Petíciu proti ťažbe uránu v lokalite Kurišková/Jahodná pri Košiciach považujú jej organizátori za historický úspech. Priniesla viac právomocí samosprávam a transparentnejšie konanie v povoľovaní prieskumov a dobývania rádioaktívnych nerastov. Ochranári tvrdia, že boj ešte neskončil.
KOŠICE. Ochranári vyzbierali pod petíciu viac ako 113-tisíc podpisov, presadili environmentálnu tému na rokovanie pléna Národnej rady SR a premietnutie požiadaviek petície do legislatívnej zmeny.
Samosprávam viac právomoci
"Vďaka tomu budú mať občania, dotknuté samosprávy a vyššie územné celky (VÚC) viac informácií a kompetencií brániť sa proti plánom ťažobných spoločností," uviedol Jozef Šuchta, právnik petičného výboru "Stop uránu na Slovensku". "Rozšírené možnosti ochrany budú mať samosprávy a VÚC tak vo fáze geologického prieskumu, ako aj pri prípadnom povoľovaní ťažby rádioaktívnych nerastov. Za významné tiež považujeme, že od mája 2010 môže byť verejnosť účastníkom konaní o geologických prieskumných územiach, o dobývacích priestoroch a o povolení a zmene banskej činnosti."
Sústredia sa na Košice
Aj napriek týmto zmenám chcú ochranári v kampani proti plánom ťažobných spoločností pokračovať.
"Naša pozornosť sa teraz sústredí na konkrétne projekty zahraničných ťažobných spoločností a konkrétne ohrozené lokality," zdôraznil Juraj Rizman, riaditeľ Greenpeace Slovensko. "Hlavná časť kampane sa pravdepodobne presunie do Košíc, pretože očakávame zvýšenú aktivitu kanadského investora okolo uránovej lokality Kurišková/Jahodná."
Ložisko urán-molybdénových rúd tam už niekoľko rokov skúma spoločnosť Ludovika Energy, s.r.o. Banská Bystrica. Na Obvodnom banskom úrade (OBÚ) v Košiciach sme sa opýtali, dokedy má táto "dcéra" kanadskej ťažobnej spoločnosti Tournigan Energy Ltd. platné povolenie na prieskum.
"Platnosť pôvodného rozhodnutia o určení prieskumného územia vydaného Ministerstvom životného prostredia SR skončila 19. apríla 2009, ťažobnej spoločnosti Tournigan Energy Ltd. bolo predĺžené o ďalšie štyri roky." dozvedeli sme sa na úrade.
Odborníčka: Dôsledky sa prejavia
Celé roky poukazujú ochranári na skutočnosť, že po prípadnom začatí ťažby uránu pri Košiciach by bolo zdevastované životné prostredie v okolí bane vrátane vodných zdrojov a ohrozené zdravie či životy ľudí. Ludovika Energy tvrdí, že prostredie nezdevastujú a zdravie ľudí by ich činnosť neohrozila.
"Treba dať priestor analýzam, ktoré zahŕňajú aj environmentálne riziká," povedala nám profesorka Klára Tkáčová z Košíc, ktorá prednášala chemickú úpravu rúd a na stavebnej fakulte predmety environmentálne inžinierstvo a čistenie odpadových vôd.
"Pri rudách s nízkym obsahom uránu (prípad Kuriškovej-pozn.red.) musia ťažiari v záujme rentability uskutočniť jej technologickú úpravu v neďalekom okolí ťažby, pretože doprvné náklady pri nízkom obsahu uránu a veľkom množstve hlušiny sú ekonomicky neúnosné. Cesta od chudobnej uránovej rudy ku kovovému uránu je zložitá a náročná. V každom prípade pozostáva z mletia rudy, vylúhovania uránu napríklad kyselinou sírovou a jeho separácie vo forme koncentrovanej tuhej zlúčeniny. Environmentálne dôsledky sa prejavujú v lokálnom i regionálnom rozsahu. Miestom lokálneho poškodenia zdravia pracovníkov je vlastné pracovné prostredie a okolie závodu. Odpadové vody z výroby poškodzujú toky, priesaky z odkalísk vážne znečisťujú pôdu. K uvedeným poškodeniam dochádza aj pri najprísnejších environmentálnych opatreniach."
Upozorňuje na haldy, kde sa dlhodobo skladuje tuhý odpad.
"Odpar a rozvievanie tuhých častíc vetrom presahuje lokálne rozmery a viac ako ostatné škodlivé odpady sa stávajú zdrojom poškodenia regiónu."
Zmena v banskom zákone
- Na rozdiel od minulosti, musí teraz každý navrhovateľ dobývacieho priestoru na ťažbu rádioaktívnych nerastov predložiť návrh konkrétnej technológie dobývania
- Umožní to ešte pred vznikom práva na dobývanie posúdiť vhodnosť tejto technológie a jej účinky na ľudské zdravie a životné prostredie.
- V prípade preukázania nedostatočnosti navrhovaných technologických riešení umožňuje sa umiestnenie ťažby nepovolí a zachová sa pôvodné využitie územia, na Jahodnej napríklad rekreácia a ochrana prírody.
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári