bude konať v bývalom vojenskom komplexe Kulturpark, ktorý sa stal akýmsi kultúrnym centrom mesta.
To, čo sa začalo v roku 1990 ako stretnutie lokálnych televízií, postupne prerástlo do širokého podujatia, ktoré je v súčasnosti prístupné aj produkčným spoločnostiam a mladým autorom. Ich produkciu často vidíme po prvýkrát v lokálnej alebo regionálnej televízii. Tohto roku sa do súťažnej časti festivalu pod názvom Zlatý žobrák a nesúťažných kinoprojekcií pod názvom Európa na plátne sa prihlásili filmári z Číny, Japonska, Libanonu, USA a z dalších 19 európskych krajín.
Z vyše 100 filmov, ktoré sú prihlásené na festival, najviac programov (13) prišlo zo Srbska. Od začiatku festivalu (ktorý sa konal aj v rokoch vojny v Juhoslávii), trvale prúdia filmy z tejto krajiny, ktorá bola súčasťou dnes už rozpadnutej Juhoslávie. Druhý najväčší počet filmov pochádza z Bieloruska, z krajiny, ktorá bojuje za slobodu tlače. Trendom bieloruských filmárov je zobrazovanie skutočného života obyčajných ľudí. So siedmimi filmami je Španielsko tretím najväčším prispievateľom filmov na festival. Filmári z Číny a USA prihlásili tento rok po päť filmov. Celkovo do ročníka 2010 zaslalo filmy 23 krajín. Žánrovo sú to prevažne dokumentárne a krátke hrané filmy. Niektoré sú zaradené do súťažnej prehliadky Zlatý žobrák, iné možno vidieť v nesúťažnej časti Európa na plátne, ktorá bude prebiehať v kine CityCinemas v Košiciach a neskôr aj v iných slovenských a európskych mestách.
Medzi filmami, ktoré sa budú premietať na 16. medzinárodnom festivale lokálnych televízií, sú pútavé dokumentárne filmy, animácie, niekoľko krátkych hraných filmov, ale aj film, ktorý je čistou fantáziou. "Sú veľmi rozličné," povedal Ed Baumeister, predseda poroty po zhliadnutí všetkých filmov, "ale sú tiež hlboké. Medzi hranými filmami je niekoľko takých, ktoré využívajú tento žáner rozličnými spôsobmi. To isté platí aj o dokumente." Mnoho filmov hovorí o kríze v rodinných vzťahoch. Úplne náhodne taliansky a bieloruský film predstavujú napätie medzi otcom a dcérou. "Témy do súťaže nie sú vopred určené", hovorí Baumeister," objavujú sa iba ako náhodné príklady toho, čo filmári robia." Napríklad v roku 2003, rok predtým, ako sa Európska únia zväčšila smerom na východ, mnoho filmárov sa venovalo téme hraníc. Tentoraz navštívili vidiecke oblasti, aby zistili, ako ľudia žijú tradičným životom v modernej súčasnosti. Niektoré z týchto filmov budú zaradené do súťaže, iné zas budú v nesúťažnej časti v kinách
Porota, ktorej predsedom bude Ed Baumeister, je rozdelená do troch sekcií, podobne ako samotná súťaž Zlatý žobrák. V porote pre programy z lokálnych televízií budú Marcel Dekanovsky z Českej republiky, Carme Mayugo zo Španielska a Katarína Hudecová zo Slovenska. Filmy produkčných spoločností bude posudzovať Otto Olejár zo Slovenska a James Sutherland-Smith z Veľkej Británie. Súťaž mladých autorov budú hodnotiť Jakub Króner zo Slovenska a Darko Kovic zo Srbska. Tento rok mala porota po prvýkrát vďaka internetu možnosť posudzovať produkcie pred začatím festivalu. V minulosti nemala možnosť vidieť filmy pred festivalom a hodnotila ich až počas verejných premietaní. Tým, že sú filmy na web stránke porote k dispozícii, otvorila sa možnosť ich dôkladnejšieho hodnotenia.
Porota zverejní víťazov 12. júna na tlačovej konferencii a ceny rozdá večer na záverečnom ceremoniáli v Kulturparku. V každej z troch súťažných sekcií bude udelená hlavná cena Zlatý žobrák. ZLATÝ ŽOBRÁK za najlepší program z produkcie lokálnej televízie, ZLATÝ ŽOBRÁK za najlepší film z produkcie produkčnej spoločnosti a ZLATÝ ŽOBRÁK za najlepší film z produkcie mladého autora. Okrem troch hlavných budú rozdané aj menšie ceny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári