Korzár logo Korzár Košice
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Janka Hospodárová sníva o práci humanitárnej pracovníčky

Markizácka moderátorka Janka Hospodárová je známa nielen svojím dlhoročným povolaním, ale aj láskou k zvieratám.

V Košiciach sa nedávno zastavila spolu s kolegyňou Adrianou Polákovou, odprezentovať knihu Pečieme s Teleránom. Našla si čas aj na rozhovor, v ktorom nám porozprávala o svojom vzťahu k pečeniu a vareniu. Avšak nie iba o tom.

Komu nerobí problém privstať si a sledovať Teleráno, mohli v ňom okrem iného čerpať aj inšpiráciu na pečenie koláčov či zákuskov, tradičných aj menej tradičných. Recepty posielali samotní diváci a moderátorky niekoľko z nich stihli aj upiecť. No keďže receptov bolo veľa a času málo, dostali nápad. Dať ich divákom všetky pekne pokope. "Autorkou myšlienky zostaviť túto knihu je moja kolegyňa Aďka Poláková," hovorí Jana. "Je to veľmi jednoduchá a zároveň milá knižka. Je zostavená z receptov, ktoré nám posielali naše diváčky do Telerána a ktoré, samozrejme nie všetky, sme sa v Teleráne aj pokúšali upiecť. Bolo ich veľmi veľa a všetky boli perfektné. V knihe je zachytená aj atmosféra z Telerána, sú tam fotografie z vysielania."

Keďže je to knižka o pečení, zaujímalo nás, aký má k nemu vzťah Jana. "Veľmi dobrý," priznáva. "Aj k vareniu, aj k pečeniu. Robím to rada, hoci nie často, a možno práve preto ma to tak baví. Musím povedať, že mi to, čo si navarím alebo napečiem, aj chutí. Nedovolím si však o sebe tvrdiť, že som nejaký fenomenálny kuchár. Skôr taký kuchár – večný začiatočník. Ale keď sa už do niečoho pustím, tak to na 80 percent vyjde," smeje sa. "Veľmi dlho mi napríklad trvalo, kým som sa naučila uvariť ryžu. Kedysi bola buď nedovarená alebo rozvarená. Teraz je už taká, aká má byť. Pritom ryža nie je až taká zložitá záležitosť. Ryby mi napríklad doteraz veľmi nejdú, tie by som sa rada naučila pripravovať."

Mnohé ženy radi varia i jedia, no s tým prichádza neobľúbené slovo – diéta. Moderátorka však nevyzerá na to, že nejakú potrebuje. Je to genetika, alebo si dáva pozor na to, čo zje? "Nedržím diéty, milujem jesť. Žiaľ, vôbec si nedávam pozor a niekedy som na seba nahnevaná, že jem zbytočné veľa, keď inde na svete ľudia umierajú od hladu. Na druhej strane nič nevyhadzujem. Asi mám dobrý metabolizmus, i keď aj mne sa pravidelne stáva, že po zime si ťažšie zapínam gombík a váha ukazuje o tri kilá viac." Známa moderátorka holduje vegetariánskej strave, miluje zeleninu a rôzne šaláty. Paradoxne však neznáša niečo, čo sa do šalátov dáva veľmi často. "Neznášam papriku. To už odmalička. Nemôžem ani cítiť jej vôňu," smeje sa.

Sú ľudia, ktorí sa neštítia ochutnať čokoľvek z cudzej kuchyne. Morské potvorky, či vyprážané larvy. Dala by si Jana povedať, keby také čosi dostala na tanier? "Morské potvorky jem bežne, pretože som po piatich rokoch vegetariánstva začala jesť aj ryby. Inak som nikdy nič netradičné nejedla, ani jesť nebudem. A nejde o to, že by mi z toho bolo nevoľno. Skôr sa mi v mysli vždy vybaví, s akou krutosťou sa napríklad v Ázii pripravujú rôzne netradičné 'lahôdky' ako morské prasiatka, hady, mačky, psy, opice..."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od herectva k moderovaniu

Janu Hospodárovú si asi nevieme predstaviť v inej pozícii, iba v tej moderátorskej. Je to aj kvôli tomu, že pôsobí výlučne v tejto profesii pomerne dlhý čas. "Je to asi 13 rokov, čo túto prácu robím, i keď to nemám presne zrátané. Ako moderátorka však pracujem od vzniku Televízie Markíza. Nejako špeciálne sa však počítaním rokov nezaťažujem. Ani po tomto čase sa v nej necítim extrémne suverénne. Najradšej na svojom povolaní mám stretnutia so super novými ľuďmi, improvizáciu a voľnosť pri živých vysielaniach. Často sa stáva, že sa popri moderovaní vyborne zabávam."

Za ten dlhý čas prešla Jana mnohými reláciami a vystriedala rad moderátorských partnerov. "Bolo toho naozaj veľa," priznáva. "Ľudia si možno spomenú na Cestoviny, Hádaj, na čo myslím, Tivoli, Doma s Markízou... Tri roky som moderovala reláciu Smotánka a pár iných drobností... Teleráno mám naozaj zo všetkých najradšej! A začiatky s Máriom Kleinom sú nezabudnuteľné. Tie začiatky, to pre mňa bolo jedno veľké dobrodružstvo. Cítila som sa tak trochu ako Alica v krajine zázrakov, pretože som nepochádzala z rodiny, kde by ktokoľvek mal niečo spoločné so šoubiznisom alebo televíziou. Ľudia si nás však (Mária a mňa) - čuduj sa svete - pomerne rýchlo obľúbili a tak to potom všetko išlo akýmsi samospádom. Vznik Markízy bol sprevádzaný veľkou radosťou a entuziazmom všetkých zainteresovaných. Také niečo už pravdepodobne nikdy nezažijem."

Málokto však o Jane vie, že vôbec nemala byť moderátorkou. Iba náhoda môže za to, že je dnes tam, kde je. Z Jany totiž mala byť herečka. "Po roku štúdiu herectva sa však zrejme vyučujúcim zdalo, že sa pri mne a ďalších dvoch spolužiačkach na talentových skúškach pomýlili a vyhodili nás," smeje sa s odstupom času. "Moja mama sa v tom čase v novinách dočítala o konkurze na moderátora v televízii, tak som tam skúsila šťastie. A vyšlo to..."

Po tých rokoch pôsobí moderátorka tak, že slovo tréma je jej absolútne cudzie. Sama priznáva, že ju ani nemáva. "Pri témach, ktoré pre mňa nie sú veľmi atraktívne, sa vždy môžem spoľahnúť na môjho rozhľadeného a praktického kolegu Števka, ktorý ich galantne s prehľadom odmoderuje. S trémou a nervozitou sa však stretávam pri moderovaní niečoho nového a neznámeho. A najmä vtedy, keď niečo fakt nechcem pokaziť."

Keďže Jana momentálne moderuje Teleráno, znamená to, že musí skoro vstávať, aby sa usmiata dívala na nás rozospatých, ktorí ráno zapíname televízor. "Vstávam o štvrtej hodine, pretože v telke musíme byť o piatej. Vysielať začíname o šiestej. Zaujímavé ale je, že o piatej ráno každého z nás únava z privčasného vstávania okamžite pod vplyvom atmosféry prejde. Ja som také ranné vtáča, bežne vstávam o pol siedmej. V dňoch, keď vysielam Telerána, som však veľmi unavená, pretože vstávať o štvrtej je predsa len neprirodzené."

Povolaniu moderátorky sa Jana venuje už roky, no mnohým by už určite napadlo pozrieť sa aj inam. Aj ona má v tomto smere veľký sen. "Napadlo mi to už veľakrát," priznáva a hneď aj vysvetľuje, prečo sny nepremietla do reality. "Žiaľ, zadlženosť mi nedovolí robiť to, čo by som chcela. Teda byť humanitárny pracovník. Táto profesia je mojím dlhoročným snom. Človek ale nikdy nevie, možno sa k tomu niekedy skutočne dostanem..."

SkryťVypnúť reklamu

Život neplánuje

Sú ľudia, ktorí si radi život plánujú. Najprv práca, potom kariéra, veľký dom, dve deti, pes... Jana je zrejme výnimka. Tvrdí, že plány jej veľa nehovoria. "Absolútne neplánujem! Predstavy o mojom živote siahajú maximálne dva, tri týždne dopredu. Som totiž tak trochu impulzívny človek, ktorý neváha všetko zmeniť zo dňa na deň. Pravda, keď má na to dôvody. Prináša mi to dobré i zlé veci, ale som už raz taká."

Moderátorka je veľmi známa aj svojou láskou k zvieratkám. Aj teraz jej doma robia spoločnosť tri mačky a pes. "V detstve mi rodičia obozretne kúpili len korytnačky, andulky a rybky. Začalo to pred 12 rokmi prostredníctvom môjho exfrajera, ktorý zvieratká miloval a ja som sa touto 'chorobou' okamžite nakazila," smeje sa. "Moje obľúbené zvieratká sú tie, umiestnené v útulkoch. Tých by som chcela mať veľa, ak by to bolo možné... Žiaľ, nie je."

Z mnohých zvierat majú ženy strach. Hlavne z pavúkov, hadov či myší. "Ja nie, ale možno preto, lebo s nimi nemám ani žiadnu osobnú skúsenosť. Ešte sme sa nestretli. Raz sme však mali v Teleráne živého dospelého krokodíla a nebolo mi všetko jedno..."

Napriek tomu, že táto moderátorka pôsobí milým dojmom, má rada zvieratká a nesprevádzajú ju denno denne škandály, bulvár jej predsa len nedá dýchať. Popísalo sa o nej mnoho napriek tomu, že moderátorka nie je práve typ kontroverznej celebrity, okupujúcej každý mesiac titulky novín. Avšak v minulosti ju bulvár neraz "vytočil" tak, že na autorov niektorých klamstiev zvažovala podať žalobu. Napríklad istý časopis ju pred niekoľkými rokmi obvinil z toho, že je lesbička a má státisícové dlhy. "Ten nezmysel, že sa orientujem na ženy, som s úsmevom prekonala, ale to, že niekomu dlhujem státisíce, ma takmer priviedlo k plaču. Nech už bolo o mne čokoľvek napísané, nič nebolo také odporné a zákerné a nič sa ma tak veľmi nedotklo, ako toto," vyjadrila sa vtedy. A prečo ju to tak zdrvilo? "Sedela som na letisku a na každej rozhlasovej stanici akurát dávali upútavku na časopis s mojím menom a poznámkou, že si neplatím dlhy. Odsedela som si tam pohľady neznámych ľudí. A to naozaj nebolo vôbec nič príjemné."

Jednou z vecí, s ktorou jej médiá nedajú pokoj, je to, že je stále nezadaná. "Žiaľ, nemám veľmi dobrý odhad na mužov a tak si vyberám typy pre mňa pomerne nevhodné. V tomto sa mám ešte čo učiť... Alebo mi len tieto typy nastavujú zrkadlo?" smeje sa. "Páčia sa mi muži trochu atypickí. Zamyslení, ale aj vtipní. A takí, čo by ma na rukách nosili... Ja som však fatalista a viem, že to, čo sa má stať, to sa stane. A takisto verím, že raz stretnem svoju životnú lásku a vôbec ma neznervózňuje, že to nie je práve teraz. Nie som typ, ktorý ide v živote podľa nejakej šablóny."

Novinkou v Janinom živote by bol jej prípadný prechod z Telerána do podvečernej relácie Reflex. V lete by v nej mala nahradiť Martinu Mečiarovú, ktorá odíde na materskú dovolenku. Čosi sa už o tom šušká, opýtali sme sa teda samotnej Jany, čo je na tom pravda. "Ešte nie je nič definitívne rozhodnuté a aj keď to vyzerá sľubne, skúsenosti ma naučili, že zvyknem o veciach hovoriť a tešiť sa z nich, až keď sa stanú realitou. Viac momentalne povedať neviem, ale tak o mesiac uvidíme," dodáva.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Aké typy cukrovky poznáme?
 2. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 3. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 4. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 5. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 6. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 7. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 642
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 041
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 520
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 2 184
 5. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 038
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 786
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 397
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 189

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - rozhľadňa na Krahulskom vrchu
 2. Anton Kaiser: Noc múzeí a galérií
 3. Dana Janebová: Môj Vesmír
 4. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - Stred Európy
 5. Věra Tepličková: Hriešny nápad Sotáka alebo Čo sa predseda s koňom zrazil?
 6. Jozo Peric: Japonsko má po 11 rokoch šancu vymaniť sa z pasce nulových až záporných úrokových sadzieb
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe
 8. Olívia Lacenová: Kam smerujú akcie herného štúdia Roblox?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 684
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 094
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 551
 4. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 6 025
 5. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 5 930
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 619
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 785
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 868
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Komentátor SME Peter Schutz.

Pokračovanie vlády s roztrhanou koaličnou zmluvou je vysoko neštandardný scenár.


4 h
Minister financií Igor Matovič po schválení viacerých jeho opatrení na vláde.

Vláda schválila zvýšenie detských prídavkov, daňového bonusu aj príspevky na krúžky.


3 h
Tomáš Tatar v zápase Slovensko - Švajčiarsko na MS v hokeji 2022.

Sledujte online prenos.


Sportnet 10 h
Ruskí vojaci v okupovanom ukrajinskom meste Cherson.

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 22 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - rozhľadňa na Krahulskom vrchu
 2. Anton Kaiser: Noc múzeí a galérií
 3. Dana Janebová: Môj Vesmír
 4. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - Stred Európy
 5. Věra Tepličková: Hriešny nápad Sotáka alebo Čo sa predseda s koňom zrazil?
 6. Jozo Peric: Japonsko má po 11 rokoch šancu vymaniť sa z pasce nulových až záporných úrokových sadzieb
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe
 8. Olívia Lacenová: Kam smerujú akcie herného štúdia Roblox?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 684
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 094
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 551
 4. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 6 025
 5. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 5 930
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 619
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 785
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 868
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu