Väčšina týchto investícií však dobiehala ešte vďaka podpísaným investičným zmluvám z predchádzajúceho volebného obdobia. Úplne nové sme objavili iba v kechneckom priemyselnom parku v podobe Magneti Marelli, IEE a Crown Bevcan Slovakia.
KOŠICE. Z pohľadu novovytvorených pracovných miest bol pre Košice zaujímavý príchod spoločnosti T-Systems Slovensko, čo dohodla ešte Dzurindova vláda. Na začiatku zamestnávala 23 ľudí, po získaní investičných stimulov vo výške 16 882 360 eur tu napokon našlo prácu 1 800 zamestnancov.
Významným zamestnávateľom je Getrag Ford v Kechneci, ktorého základný kameň poklepával v roku 2005 Dzurinda. Momentálne tam pracuje takmer 900 ľudí.
Valeo Slovakia, ktoré prišlo tiež za Dzurindu, prijalo zhruba 200 nových zamestnancov. Keďže firma už dlhodobo nekomunikuje s médiami, predpoklad Korzára hovorí, že momentálne zamestnáva asi 1 200 ľudí.
Svetlá výnimka bol len Kechnec
Z pohľadu investícií a počtu investorov na Slovensku dominuje priemyselný park v Kechneci. Ten k sebe stiahol zhruba polovicu všetkých investícií, ktoré išli do Košického kraja. V rokoch 2000 až 2009 v Kechneci postavilo svoje prevádzky 14 spoločností. Ďalšie štyri, ako Doppelmayr Slovakia, Eurotinplate Service Sk, Clean Tech a Handtmann Slovakia, sú v rôznom štádiu príprav na výrobu. Otvorené spoločnosti v súčasnosti zamestnávajú takmer 3 000 zamestnancov a sekundárne je na ne naviazaných ďalších asi 10 000 pracovných miest v pozícii rôznych subdodávateľov. Celkový objem investícií dosiahol niečo vyše 500 miliónov eur.
"Som rád, že náš priemyselný park má naďalej výborné meno medzi investormi. Je síce pravda, že kvôli kríze počet záujemcov mierne klesol, avšak naďalej k nám chodia rokovať. Investori sem prichádzali za každej vlády, či už počas oboch Dzurindových, alebo aj súčasnej Ficovej. Z nuly sa nám podarilo doteraz zabezpečiť v Kechneci takmer tri tisícky pracovných miest a ďalších zhruba tisíc je v bezprostrednom výhľade," hovorí starosta Jozef Konkoly (nez.).
Na Pereši sa nepostavilo nič
Na rozdiel od Kechneca je jeho mladší brat na letisku pri Pereši v hlbokej defenzíve. V júni 2007 predstavitelia mesta aj ministerstva hospodárstva pri jeho otvorení vyzdvihovali, že plocha 180 hektárov je ideálna pre výrobné či logistické haly. Ak však nerátame závod Valeo, ktorý sa tam vtedy dokončieval, stavebné aktivity sú tam nulové. Pozemky už v súčasnosti patria bratislavskému Immorentu Slovensko zo skupiny Erste Bank, ktorá na príchode investorov spolupracuje s mestom. Ako nám povedal primátor František Knapík (KDH), niečo by sa mohlo konečne pohnúť začiatkom budúceho roka. "Vo februári by tam mohli prísť dve firmy zo západnej Európy. Dopredu by som však nerád prezrádzal viac," skonštatoval primátor.
Ministerstvo vyťaženosť parkov nesleduje
Podobne ako Pereš sú na tom priemyselno-logistické parky v Čečejovciach, Moldave a Bidovciach, kde sa väčšie investície len pripravujú. "Nemáme kapacity na vyhodnocovanie vyťaženosti jednotlivých parkov. Tá je závislá predovšetkým od kvality práce miestnej samosprávy, aby dokázala presvedčiť investora o umiestnení jeho investície v konkrétnej lokalite a takýto proces trvá niekoľko mesiacov aj rokov," tvrdí Dárius Bošjak z ministerstva hospodárstva.
Ako dodal, od júna 2006 až doteraz vláda schválila investičnú pomoc pre firmy v Košiciach a okolí za takmer 119 miliónov eur. Od 1. 1. 2002 do 31. 5. 2006 to bolo takmer 17 miliónov eur.
Prečo sem (ne)chodia investori?
Keď sme sa v minulosti rozprávali so zástupcami investorov, väčšina z nich nám povedala, že sem prišli kvôli lacnej a vzdelanej pracovnej sile a kvalitným univerzitám v Košiciach. Ďalším dôvodom je relatívne vysoká nezamestnanosť najmä medzi robotníckymi profesiami, ktorá ich nenúti radikálne zvyšovať ich platy. Manažérom firiem sa pozdáva aj poloha blízko hraníc troch štátov a letiska, prijatie eura a blízkosť maďarského diaľničného systému. Negatívom bolo chýbajúce diaľničné prepojenie s Bratislavou cez Slovensko.
Nezamestnanosť opäť stúpla
Príchod zahraničných investorov mierne pomohol číslam nezamestnanosti najmä do roku 2008. Kým pred voľbami v roku 2006 bola priamo v meste nezamestnanosť necelých 8 percent, o dva roky už len 6,4. V súčasnosti je to už vyše 8,5 percenta. Podobný vývoj bol aj na košickom "okolí", kde pred voľbami v roku 2006 bol nezamestnaný každý piaty práceschopný obyvateľ. V roku 2008 toto číslo pokleslo na 16,35 percenta, teraz opäť stúplo na 21,24 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári