Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Podľa Ing. Mikuláša Fedoronka má tradičná čínska medicína recept na mnohé civilizačné choroby

Pri dlhotrvajúcich zdravotných problémoch si mnohí pacienti nevedia dať rady. Ak nezaberá množstvo chemických liečiv, začínajú uvažovať nad rôznymi alternatívnymi formami. Tých je v súčasnosti neúrekom. Je však potrebné dávať si pozor na naivitu vyvolanú

Ing. Mikuláš FedoronkoIng. Mikuláš Fedoronko (Zdroj: judy)

bezradnosťou. Aj na Slovensku už totiž pôsobí množstvo šarlatánov a samozvaných liečiteľov. Najdôveryhodnejšie sú overené formy liečby, ako napríklad tradičná čínska medicína. Niekoľkotisícročná prax hovorí, že na nej niečo bude.

V Košiciach sa venuje čínskej medicíne niekoľko ľudí. Jedným z nich je aj Ing. Mikuláš Fedoronko. V mladosti sníval o tom, že bude lekárom, vždy chcel pomáhať ľudom. Hoci napokon vyštudoval ekonómiu, stále sa zaujímal aj o alternatívne možnosti, ako pomáhať sebe a iným ľuďom s ich zdravotnými problémami. Pred niekoľkými rokmi sa zoznámil s možnosťami alternatívnych prírodných postupov. Záujem o čínsku medicínu vnikol spontánne, no naplno vzplanul po tom, čo sa o jej účinkoch presvedčil na vlastnej skúsenosti.

"Svokra mala vážne zdravotné problémy," spomína pán Mikuláš. "Lekári jej naordinovali množstvo liekov, ktoré časom zničili jej pečeň a vytvoril sa jej v nej nádor. V čase, keď ju už lekári z nemocnice prepustili bez akejkoľvek predpísanej liečby, keďže ju považovali za beznádejný prípad, sme jej začali podávať prípravky čínskej medicíny podľa kúry, ktorú sme si naštudovali. Postupne sa jej stav zlepšoval. To, že sme jej dokázali zlepšiť kvalitu života, nás presvedčilo o tom, že čínska medicína naozaj funguje."

Pán Mikuláš čínsku medicínu vyskúšal aj na vlastnej koži. Vyliečil si dlhodobé problémy so žalúdkom a vysokým krvným tlakom. "Tradičná čínska medicína a východná medicína vôbec je zameraná skôr na prevenciu. Už malé deti sú vedené k tomu, aby si udržiavali zdravý organizmus, správne sa stravovali a udržiavali si dobrú telesnú aj duševnú kondíciu. Organizmus je potom odolný voči ochoreniam." Východná medicína však nie je len o zdraví tela, ale pristupuje k človeku ako k celku aj s jeho duchom. Duševné zdravie tvorí s fyzickým zdravím neoddeliteľný celok. "Dnešný človek si zdravie, žiaľ, výrazne poškodzuje svojim stresovým životným štýlom."

Pojem zdravie v čínskej medicíne znamená stav, keď je v tele tok energií plynulý a rovnomerný, stav energií Jin a Jang je vyvážený. "Odchýlky od rovnovážneho stavu sú spôsobované viacerými faktormi. Môžu za to rôzne baktérie a parazity, ktoré v našom tele vylučujú toxíny. To často vedie k rôznym poškodeniam orgánov, dokonca k duševným poruchám. Nerovnomerný tok energií je spôsobovaný aj tým, že človek nežije v zdravom prostredí, konzumuje potraviny, ktoré obsahujú mnoho chémie, dýcha vzduch obohatený exhalátmi, lebo organizmus tieto látky nedokáže vylúčiť. Nerovnovážnosť energií môže spôsobiť napríklad aj to, že jeden orgán pracuje silnejšie, ako by mal, a tým utlmuje iný orgán. Sme chorí nie preto, že nás bolí brucho, noha, ruka, prípadne hlava. Sme chorí preto, že niekde v organizme sa niečo porušilo, došlo k nerovnováhe energií a táto porucha sa prejavila bolesťou."

Rovnovážny stav sa dá prinavrátiť rôznymi spôsobmi. "Buď krátkodobo - akupunktúrou, alebo dlhodobo - zmenou stravovania, životného štýlu a pridávaním adekvátnych prírodných produktov. Najlepšia je kombinácia oboch spôsobov." Diagnostika vo východnej medicíne prebieha rôznymi formami. Čínsky lekár robí diagnostiku z očí, uší, stavu nozdier, jazyka, pohmatom a vyhodnotením tepu. Napríklad pri očiach dokáže lekár zistiť zmeny v organizme podľa stavu dúhovky. "Ja používam metódu diagnostikovania prístrojom - elektromagnetickou metódou. Tá ukáže zmeny energií na energetických dráhach tela a na reflexných zónach na rukách a nohách už v ich počiatku. Táto metóda vyzerá v praxi tak, že pacientovi meriam elektromagnetické hodnoty v bodoch na končekoch prstov rúk, na dlaniach a na prstoch nôh. Ak je odchýlka od normálnej hodnoty na dráhe, príslušnej určitému orgánu, znamená to, že tam je nejaký problém. Postupným meraním viem zistiť, o akú poruchu orgánu ide."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Škodlivé toxíny

Najväčším problémom súčasnosti, vyvolávajúcim zdravotné problémy obyvateľstva, je životné prostredie. Je až príliš toxické. "Za posledných 40 rokov kleslo množstvo výživných látok v pôde o 60 až 80 percent. Napríklad zinok kvôli kyslým dažďom takmer úplne vymizol z vrchných vrstiev pôdy. Preto dochádza k tomu, že aj keď jeme potraviny, nie je v nich dostatok výživných látok. Bunky teda nie sú vyživované dostatočne, vysielajú do mozgu signál, že sú nedovyživené a my máme pocit hladu. Kvôli tomu zvyšujeme množstvá prijímanej potravy a priberáme." Ďalším vážnym problémom sú umelé hnojivá a ošetrujúce prostriedky, ktoré sa pri pestovaní plodín používajú. "V malých množstvách sa tieto látky usádzajú v našom organizme a rokmi sa ich množstvo nabaľuje v jednotlivých orgánoch tela. Keďže takéto chemikálie ľudstvo pred rokmi nepoznalo, organizmus nie je prispôsobený na to, aby ich dokázal z tela vylúčiť."

Kvalita stravovania je v súčasnom rýchlom svete tiež veľmi nízka. "Kombinujeme potraviny, ktoré k sebe nepatria. Ak jeme napríklad mäso a zemiaky, telo vylúči na ich trávenie látky, ktoré sa vzájomne neutralizujú a potrava sa nestrávi kvalitne. Toto mäso putuje črevami a zahníva, pričom vylučuje rôzne toxíny." Problémom je aj pitný režim a samotná voda. "Máme síce kvalitnú pitnú vodu, ale je ošetrovaná chlórom. Organizmus ho nedokáže vylučovať, preto sa v našom tele hromadí. Dôležitý je aj pitný režim. Voda je to, čo z nášho tela vyplavuje škodlivé látky, reguluje hustotu krvi. Nedostatok tekutín spôsobuje zápchy a mnohé ďalšie problémy. Vodu však nie je dobré piť naraz väčšie množstvo, treba ju popíjať po dúškoch - nie viac ako tri glgy. Dospelý človek by mal denne vypiť toľko litrov tekutín, koľko je jeho telesná hmotnosť delené dvadsať." Všetky tieto faktory spôsobujú, že sa v tele nazbierajú toxíny, telo si s nimi nevie dať rady a dochádza k zmene energie, a tým aj činnosti jednotlivých orgánov a k zmenám zdravotného stavu.

Každá liečba v čínskej medicíne začína detoxikáciou. Podávaním rôznych prípravkov a upravenou stravou dochádza k očisťovaniu tela od toxínov. "Ak organizmus nebol až príliš intoxikovaný, po 14-dňovej očiste by malo dôjsť k tomu, že by mal byť relatívne čistý a môžeme pristúpiť k nastoleniu rovnováhy energií." Po procese očisty čriev, ciev a medzibunkových priestorov sa pristupuje k výžive buniek a orgánov nášho organizmu. "Podávaním prípravkov a usmernením životného štýlu či spôsobu stravovania docielime to, že organizmus 'dovyživíme'. Vtedy je pripravený na regeneráciu. "Telo má úžasnú regeneračnú schopnosť. Ak sa energetická rovnováha v tele ustáli a organizmus sa dobre vyživuje, stáva sa odolným voči nepriaznivým vplyvom zvonka aj zvnútra, dokáže si poradiť s choroboplodnými zárodkami, má dostatočne veľkú imunitnú schopnosť."

Do Klubu Tianshi chodia za poradenstvom M. Fedoronka najmä ľudia z Košíc a okolia. "Okrem problémov so žalúdkom ich trápia poruchy pečene, tenkého a hrubého čreva, pankreasu, sleziny. Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú problémy s cievami i obličkami. Kombináciou rôznych prípravkov podľa postupov tradičnej čínskej medicíny je možné organizmus stimulovať, aby sa dokázal brániť aj veľkým problémom." Jedným z týchto prípravkov je napríklad výťažok z panciera červenonohých krabov, ktoré ako jediné živočíchy prežili výbuch atómovej bomby v Nagasaki a Hirošime. "Prípravok má vysoký čistiaci účinok, dokáže očisťovať bunky od ťažkej chémie, má veľmi veľký antiseptický účinok, pre ktorý sa napríklad používa aj vo vzduchotechnike vesmírnych staníc. Pomocou tohto prípravku je možné eliminovať negatívne účinky, ktoré má chemoterapia na inak zdravé orgány."

SkryťVypnúť reklamu

Dva prípady

Pani Katarína z Košíc sa na čínsku medicínu obrátila pred tromi rokmi. "Môjmu 22-ročnému synovi vtedy lekári objavili na mozgu nádor. Bol vo vážnom stave. Absolvovali sme lekársku liečbu, ožarovanie aj chemoterapiu," spomína na ťažké chvíle. Tieto metódy však nezaberali, syn ešte viac trpel. Z chemických liečiv a zákernej chemo- či rádioterapie sa jeho stav zhoršil. "Dostal osteoporózu, ochrnula mu pravá časť tela. Nemohol sa poriadne hýbať. Nevedel chodiť, iba ležal na posteli." Katarína bola z jeho stavu zúfalá.

"Cez internet som sa dopátrala k čínskej medicíne a pánovi Fedoronkovi. Obrátila som sa na neho a poradil mi užívanie kombinácie prípravkov, určených pre synovo ochorenie." Výsledky prekvapili aj ju samu. "V súčasnosti sa synov stav viditeľne zlepšil. Má dvojité videnie, ktoré sa zlepšuje, dokonca sa dokáže s pomocou postaviť na nohy a chodiť." Ťažko povedať, kde robí klasická medicína chybu. "Chemické liečivá sme úplne vysadili a k lekárom nechodíme takmer vôbec. Vidím, že čínska medicína funguje a plánujem v tejto liečbe pokračovať."

Pani Anna sa na čínsku medicínu obrátila až po tom, čo sa dostala do neriešiteľných zdravotných problémov. "Bola som silná astmatička. Okrem toho sa k tomu pridružili aj psychické problémy. Rozviedla som sa a syn mi zomrel v mladom veku. Bola som na tom veľmi zle," hovorí Anna. Pred tromi rokmi spoznala čínsku medicínu, začala používať jej prípravky a upravila aj svoj životný štýl. "Keď sa do toho človek púšťa, musí tomu veriť. V začiatkoch liečby sa totiž zdravotný stav zhorší. Je to prirodzené, vyvolá sa totiž reakcia tela. Ak však človek vytrvá, bude spokojný."

Už po pol roku užívania čínskej medicíny zbadala pani Anna obrat k lepšiemu. "Lekári mi tvrdili, že astma sa nedá vyliečiť. Mne sa však zlepšovala natoľko, že som v súčasnosti úplne zdravá. Na astmu ani nemusím brať lieky." Psychika sa takisto obrátila o 180 stupňov. "Mám 59 rokov, ale cítim sa na 25. Čínska medicína ma uchvátila natoľko, že som začala chodiť na prednášky o nej, dokonca som navštívila sídlo firmy, ktorá vyrába jej liečivá priamo v Číne." Čínsku medicínu by rada odporučila každému, kto si nevie so svojím zdravím rady.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 4. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 5. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 6. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 7. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 252
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 930
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 276
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 106
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 434
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 980
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 206

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.5. - 2.6.1922)
 2. Vladimír Zervan: Pozná Mestská polícia v Bratislave dopravné značky?
 3. David Talian: Prečo si už aj nevolič opozičných strán želá predčasné voľby
 4. Anna Miľanová: Továrne...
 5. Erik Kriššák: Lamači sŕdc v rocku
 6. Ján Dulovič: Niekedy stačí jeden pohľad, čo napraví všetko, pokiaľ...
 7. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily
 8. Ingrid Kosová: Cirkus s tromi kohútmi
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 076
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 122
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 713
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 3 882
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 275
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 153
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 847
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 1 826
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Lesy SR považujú nájom za legálny.


13 h
Tomáš Tatar.

Z tínedžerov budú o pár rokov lídri.


a 1 ďalší 7 h
Jozef Gabčík, vpravo, a Jan Kubiš boli priatelia a spoločne sa podieľali na Operácii Anthropoid.

Kto bol Jozef Gabčík, ktorý sa pred 80 rokmi zapísal do svetových dejín?


19 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Politika sa zmenila na bizarnú liečebňu.


a 2 ďalší 5m

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.5. - 2.6.1922)
 2. Vladimír Zervan: Pozná Mestská polícia v Bratislave dopravné značky?
 3. David Talian: Prečo si už aj nevolič opozičných strán želá predčasné voľby
 4. Anna Miľanová: Továrne...
 5. Erik Kriššák: Lamači sŕdc v rocku
 6. Ján Dulovič: Niekedy stačí jeden pohľad, čo napraví všetko, pokiaľ...
 7. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily
 8. Ingrid Kosová: Cirkus s tromi kohútmi
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 076
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 122
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 713
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 3 882
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 275
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 153
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 847
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 1 826
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu