanovanie, prípadne sa nemôžu zdôveriť ani rodičovi.
"Vo väčšine škôl sa tak deje, sú však aj školy, kde sú také prejavy bez povšimnutia. Dokonca niekedy šikanujúcim pomáha celá trieda a nepríde sa na to ihneď. Najschodnejšia cesta je rozprávať s deťmi a ubezpečiť ich o tom, že sa o jeho problémoch nedozvie celá škola," vysvetľuje E. Fazekašová.
Dodáva, že niekedy si rodičia myslia, že na školách je viac prejavov šikany: "Ja hovorím, že sa to tak prejavuje kvôli tomu, že viac prípadov dokážeme zachytiť. Nie však všetko. Máme teda viac práce, ale je to lepšia cesta, ako keď sa tento problém neprevalí."
Prejavy šikanovaných detí
- Ak je smutné, odmieta rôzne aktivity, prípadne si začína vymýšľať výhovorky prečo nejsť do školy, čo je spojené s vymýšľaním rôznych bolestí, treba spozornieť.
- Každá zmena v správaní či zvyklostiach môže byť podnetom pre rodiča, že má pátrať, či nejde o šikanu.
- V prvom rade by mal rodič navštíviť školu. Ak tá nevie pomôcť, požiada sa o pomoc psychológ. Možnosťou je aj trestné oznámenie.
krs
Smejú sa z oblečenia či rasy
- Šikanovanie je prítomné tak na základných, ako aj stredných školách, ktoré bojujú s psychickým, ale často aj fyzickým nátlakom na žiakov.
- Vysmievajú sa kvôli oblečeniu či rase, vynucujú si rôzne služby. Je potrebné to, čo najskôr rozpoznať, lebo psychický šikan môže zanechať celoživotnú traumu
- Známy je prípad, že žiaci bývalého SOU šikanovali žiaka prvého ročníka na gymnáziu. Školy sídlili v jednej budove. Mlátili ho, brali mu veci. Matka požiadala o prestup na inú školu, trvala však na tom, aby sa to neriešilo ako šikanovanie.
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári