Korzár logo Korzár Košice
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

V okolí Košíc zatápajú obce Hornád aj Torysa

Obce východne a južne od Košíc zalievajú rozvodnené rieky Torysa a Hornád. Voda sa dostala aj cez hrádze, ľudí museli evakuovať aj na člnoch. Mesto Košice už má najhoršie zrejme za sebou.

V Sadoch nad Torysou museli hasiči použiť na evakuáciu motorové člny.V Sadoch nad Torysou museli hasiči použiť na evakuáciu motorové člny. (Zdroj: Mikuláš Jesenský)
PREDPOVEĎ POČASIA PRE SLOVENSKO NA SOBOTU
 • Jasno až polojasno. Miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky alebo búrky.
 • Najvyššia teplota 21 až 26 st.

 • Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 st.

 • Vietor severných smerov 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

Na dolnom úseku rieky Torysa vodohospodári dnes očakávali kulmináciu. Tá prišla napoludnie, keď hladina dosiahla pri Košických Olšanoch 661 cm a odvtedy po centimetroch pomaly klesá.

V obci Sady nad Torysou v okrese Košice okolie sa okolo desiatej predpoludním preliala hrádza. "Voda preliala hrádzu, hoci aj navýšenú vrecami s pieskom, nemôžme už nič robiť len čakať," uviedol starosta obce Sady nad Torysou Jozef Adamkovič. Voda zasiahla 40 domov z ktorých muselo odísť približne 70 ľudí.

Torysa tiež postihla blízku obec Košické Olšany. Zaplavená je najmä miestna rómska osada, jej obyvateľov evakuovali do kultúrneho domu, povedala pracovníčka obecného úradu. Most v obci, ktorý je na hlavnej trase medzi Košicami a Michalovcami, je zatiaľ prejazdný.

V obci Vajkovce sa hladina Torysy vyliala už v piatok ráno. Podľa starostky Magdalény Čorbovej však najviac stúpla dnes v skorých ranných hodinách medzi 3.00 h a 3.30 h a mala by už postupne klesať. Vo Vajkovciach je zo 150 rodinných domov zaplavených desať.

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - vo vranovskom regióne, v prešovskom regióne, v podtatranskom regióne, na Spiši, na Zemplíne

V obci Košická Polianka sa rieka Torysa vyliala na okolité polia a záhrady už začiatkom týždňa a momentálne ešte stúpa a zalieva tamojší most. Podľa starostu Karola Dzugasa, ktorý práve viezol z Košíc 500 vriec na pieskovanie, sú v obci vodou bezprostredne ohrozené tri domy, kde sa na ich ochranu pieskujú vrecia. Ďalší dom je ohrozený zosuvom pôdy zo svahu, na ktorom sú viditeľné trhliny.

Ako dodal starosta Dzugas, dobrovoľní hasiči z ich obce vypomáhajú v susednej obci Zdoba, kde motorovou striekačkou prečerpávajú vodu cez presakujúcu hrádzu späť do rieky.

Vaše videá z povodní v Košiciach a okolí

Trebejov 1, Trebejov 2, Trebejov 3, Trebejov 4

Hornád vyhnal ľudí v Čani z domovov, ustúpiť nechce

Povodňová situácia v okrese Košice - okolie v povodí rieky Hornád je naďalej kritická. Prednostka Obvodného úradu životného prostredia Košice - okolie Oľga Kormošová informovala, že niekoľko ľudí už museli evakuovať z obce Nižná Myšľa, k ďalšej evakuácii momentálne dochádza v obci Čaňa.

V Čani aj dnes pracovali dobrovoľníci na stavbe pieskovej hrádze. Foto: Stano

"Na vodnom toku rieky Hornád opäť stúpla hladina vody, rieka opustila svoje koryto a na niektorých miestach sa vybrežila. Ohrozuje jednotlivé obce v povodí," uviedla Kormošová.

Podľa našich informácií je zlá situácia v obci Čaňa na Hornáde, kde k záplavám prispieva aj vysoká hladina spodnej vody. Hornád kulminoval na dolnom toku v Ždani o 16. hodine na 550 cm, ale neustupuje. Voda je v uliciach i domoch, obyvatelia pracujú na pieskovaní a spevňovaní hrádzí.

"Z obce Čaňa musia evakuovať obyvateľov rodinných domov z troch ulíc. Problémy majú aj obce Ždaňa, Trstené pri Hornáde, Gyňov, Seňa až po maďarskú hranicu. Ohrozené sú domy v obciach a Hornád má stále stúpajúcu tendenciu. Pokiaľ hladina nezačne klesať, nedá sa hovoriť o zlepšení situácie, momentálne to nevyzerá, že by Hornád klesal. Nedá sa predpokladať, ako sa to vyvinie," skonštatovala Kormošová.

Zatopené domy v časti Malá Čaňa. Foto: Stano

"Situácia na cestách sa pomaly stabilizuje. Väčšina obmedzení kvôli zaplaveným,˙podmytým cestám a˙zosuvom pôdy však ostáva v˙platnosti, pretože voda ešte nezačala klesať. Stále je uzavretá cesta Čaňa - Ždaňa, Nižná Hutka - Nižná Myšľa, Košice - Družstevná pri Hornáde -Trebejov - Kysak - Malá Lodina - Ružín, ako aj cesta do Ploského. Vážna situácia je na ceste III. triedy Zdoba - Byster. Cesta bola uzavretá, keďže pri Sadoch nad Torysou sa pretrhla hrádza Torysy a˙zaliala komunikáciu," uviedla hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková.

Hrádza na Mlynskej ulici v Čani chráni obec pred rozsiahlejšími záplavami. Foto: Stano

V Nižnej Myšli evakuovali dve ulice

Evakuáciu obyvateľov z domov, situovaných blízko rieky Hornád na uliciach Pri Hornáde a Skladnej, nariadil dnes ráno starosta obce Nižná Myšľa, kde v piatok poškodil zosuv pôdy niekoľko desiatok domov. Evakuácia bol nutná kvôli dvíhajúcej sa hladine rieky po vypúšťaní vodnej nádrže Ružín a ohrozujúcej obyvateľov týchto ulíc. Starosta Marian Karvanský nevylúčil aj evakuáciu nižnomyšlianskej Hlavnej ulice, ktorá je niekoľko sto metrov od hrádze Hornádu.

Statici, spresnil starosta, po piatkovom prieskume konštatovali, že poškodených bolo zosuvom kopca celkove 39 domov, z ktorých je 15 úplne neobývateľných a budú ich miesť zbúrať. Ostatné obydlia sú v podstate obývateľné s tým, že pohyb ešte môže nastať, ale bývať sa v nich nedá aj preto, že už nemajú inžinierske siete - plyn, vodu ani elektrinu.

Statici a geológovia robia ďalšie skúmania a až ich záverečný posudok ukáže, čo bude ďalej, konštatoval starosta. Jedinou teóriou príčiny mimoriadnej udalosti, ako poznamenal, bolo silne podmáčanie kopca po dlhotrvajúcich dažďoch.

Statici odporučili miestnemu rímskokatolíckemu farárovi, aby sa omše v kostole, stojacom na vrchu zosunutého kopca, nekonali a zatiaľ bude uzatvorený. Nedeľňajšia omša by sa mala konať v kultúrnom dome, ale možno nebude, ako vyhlásia kvôli kulminácii Hornádu aj evakuáciu ďalších ulíc, dodal Karvanský.

V Košiciach ukončili evakuáciu

Ráno o piatej Evakuačná komisia Obvodného úradu Košice dostala od správy vodného diela Ružín informáciu, že objem hlavného prítoku vodného diela je 475 metrov kubických za sekundu a vypúšťa sa objem 480 metrov kubických za sekundu, čo je už pokles.

O probléme Košičanov s dodávkou teplej vody a výpadkom elektrickej energie podrobne čítajte tu.

"V dôsledku priaznivej prognózy ďalšieho poklesu objemu odtoku a zároveň priaznivej prognózy vývoja počasia počas celého dňa už nehrozí zvýšené nebezpečenstvo v priľahlých oblastiach vodného toku Hornádu na území mesta Košice a je možné vyhlásenú evakuáciu ukončiť," uvádza sa v správe Krízového štábu Obvodného úradu.

Na ramene Hornádu voda narušila bariéru z vriec s pieskom. Hasiči ju museli doplniť, aby zvýšená hladina neohrozila severnú časť mesta. Foto: Mikuláš Jesenský

V priebehu noci pokračovalo spevňovanie brehov a hrádzí pri koryte rieky a miestach, kde by sa mohla vyliata voda dostať. Ako uviedla hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Katarína Jantošovičová, pri zhybe na Mlynský náhon, pri známom stredisku Ryba, sa presypal pieskový val a voda cez neho preteká, žiadne ohrozenie však táto udalosť neznamená.

Košice majú za sebou ťažkú noc, zvládli ju bez väčšej ujmy. Foto: Chilly/Marek Čecho

Keďže v Košiciach je modrá obloha, desiatky obyvateľov mesta sa vydali na prechádzku po hrádzi Hornádu od reštaurácie Ryba až k Ťahanovskému mostu. Zatiaľ sa nepredpokladá, že by sa Hornád prelial cez koruny hrádze. Navyše hasiči celú noc stavali hrádze z vriec naplnených pieskom. Na kritických úsekoch postavili aj mobilné protipovodňové steny. Ide o gumové big-bagy s objemom niekoľko kubických metrov, ktoré sa naplnia vodou a vytvoria stenu.

Aktuálna situácia v sobotu popoludní pri Ťahanovskom moste. Zavrecované brehy sú pripravené na prípadný nápor vody. Foto: TASR/František Iván.


Evakuácia bola bezproblémová

Vyše poldruha tisíca Košičanov evakuovali už v noci. Informovala o tom dnes nadránom Eva Vojtová z košického krajského povodňového štábu. „Po vyhlásení krátkodobej evakuácie začala pracovať pri obvodnom úrade aj Evakuačná komisia košického obvodného úradu. V spolupráci so starostami mestských častí a podľa evakuačných plánov zabezpečovala potrebné opatrenia,“ povedala Vojtová.

Na základe rozhodnutia starostov evakuovali z mestskej časti Ťahanovce obec 280 obyvateľov, z Džungle 120 evakuovaných autobusmi, zo Severu 350 a z Krásnej nad Hornádom 826 obyvateľov.

„Počas odsunu obyvateľov neboli zaznamenané evakuačnou komisiou závažné problémy. Z penziónu na Člnkovej ulici v Džungli evakuovali pomocou hasičov 21 imobilných obyvateľov, ktorých prijali na oddeleniach košickej fakultnej nemocnice. Po odsune obyvateľstva zabezpečujú príslušníci polície ochranu majetku,“ uviedla Vojtová.

Foto: Chilly/Marek Čecho

tasr

Sťahovali kone

Ako dnes ráno informoval dôstojník košického operačného strediska Miroslav Betuš, večer a v noci sa hasiči podieľali na budovaní prenosnej protipovodňovej hrádze s z vriec naplnených pieskom pri ťahanovskom moste. Nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, že na to použili okolo tritisíc vriec naplnených pieskom.

„Kuriózny zásah sme vykonali v Trebejove, kde sme evakuovali 21 koní a osem psov z tamojšieho ranča. Problémom bolo dostať sa k ranču. Nakoniec tam hasiči prešli z Kysaku pešo popri železničnej trati. Našli vhodné miesto, kde vybudovali pre kone provizórny výbeh. Už nepokojné a podráždené kone museli prevádzať po jednom, a tak to trvalo dlhšie,“ povedal Betuš. Doplnil, že dnes ráno začali budovať hasiči hrádzu na Plťovej ulici.

Nočná vlna z Ružína na Hornáde zaplavila záhradkársku lokalitu Pod rohom medzi Ťahanovcami a Družstevnou pri Hornáde. Podľa informácií od našej čitateľky z niektorých chát trčia len strechy, voda vystúpila na úroveň plotov do dvoch metrov. Pod vodou je okolo 70 chát, v dvoch sú ľudia. Prístup nie je možný, keďže cesta, ktorá tam vedie z Košíc, je zaplavená a uzavretá. Foto: Helena Kakulošová

Mlynská ulica v Čani s pieskovou hrádzou. Foto: Stano

Zatopený futbalový štadión v Čani. Foto: Stano

Hornád v Košiciach v sobotu popoludní. Foto: SITA/Marián Angelovič

Hornád sa vylial aj do ulíc a domov v Trebejove. Foto (3): Matej Matľák

Povodňová sobota v košickej Džungli

Košice, 5. júna 2010, Rastislav SLOBODNÍK

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 382
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 597
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 11 824
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 8 845
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 7 907
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 020
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 591
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 957

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Satanskí mučenici apoštola Fica riadili vypaľovanie Slovenska
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 5. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 6. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 7. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 8. Silvia Valkovič: Leto
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 791
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 314
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 266
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 843
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 644
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 264
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 994
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Za pokuty mali zaplatiť milión eur, poslanci im ich chcú odpustiť.


3. júl

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.


1. júl
Juraj Slafkovský počas MS v hokeji.

Slafkovský sa od olympiády vyšvihol na najvážnejšieho konkurenta Shanea Wrighta v boji o post jednotky draftu.


Šimon Čop 15 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Satanskí mučenici apoštola Fica riadili vypaľovanie Slovenska
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 5. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 6. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 7. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 8. Silvia Valkovič: Leto
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 791
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 314
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 266
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 843
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 644
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 264
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 994
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu