Ani po niekoľkých dňoch boja s ničivou prírodnou silou a poklese vody nie sú v obciach Veľká i Malá Lodina pokojní.
KOŠICE. Život ľudom v oboch obciach komplikujú zvedavci, ktorí do zaplavených území smerujú len kvôli tomu, aby čosi zaujímavé videli.
"Chodia sa na nás pozerať ako na opice a zbytočne nám komplikujú jediný prístup do obce cez Jahodnú. Cesta je veľmi nebezpečná, nestabilná, skutočne sa zosúvajú podmočené svahy a kedykoľvek sa môže prepadnúť. Padajú stromy, pilčíci a mechanizmy sú v plnom nasadení. Prosíme všetkých, aby k nám nechodili, keď tu nemajú trvalý pobyt. Ani chatári nič nezmôžu. Spôsobujú nám naozaj veľké problémy," vyzývala včera starostka Malej Lodiny Adriana Fečková.
Strach prehlušovali motory
Pitnou vodou zásobujú Lodinčanov cisterny. Majú aj potraviny, to im starosti nerobí. Nepochopiteľné a zarážajúce pre ňu je niečo iné. Kým v noci z piatka na sobotu bojovali o prežitie a boli prví, koho by valiaca sa voda zo silno vypúšťanej priehrady Ružín zobrala so sebou, v sobotu ráno sa pretekári na rýchlych autíčkach zabávali na automobilových pretekoch Moris cup do vrchu na Jahodnej.
Zatarasili im tak príjazd k jedinej ceste do obce, ktorá ešte ako-tak drží pokope. Znemožnili tak aj prísun pomoci. Dokonca aj autu s čerpadlom, ktoré k nim smerovalo. Od Kysaku sa totiž k nim dostať stále nedalo.
"Zábavka bohatých sa skončila až po mojej urgencii a na zásah civilnej ochrany," nechápe starostka, prečo sa súťaž nezrušila ešte skôr, ako sa vôbec začala.
Ako informovala policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová, po prehodnotení situácie, keď trať pretekov bola jediným prejazdným úsekom, spájajúcim okresy Košice a Gelnica, polícia a obvodný úrad rozhodli o zrušení pretekov.
To, že organizátori sa rozhodli vzdať sa svojich odmien v prospech postihnutých povodňami, je síce pekné, ale to mohli urobiť predtým, než začali komplikovať už dosť ťažký život utrápeným a vyčerpaným ľuďom, ktorí stále nevedia, čo bude o niekoľko minút.
Na čo dávať pozor po povodniach?
Rady Úradu verejného zdravotníctva
Stále sú v strehu
Počasie sa síce umúdrilo, ale pre zmenu hrozia búrky. "Priehrada má nižší stav, ale problémy máme s cintorínom, ktorý sa zosúva. Dnes budeme hľadať provizórne riešenie. Problém je v tom, že sa na miesto nevie dostať ťažká technika, ktorá je potrebná na zastabilizovanie svahu. Ďalšími zosuvmi pôjdu dolu aj hroby. Celkovo je príjazd k nám zložitý a neodporúčam tadiaľ zbytočne jazdiť. V obci sa ešte nedajú robiť ani udržiavacie práce. Pokles vody neznamená, že ju nemáme. Ľudia sú vo svojich domoch. Povodeň ich zomkla, sú ako jeden chlap, súdržní a silní," zhodnotila včera aktuálnu situáciu A. Fečková.
Povodňový víkend na východe - Texty, fakty, foto, videá
Čítajte podrobne o situácii v sobotu - v košickom regióne, vo vranovskom regióne, v prešovskom regióne, v podtatranskom regióne, na Spiši, na Zemplíne
Čítajte podrobne o situácii v nedeľu - v košickom regióne, v podtatranskom regióne, v spišskom regióne, v gemerskom regióne, na Zemplíne
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári