Korzár logo Korzár Košice
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Horenos by sa pred takou porciou driny rýchle poddal

Patrí medzi protagonistov športovej kulturistiky na Slovensku. Štefan Havlík patrí medzi najúspešnejších vôbec, z najprestížnejších podujatí sa už deväťkrát vracal domov ovenčený cennými kovmi.

Na snímke vedno s trénerom národiaku Milanom Čížekom.Na snímke vedno s trénerom národiaku Milanom Čížekom. (Zdroj: archív)

Naposledy dominoval v Maastrichte na majstrovstvách Európy, kde vyhral nielen svoju hmotnostnú kategóriu do 90 kilogramov, ale zároveň sa stal aj víťazom absolútky.

Na margo svojej utešenej zbierky, ktorú naposledy rozšíril, však s vtipom reagoval: "Juro Vrábel má už desať medailí, takže mám čo robiť, aby som sa mu vyrovnal a prípadne ho predbehol." Isté je, že 34-ročný borec nehodlá zabaliť napriek úspešnej kariére súťaženie. Veď vyznávači pevných a formovaných svalov zrejú ako víno - čím starší, tým sú niekedy lepší a výnimkou nie sú elitní pretekári po štyridsiatke a dokonca aj po päťdesiatke. "Kulturistika nie je iba šport. Je to životná filozofia, životný štýl, spôsob bytia a osvojenia si zásad potrebných na účinkovanie, ale aj stravovanie, životospráva, postoj k sebe samému. Teda nejde len o fyzickú aktivitu, ale o niečo, čo sa premieta do každej činnosti u toho, kto sa na to dal. To naozaj nie je fráza." Táto myšlienka umožňuje pochopiť zmysel kulturistiky, veď ešte aj teraz je dosť takých, ktorí nad ňou ohrnú nos. Vraj exhibicionisti - aj tak nazývajú tých, ktorí sa upriamili na formovanie svojej telesnej schránky. No naozaj v žiadnom prípade sa nedá zúžiť záber iba na cvičenia a nácvik voľnej zostavy, predvádzanie stanovených póz. Ten, kto chce vynikať, musí mať zakódovaný zmysel pre obetu, disciplínu, náročnosť a húževnatosť.

Rodák z Košíc súťažiaci vo farbách VŠC Dukla Banská Bystrica sa hrdí úctyhodnou bilanciou. V Holandsku dosiahol tretí individuálny titul majstra Európy (predtým bol prvý v rokoch 2001 a 2006). V armádnom centre má vynikajúce podmienky, hovorí, že ho tento šport celkom solídne uživí, preto sa nehrnie medzi profesionálov. Vie, že by sa musel sám starať o sponzorov, vybavovať by si musel rôzne iné záležitosti, cvakať nemalé štartovné a okrem toho presúvať sa neustále z jedného miesta zemegule na druhé. Navyše treba brať do úvahy, že profíci majú boom v Amerike a kto chce obstáť medzi nimi, mal by tam aj žiť, starať sa o reklamu, svoj imidž. Tento spôsob však Havlíkovi nechýba, "uspokojí" sa aj s amatérskym prívlastkom. "Mňa desiate miesto neuspokojuje, čo by som medzi profesionálmi robil," zamyslel sa. Len na ilustráciu: príprava od januára tohto roka na ostatné ME mimo stravy ho vyšla na približne 10-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Neľahké zhadzovanie

Zaujímavé je, že Štefan "okradol" nechtiac ďalšieho košického pretekára Kuzdera o rovnako cennú placku, lebo on mal pôvodne štartovať v stovke, no napokon schudol niečo cez dva kilogramy, a tak sa dostal znovu do deväťdesiatky, kde sa stretli dvaja Slováci, ktorí skončili na prvom a druhom stupienku. "Niekedy sa nedá vyhnúť dupľovaniu obsadenia jednotlivých kategórií. Avšak kategória do 100 kilogramov by mala zostať mojou nosnou aj v ďalších rokoch, pričom v ostatných troch sezónach som sa už zameral na túto hmotnosť. Predtým to bola i kategória do 85 kilogramov," pripomenul východniar, ktorý mal životnú formu. Túto skutočnosť potvrdil aj štátny tréner Milan Čížek, ktorý sa podieľal na všetkých úspechoch svojho zverenca. "Ak to povedal Milan, tak to musí byť zrejme pravda, lebo on ma pozná veľmi dobre a vie, čo môžem dokázať."

Možno nesmierna ambicióznosť pramenila aj z toho, že Števo si zaumienil odčiniť sklamanie z lanských majstrovstiev sveta, kde skončil až desiaty. Predtým rok mal pauzu a tak toto umiestnenie ho rozladilo, lenže tí, čo mienia byť v popredí, vedia, že popri radosti prichádza rovnako neúnavne aj sklamanie. Niekedy stačí nezapasovať rozhodcom, podceniť jeden detail pri ladení formy, zle napumpovať svaly a nezvládnuť celkom náročnú a vyčerpávajúcu diétu a zrada je na svete. Trebárs len taká úprava hmotnosti je naozajstná veda a zavše dá poriadne zabrať. Sú situácie, keď musí borec zhadzovať aj pár kilogramov na poslednú chvíľu. V Maastrichte to dokázal, zbavil sa prebytočnej záťaže, ale na MS v Ostrave zažil aj to, že štyri kilogramy už boli aj naňho priveľa, zostalo visieť tristo gramov. Však si len skúste ľahnúť do vane naplnenej horúcou vodou a potiť sa, prípadne behať zababušený po schodoch alebo zvoliť iné procedúry na zbavenie sa tekutín a tým aj nadbytočných dekagramov. Nehovoriac o tom, že po takejto tortúre je každý vyšťavený, umorený a ledva prepletá nohami. Kulturisti sa však musia postaviť na pódium a biť sa s konkurenciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Prierez kariérou

Ako sa dá dosiahnuť primeraná forma - opáčili sme nášho reprezentanta. "Netreba za tým hľadať žiadne zázraky, len kvalitnú prípravu, neustálu výdrž, poctivý prístup a maximálne nasadenie. Dodržal som to, čo som mal a výsledok sa dostavil," priznal pretekár, ktorý okúsil prvý raz zlato na "Európe" pred deviatimi rokmi v Baku. Vôbec debut na ME mal v roku 1999 a v Madride skončil desiaty. O rok neskôr bol šiesty v Lausanne a do tretice svoj štart premenil na zlato v Azerbajdžane. V tom istom roku bol už aj premiérovo na "svete" a obsadil 8. priečku a navyše bol štvrtý na Svetových hrách neolympijských športov. O rok neskôr bol na MS znovu desiaty a v roku 2003 prišiel veľký míľnik v podobe najcennejšieho kovu na svetovom šampionáte v Bombaji. Oddá sa pristaviť pri tomto úseku jeho športového života, keďže prvenstvo sa zrodilo za zaujímavých okolností. Žiaľ, úradoval doping ako jedna z pliag novodobého športu vôbec. Kulturisti po ňom občas siahnu, ale medzinárodná federácia tvrdo postihuje každého, kto zvolí zakázanú cestu. Táto rakovina stále celkom nevymizla a furt sa nájdu naivní adepti, ktorí si myslia, že "bobulami" doženú to, čo v príprave, čo trvá niekoľko mesiacov, ba až rokov, zameškali. Štefan sa zásluhou tvrdého postupu antidopingových komisárov prepracoval až na najvyšší stupeň práve v Indii, keď jeho súperov diskvalifikovali.

"Skončil som síce pôvodne štvrtý, ale všimol som si niektorých súperov, že boli podozriví. Pohybujem sa v tomto prostredí dosť dlho na to, aby som vedel, kto je ako na tom. Taliani, ktorí skončili predo mnou, vyzerali inak, a tak som si hovoril, že na konci bič plieska, teda po výsledkoch dopingovej kontroly. Najprv komisári načapali Taliana, ako zamieňa vzorku moču a okamžite mi pripadla bronzová medaila. Po návrate domov som ďalej netrpezlivo čakal na ďalšie oficiálne výsledky schválené IFBB, ktoré mali uzrieť svetlo sveta na základe dopingových testov. Šiesteho decembra - práve na Mikluláša - som dostal esemesku a v nej bola krásna informácia, že som majster sveta. Bol to neuveriteľne nádherný sen, ktorý sa mi splnil."

Pravda, jeho radosť sa ešte aj po tom zopárkrát zopakovala, hoci možno už nemala takú intenzitu. Pred piatimi rokmi sa znovu dostal na stupeň pre najlepších, keď na ME bol tretí a na MS štvrtý. V roku 2006 vyhral európsky šampionát do 90 kg a v pároch (v pároch bol vedno s J. Purdjakovou strieborný už na ME 2001) a na MS bol druhý a toto umiestnenie na "svete" si zopakoval aj v roku 2007.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako začínal

Mnoho mladých chlapcov sa nechá opantať činkami, posilňovaním. Rovnako to bolo i v jeho prípade. Vo vchode bola činkáreň, a tak sa v nej znezrady ocitol. "Mal som štrnásť rokov, keď som začal koketovať s činkami, ale spočiatku som to nebral vážne. Môj kamarát-sused neskôr zariadil, že som sa dostal do prvého klubu Pro Body Košice. Ako dvadsaťročný som si po prvý raz vyskúšal súťaž juniorov. Na majstrovstvách kraja som skončil tretí." Ako junior sa ocitol i medzi mužmi a na domácom šampionáte v roku 1996 bol štvrtý. To ho povzbudilo. O tri roky neskôr sa stal premiérovo majstrom Slovenska a dokopy získal túto poctu päťkrát. Neskôr sa podieľal na založení vlastného klubu Pro BB Team Košice (vedno s Havlíkom tam boli i ďalší známi kulturisti Kočiš i Horváth). V roku 2001 narukoval na vojenčinu a v osídlach armády zostal. Klub však nezanikol, zostal jeho šéfom. "Mám mladých pretekárov, ktorým sa venujem. Napríklad Janko Soták je už dvojnásobným majstrom Slovenska a naposledy zlato vybojoval i Ondrej Ozaniak. Trénujem ich a hoci bývam v Bratislave, nášmu kontaktu to neprekáža. Chlapci sú samostatní, nemusím ich viesť za ruky, akurát spolu konzultujeme prípravu a upresníme si, čo majú robiť." Predtým spolupracoval aj s fitneskami - Révajovou-Lenártovou či Bunčákovou. Teraz už ale nežné pohlavie "ignoruje". "Baby neposlúchajú," usmial sa.

Kulturistika je vyčerpávajúca a počas obdobia diéty stúpa i nervozita, stres. Preto je dôležité rodinné zázemie, podpora okolia. Š. Havlík našiel spriaznenú dušu v manželke Kataríne, s ktorou majú synčeka Števka, ktorý práve počas ME v Holandsku oslávil 1. rôčik života. Ocino mu dal teda parádny darček, hoci jeho ratolesť si hodnotu medaily ešte neuvedomuje. Na margo trofejí riekol, že sa ich ešte nenasýtil, hoci najlepší vzťah má k prvému zlatu z ME. "Na to sa nezabúda. Pravdaže, aj prvenstvo zo svetového šampionátu si vysoko cením. Hovorí sa, že obhájiť je ťažšie než po prvý raz získať, ale u nás je to naopak. Posledné zlato z Maastrichtu som získal asi najľahšie." Podľa nášho šampióna sa kulturistika nedá vykonávať z nanútenia, nasilu. Pre peniaze alebo pre slávu. To by malo krátke trvanie. Podstatný je vzťah. "Robím ju preto, lebo ma to ohromne baví, hoci ide o tvrdú prácu. Či človek má talent alebo nie, treba si všetko odmakať. Niekedy si aj pošomrem, že som sa radšej mal dať na tenis, lebo pri podobných výsledkoch na kurtoch by som nebýval v trojizbovom byte, ale vo vile. No neľutujem, ako som sa rozhodol," dodal borec, ktorý je skromný a otvorený. Nespyšnel, lebo vie, že horenosi v tomto prostredí nemajú šancu prežiť a rýchle by zhasli.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 5 224
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 795
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 599
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 431
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 550
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 164
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 139
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 090
 9. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 1 961
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 954

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 2. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 3. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 4. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 6. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 7. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 8. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 522
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 890
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 333
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 923
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 180
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 167
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 099
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 853
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 4. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin.

NATO sa v dohľadnej budúcnosti o Ukrajinu nerozšíri.


20 h
Sprava: Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Kamil Száz a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej besedy po návšteve Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS SR) v Bratislave ministrom zdravotníctva SR, na ktorej poďakoval operačnému stredisku a záchranárskym zložkám za ich nasadenie a pomoc kolegom v Českej republike pri živelnej katastrofe na južnej Morave.

Száz cez dve firmy prevádzkoval dve desiatky mobilných odberových miest.


a 1 ďalší 57m
Zuzana Kepplová.

Šok: Smer si robí starosti o demokraciu.


24. jan

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 2. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 3. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 4. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 6. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 7. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 8. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 522
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 890
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 333
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 923
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 180
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 167
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 099
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 853
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 4. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu