Korzár logo Korzár Košice

Košická atletická legenda Jozef Plachý sa snaží svojimi aktivitami prilákať k športu čo najviac detí

Aj keď meno Jozef Plachý mladej generácii asi veľa nehovorí, jeho "míľa", ktorá sa bežala v uliciach Košíc už tretí rok po sebe, má v nej čoraz viac priaznivcov. Tohto roku si ju vyskúšalo v rôznych vekových kategóriách a im prispôsobených dištanciách oko

lo 700 mladých bežcov.

Jedna z najväčších osobností slovenskej i československej atletiky Jozef Plachý žije a pracuje v Prahe už dlhé roky, ale srdcom je stále veľký Košičan. "Vždy ma lákalo urobiť niečo pre Košičanov, veď som sa tu narodil." Plachého míľa, určená Košičanom, je už jeho tretím atletickým projektom na Slovensku. Projekt Hľadáme nového Plachého, ktorý frčí už niekoľko rokov, objavil už nejeden športový talent. "Nie je však podstatou hľadať medzi mládežou adeptov pre vrcholový šport, chceme ju, všeobecne, prilákať k športovým aktivitám. Dostať mladých od počítačov, drog či iných nerestí, ktorým sú v dnešnej dobe vystavení. Takým príkladom je pre mňa Švédsko, kde sa doba, keď mládež holdovala drogám a alkoholu, už zmenila. Mladí ľudia sa už týchto vecí nasýtili a opäť sa vracajú k športu. Mládež je základom všetkého, aj to ma viedlo k tomu niečo pre ňu urobiť."

Mladým sa venuje aj v Prahe. "Robím kondičného trénera vo futbale, pod rukami mám dokonca dvoch mládežníckych reprezentantov Česka. Jeden z nich sa volá Karafiá, a je to obrovský futbalový talent. Trénujem ho už osem rokov, akoby mi bol druhým synom. Sám s tými chlapcami behávam, ale musím priznať, že posledný rok im už rýchlostne nestačím," vraví špičkový strednotratiar šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Dnes už 61-ročný športovec má atletiku stále v krvi. "Šport musí byť pre človeka láskou. Robím ho stále, od skončenia aktívnej kariéry až doteraz. Aj keď som desať rokov pôsobil ako právnik na ministerstve obrany. Vtedy som sa venoval jednému pražskému futbalovémun klubu, potom som sa dal na trénerskú dráhu. A nedá mi, aby som pritom aktívne nešportoval. Šport je mojou krvnou skupinou. Keď nebehám, sadnem aspoň na bicykel. Momentálne to mám z bytu do práce šesť kilometrov a denne túto vzdialenosť absolvujem po svojich, dovedna dvanásť kilometrov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Osudná chyba v Mníchove

Pred šiestimi rokmi, keď sme sa spolu bavili na olympijskú tému, lebo bolo tesne pred Aténami, vravel, že by sa rád dožil toho, keď aj v jeho rodnom meste otvoria atletické múzeum. Mal by vraj doň čím prispieť, aj keď mnohé veci späté s jeho slávnou kariérou už porozdával. "Stále mám toho ešte veľa. Určite by som tu dal svoje medaily, veď ich mám okolo päťsto v troch krabiciach. Čo s nimi, neroztavím ich predsa v železiarňach..."

Každá z nich má svoju históriu. A Jozef Plachý vie o každej povedať, odkiaľ si ju priviezol, na akých pretekoch ju vybojoval. Všetky si cení rovnako, či už pochádza z krajských majstrovstiev, veľkého medzinárodného mítingu, alebo európskeho šampionátu. "Pre mňa má každá medaila hodnotu, počnúc tou, ktorú som získal na Behu Smeny, až po plaketu, ktorú mám zo stretnutia Európa - Amerika v Stuttgarte. Len z majstrovstiev republiky na stredných tratiach mám 21 zlatých medailí, a tým sa u nás nemôže pochváliť žiaden atlét. Cenné je aj zlato z halových majstrovstiev USA v roku 1972 v slávnej Madison Square Garden, alebo poltucet medailí z majstrovstiev Európy. Na niektorých mítingoch, najmä v Amerike, sme nedostávali klasické medaily, ale také zapichovacie, ktoré vám pripli na ľavú stranu dresu. Aj tých mám veľa."

Medzi raritné kúsky jeho zbierky patrí zlatá medaila z majstrovstiev Sovietskeho zväzu v Soči v behu na 1500 metrov. "Veď ktorý z našich atlétov sa môže pochváliť, že bol majstrom Sovietskeho zväzu? Tam som vyhral aj univerziádu. Tri plakety mám za štart v drese družstva Európy, ktorú som reprezentoval na 800-ke i 1500-ke. V Stuttgarte v roku 1969 som bol vyhlásený za najlepšieho atléta celého stretnutia Európa - Amerika. To si veľmi cením, pretože tam štartovali všetci najlepší americkí atléti z mexickej olympiády."

Jemu olympijský kov v zbierke chýba. "Mohol byť aj zlatý, keď som bol na vrchole výkonnosti a mal som pred sebou osemstovku v Mníchove." Lenže taktickou chybou, ktorú si dodnes vyčíta, sa pripravil o postup do finále. "Ušiel mi o jedinú stotinku. Tesne pred cieľom som sa totiž obzrel cez plece, ako to vyzerá za mnou. A to som robiť nemal. Z prvého, môjho behu, postupovali iba dvaja, zatiaľ čo z druhého časmi až šiesti. Bolo to na porazenie, lebo som bol prvý nepostupujúci, mal som deviaty najlepší čas," tá spomienka na mníchovskú olympiádu v roku 1972 ho občas ešte máta.

Mohol tromfnúť Mexiko spred štyroch rokov, kde dobehol vo finále osemstovky na senzačnom piatom mieste. Ako devätnásťročný reprezentačný bažant. K tomuto umiestneniu sa priblížil aj na sklonku kariéry v Moskve, keď už presedlal na dlhšiu vzdialenosť - 1500 metrov. Vo finále v Lužnikách skončil piaty. "Nikto z našich pretekárov na stredných tratiach sa nemôže pochváliť tým, že bol na štyroch olympiádach." To svedčí o jeho výkonnostnej dlhovekosti.

Slovák Plachý, vtedy ešte s federálnym levíčaťom na hrudi, patril k absolútnej svetovej špičke na stredných tratiach. "To už je čo povedať, pretože títo bežci boli prakticky šesť rokov vyhlasovaní za najlepších športovcov roka vôbec. Na svete, nielen medzi atlétmi. Beh, to nie je rýchlokorčuľovanie. Nedá sa porovnať konkurencia, kde kraľuje Sábliková, s konkurenciou bežcov. Veď tých sú tisíce, ba aj státisíce. Pretekal som v ére takých velikánov ako boli Angličania Coe či Ovett, Kubánec Juantorena, a svoju silu už prezentovali aj africkí bežci, aj keď viac na dlhších tratiach."

Nezabudnuteľné, najmä pre starších priaznivcov atletiky, je Plachého finále na 800 metrov v riedkom vzduchu na mexickej olympiáde. Tam sa v podstate neznámy mladý bežec prihlásil o miesto medzi absolútnou svetovou elitou. Časom 1:45,9 vyrazil dych uznávaným atletickým odborníkom. "Bolo to v nadmorskej výške 2500 metrov, ani ja som sa bez pravidelných dávok z kyslíkového prístroja neobišiel. A v takýchto podmienkach Austrálčan Doubell vo finále vyrovnal svetový rekord Snella - 1:44,3. Boli to fantastické časy, veď vtedy sa o nejakých podporných prostriedkoch, prirodzene povolených, nikomu z nás ani nesnívalo. Nevraviac už o peniazoch, aké atléti dostávali vtedy a dnes."

SkryťVypnúť reklamu

Dobré boli aj dámske gaťky

Nebolo to vždy iba o naháňaní rekordov a zbieraní medailí, sem-tam sa prihodila aj úsmevná príhoda. Ako napríklad na mítingu v Paríži. "Keď mi praskla gumička na suspenzore a namiesto toho, aby som sa sústredil na finiš, musel som dávať pozor, aby mi nevypadol z trenírok. Jednou rukou som si ho pridržiaval, a tak som dobehol do cieľa. Stalo sa, že mi pritom z trenírok vybehol aj 'habásek', ale čo sa dalo robiť? Pochopiteľne, diváci mali z toho veľkú zábavu. Bez suspenzoru to nešlo, pretože na dráhe ste po kontakte so súperom ľahko mohli prísť k úrazu. Najmä na škvare, kde sme mali na tretrách až osemnásťmilimetrové klince. Raz mi na škvare prepichli achilovku a tri týždne som ju musel mať v sadre. Po tej skúsenosti z Paríža, kde som odhalil aj to, čo som nechcel, som začal pod voľnými trenírkami nosiť aj dámske gaťky. Lebo boli najlepšej kvality, aby to tam držalo pokope. Takže výstroj na preteky mi dopĺňala aj manželka," smeje sa košická atletická legenda.

S tým múzeom v rodných Košiciach to myslí naozaj vážne. "V spolupráci so starostom mestskej časti
Košice-Staré Mesto Ľubomírom Gregom a Olympijským klubom sa chystáme v centre mesta, za magistrátom, umiestniť tabuľu olympionikov, a máme už aj vytypované nejaké miestnosti v olympijskom klube, kde by sme chceli zriadiť múzeum. Ukázať mládeži športové vzory, tak ako to robia vo Fínsku, kde som chodil počas kariéry pretekať najradšej. Tam je v každom mestečku i dedinke pripomienka nejakého slávneho atléta a mládež si to môže pozrieť. Je to doslova atletická krajina, kde si týchto športovcov nesmierne vážia. Bodaj by aj u nás mala atletika zelenú, na štadiónoch, ktoré nie sú určené iba pre futbal. V tom si môžeme brať príklad aj z Prahy. Na sídlisku, kde bývam, je šesť škôl a žiadne zo školských ihrísk nie je urobené tak, že na ňom nie je atletická dráha. O tom môžeme na Slovensku iba snívať."




Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 035
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 943
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 128
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 035
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 943
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 128
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu