"Pravidelne, v pracovných dňoch aj niekoľkokrát denne, využívam prejazd železničným priecestím pod MČ Ťahanovce (pri Súdkoch)," napísal nám náš čitateľ. „V poslednom čase sa mi viackrát stalo, že rampy sú pred prejazdom vlaku spustené príliš dlho. Kým voľakedy to bola maximálne minúta, teraz aj tri - štyri. Zdá sa mi to zbytočné, lebo najmä ráno sa aj za minútu - dve dokáže vytvoriť pred rampami dlhý rad čakajúcich a s pribúdajúcim časom aj šomrajúcich motoristov. Zbytočnosť dlhého čakanie podčiarkuje fakt, že neraz sa nám stalo, že po troch - štyroch minútach čakania pred rampami sa odrazu zdvihli bez toho, aby predtým prešiel nejaký vlak. Ešte horšia je vraj situácia na Rampovej ulici. Môj sused má firmu v bývalom areáli STV a tvrdí, že tam sú čakania na prejazd rampami smerom do centra ešte dlhšie. Nedali by sa 'spúšťacie' intervaly upraviť tak, aby boli primerané času, ktorý plynie k prejazdu vlaku?"
K tomuto problému sme oslovili Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), keďže práve ich sa to týka. „Zatváranie priecestí a ich čas zatvorenia súvisí výlučne s intenzitou vlakovej dopravy," odpovedala nám Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR. „V medzistaničnom úseku Košice - Kostoľany nad Hornádom sa prepraví v priemere 160 vlakov za 24 hodín. Priecestné zabezpečovacie zariadenie (ďalej PZ) v obci Ťahanovce na dvojkoľajnej trati Košice - Kysak v km 102,738 vykazuje správnu činnosť a v roku 2010 nie sú na ňom evidované žiadne poruchy. PZ sa automaticky zatvára a otvára jazdou železničného vozidla v obidvoch smeroch. Okamih spustenia výstrahy na priecestí je vypočítaný v zmysle normy STN P 34 2651 a musí spĺňať podmienku, aby i najdlhšie a najpomalšie vozidlo mohlo bezpečne opustiť priecestie pred vlakom prichádzajúcim k priecestiu traťovou rýchlosťou. Tento čas nie je možné skrátiť."
Dlhšie zatvorenie závor môže byť zapríčinené: v závislosti od druhu vlaku (osobný, nákladný...) nižšou rýchlosťou jazdy vlaku pred priecestím, v čase prejazdu vlaku priecestím je vypravený vlak v opačnom smere po susednej koľaji, ktorý tiež ovplyvní PZ. Závory sa automaticky otvoria až po prejazde vlaku opačným smerom, ak vlak, ktorý prešiel priecestím, stojí z prevádzkových dôvodov dlhší čas pred vchodovým návestidlom ŽST Košice. Po uplynutí vypočítanej „doby prekročenia anulácie" sa opätovne uzavrú závory uvedeného priecestia. Po uskutočnenom vchode vlaku do stanice sa závory automaticky otvoria.
„PZ je vybavené prvkami pre miestnu núdzovú obsluhu, t. j. v prípade poruchy alebo výluky môže oprávnený dopravný zamestnanec obsluhovať PZ priamo na mieste. Aby v takýchto prípadoch nedochádzalo k zmeškávaniu spojov MHD z dôvodu prestojov na PZ, boli v spolupráci s DPMK prijaté opatrenia na zabránenie uvedeného stavu. V prípade zistenia poruchy PZ dispozičný výpravca ŽST Košice o tejto skutočnosti vyrozumie okrem iného aj dispečing DPMK a po vzájomnej dohode sa prijmú potrebné opatrenia na núdzovú miestnu obsluhu PZ. Tento stav v roku 2010 ešte nenastal."
Druhé spomenuté Priecestné zabezpečovacie zariadenie (PZ) na Rampovej ulici v Košiciach je obsluhované ručne dopravným zamestnancom. Je závislé od stavu staničného zabezpečovacieho zariadenia (SZZ). Podmienkou postavenia vlakovej cesty je zatvorené priecestie. „Následné otvorenie priecestia je možné, až keď vlak prejde priecestím a je možné zrušiť záver vlakovej cesty obsluhou SZZ. Taktiež je priecestie zavreté počas vykonávania posunu na dotknutom záhlaví. Na uvedenom PZ nebola v roku 2010 evidovaná žiadna porucha. Poukazovaný stav neodôvodneného dlhého uzavretia závor v obci Ťahanovce a na Rampovej ulici v Košiciach nie je vyvolaný poruchou, ale je to normálny prevádzkový stav PZ."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári