KOŠICE. V tejto súvislosti sme oslovili Lukáša Vargu, entomológa z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Podľa neho výskyt nepríjemne štípajúceho hmyzu sa síce opakuje rok čo rok, ale teraz pôjde kvôli záplavám naozaj o extrémnejšiu situáciu.
"Práve v súvislosti so zvýšenými dennými teplotami sú podmienky pre ich liahnutie optimálne," povedal nám entomológ. "Vyššie teploty urýchlia ich vývinový cyklus, záleží to aj od toho, ako dlho sa udrží voda na povrchu. Dá sa teda očakávať kalamitný výskyt komárov, čiže vyšší ako v uplynulých rokoch. Pri ochladení sa môže vývoj komárov spomaliť, ale dovtedy ich už asi budú milióny. Lokálne to môže spôsobiť problémy. Jedna samička nakladie aj niekoľko sto vajíčok, vývojový cyklus jedinca trvá 3 až 4 týždne. Ideálna teplota vody na liahnutie je 20 stupňov Celzia. Čím je vyššia, tým rýchlejší môže byť cyklus. Nuž a potom sa už môžu rozmnožovať, takpovediac, geometrickým radom."
Treba chrániť ľudí
Opýtali sme sa, či je lepšie urobiť už teraz nejaké chemické postreky v ohrozených lokalitách, alebo radšej chrániť priamo ľudí.
"Pri celoplošnom postihnutí povodňami je veľmi ťažké robiť čokoľvek. Určite treba situáciu vyhodnocovať od lokality k lokalite. Ja sa prikláňam skôr k tomu, aby sa uprednostnila ochrana ľudí repelentmi, sieťkami proti komárom na okná, odpudzovačmi hmyzu a až potom postreky. Tie totiž môžu zabiť aj iné živočíchy."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári