Korzár logo Korzár Košice
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Kým ostatní používajú sopreje, on tvorí umenie prúdom vody

Na grafity majú ľudia rôzne názory. Mnohým prekáža, že sprejeri im maľovaním poškodzujú fasády domov, pošpinia omietky či špatia verejné budovy. Možno práve pre týchto ľudí mohol byť zaujímavý koncomájový workshop v rámci festivalu Use The City.

Anglický umelec Paul Curtis alias Moose.Anglický umelec Paul Curtis alias Moose. (Zdroj: archív)

Predstavil sa na ňom anglický umelec, ktorý si hovorí Moose. Jeho maľovanie grafitov je výnimočné tým, že ním steny nešpiní, ale čistí...

Moose sa venuje "maľovaniu do špiny". Vodnou pištoľou strieka vodu pod veľkým tlakom na špinavé steny, a tak do nich podľa pripravených foriem vytvára rôzne obrazce, ktoré nie sú ničím iným, než čistým kúskom špinavej steny.

"Po ukončení strednej školy v mojom rodnom meste Manchester som nastúpil na medziročník, ktorý je akousi prípravou na štúdium na vysokej škole," začal 45-ročný Paul Curtis alias Moose svoje predstavovanie. "Študoval som umenie všeobecne. Učili sme sa prakticky každú formu umenia, po istom čase sme si mali vybrať našu špecializáciu, v ktorej budeme pokračovať na univerzite." Po roku však prišiel na to, že ho nezaujala ani jedna z foriem, ktoré študoval. "Profesori boli nudní a mal som pocit, že nič z toho, čo sa učíme, nie je to pravé. Všetko už spravil niekto pred nami. Bolo to zlé, začal som dokonca zvažovať, že sa umeniu prestanem venovať úplne."

Štúdium sa teda rozhodol po roku zanechať. Od umenia si chcel oddýchnuť, no nepriamo mu neunikol. "Niekoľko rokov som pracoval v podpornom tíme hudobných kapiel či spevákov. Cestoval som po svete, staval pódiá, staral sa o technickú podporu. Takto som už sprevádzal napríklad Whitney Houston či Stevieho Wondera." Okrem toho sa venoval aj samotnej hudbe. "Založil som si malé vydavateľstvo. Nemal som však dosť peňazí na to, aby som ho mohol kvalitne spropagovať. Začal som teda uvažovať nad tým, ako si spraviť reklamu aj bez toho, aby som musel investovať kvantá peňazí."

Tento prozaický problém ho, paradoxne, prinavrátil k umeniu. Zvažoval aj to, že by sa začal venovať grafitom. "Nemám však rád auru, ktorú grafity vyžarujú. Uznávam to, o čo sa snažia, no nepáči sa mi, že ich väčšina verejnosti vníma negatívne. Určite by sa mi nechcelo striekať grafity na miesta, kde ich nikto nechce a potom skončiť v base, alebo s mastnou pokutou. Nikdy som sa necítil ako člen grafity hnutia." Rozhodol sa, že si vymyslí vlastnú formu umenia, niečo čo bude len jeho.

Napadlo mu, že nebude steny špiniť, ale čistiť. Takáto forma grafitov predsa nemôže nikomu prekážať. Mal pravdu a pred 10 rokmi sa stal priekopníkom "maľovania do špiny", reverse grafitov. "Stále si nemyslím, že som dobrý umelec. Vymyslel som však niečo moje, niečo čo doposiaľ nikto nerobil. Navyše je to užitočná, spoločensky akceptovaná vec. Ide práve o zdôraznenie kontrastov medzi špinou a čistotou, ekologickou metódou, bez toho, aby som použil farby, alebo vzbudil verejné pohoršenie."

Sám seba rád nazýva "špinavý spisovateľ". Tvorenie obrazcov do fasád budov, stien či iných verejných miest prúdom vody však nie je jediné pouličné umenie, ktorému sa venuje. "Rád zdôrazňujem kontrasty, a to akoukoľvek metódou. Nepoužívam len vodu. Rád vykosujem obrazce do trávy, či vytváram pravidelné obrazce z kvetov." Podstatou toho, prečo využíva takéto neobvyklé formy grafitov, je ich beztrestnosť. "Som slušný chlapec zo strednej generácie. Môžem robiť niečo drzé priamo pred policajtom a on mi za to nemôže nič spraviť," hovorí s úsmevom.

Nestretáva sa ani s ďalším problémom, ktorý často trápi klasických sprejerov - nedostatkom miesta. "Po istom čase moje maľby zo steny zmiznú. Čisté miesta sa jednoducho vplyvom rôznych vonkajších faktorov opäť zašpinia, a tak môžem na tom istom mieste za krátke obdobie tvoriť aj dva- či trikrát." Ako každý umelec, aj Moose má svoje obľúbené, najinšpiratívnejšie miesto. Najčastejšie tvorí a najviac si užíva jednu z domácich stien. "Je to asi pol kilometra dlhá stena v Brightone, kde momentálne bývam. Strávim pri nej veľa času. Chcem ju zaplniť svojimi obrazmi celú, čo mi dáva riadne zabrať."

Konkrétnu stenu si užíva najmä preto, že ju dobre pozná. "Stojí tam už niekoľko desaťročí. Nikdy ju nikto nevyčistil, nikdy si ju nikto nevšímal. Odkedy som ju pokreslil svojimi obrazcami, každý si ju obzerá a zaujíma sa o ňu. Jednoducho ako keby ožila." Ľuďom v Brightone sa jeho myšlienka páči. "Keď tam tvorím, mnohí okoloidúci sa pri mne zastavujú a zaujímajú sa o to, čo robím. Sú totiž zvyknutí na klasické grafity farbami, ktoré mnohí vnímajú s nevôľou. Moja tvorba je však príjemnejšia a jednoduchšia. Je v nej vlastne použitý len jeden odtieň. Každý to vníma pozitívnejšie."

Niekedy Moose vytvorí na stenách obrazce aj tým, že ich postrieka špeciálnym prípravkom, vyvolávajúcim rast drobnej zelene. Takto chce šíriť environmentálne myšlienky tým, že si ľudia uvedomia krásu prirodzenej farby oproti sivej alebo hnedej farbe betónu. "Maľovaním do špiny chcem zdôrazniť najmä to, aký je dnešný svet špinavý. Súčasní ľudia nemajú čas premýšľať. Keď idú popri stene, stačia dve-tri sekundy na to, aby si uvedomili, aká je čistá farba krajšia a príjemnejšia."

Jeho výtvory sú zaujímavé a kvôli tomu, že je priekopník, aj originálne. Problém je len to, že po čase zaniknú, opäť sa zašpinia a nikto si už nespomenie na to, že na tom konkrétnom mieste tvoril akýsi čudesný pouličný umelec. "Mne to nevadí," tvrdí Moose. "Uvedomujem si, že ide o dočasné diela. Človek je však takisto dočasný, všetko, na čo sa pozrieme, je dočasné. Aj to tým chcem zdôrazňovať. Ľudia žijú rýchlym tempom. Sme slobodní, každý si robí, čo chce. Málokto si však uvedomuje to, že naša existencia na tejto planéte je tiež len dočasná. Máme pred tým zatvorené oči a Zem ničíme príliš rýchlym tempom. Ak si to neuvedomíme a nespravíme v našich životoch zmenu, možno už o päťsto rokov bude život človeka na tejto planéte vyzerať úplne inak ako v súčasnosti."

Aby obrazce prúdom vody na steny vytvoril, musí prúd vody striekať pod silným tlakom cez formy, ktoré si predtým pripraví. Najčastejšie sú z dreva. "Niektoré vzory používam pravidelne, dokonca si ich so sebou vozím, iné vytváram podľa charakteru miesta, na ktorom tvorím, alebo výzoru samotnej steny. Formy sú najčastejšie drevené alebo preglejkové." Maľovanie do špinavej steny teda zaberá slušnú porciu steny. Nejde len o samotný proces maľovania, ale aj navrhovanie obrazcov, vytváranie foriem a plán priestorového rozvrhnutia obrazcov. "Preto mi často niekto pomáha. Doma vo Veľkej Británii sú to priatelia, ktorí sú pre mňa akýmsi podporným tímom, v cudzích krajinách sú to napríklad študenti umeleckých fakúlt, alebo jednoducho umeleckí či environmentálni nadšenci."

Ako priekopníka takéhoto zaujímavého "environumenia" ho pozývajú hosťovať do rôznych krajín, kde sa zúčastňuje umeleckých a ekologických workshopov. "Teraz si nespomeniem, kde všade som bol, ale v pamäti mi najviac utkveli Francúzsko, Nemecko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, USA, Austrália a samozrejme Slovensko," smeje sa. Reakcie ľudí na jeho umenie sú rôzne, no väčšinou pozitívne. "Všeobecne sa dá povedať, že sa im moje umenie páči. Mojím nápadom sú často fascinovaní, veľa sa ma vypytujú. Páčia sa im aj obrazce, ktoré tvorím aj samotná myšlienka použiť jednoduchú, vlastne žiadnu farbu."

Stáva sa však, že niektorí okoloidúci vnímajú jeho tvorbu aj negatívne. "Sčasti určite preto, že pri 'maľovaní' vytváram hluk a všade okolo mňa strieka voda. Niektorí to dokonca považujú za drzosť." Väčšina je však na jeho strane. "Majú radi, že steny čistím. Čistím ich často od rôznych grafitov, farieb a vzorov, ktoré sa im nepáčia. Robím vlastne všeobecne prospešnú činnosť. Môžem ju robiť oficiálne, rešpektujú ma aj úrady. Je to dobré, možno to pomôže tomu, aby ľudia vnímali grafity v trocha širších súvislostiach ako len vulgárne sprejovanie stien. Možno sa na ne prestanú pozerať pomedzi prsty."

Mooseove vystúpenia nie sú len osvetou, neslúžia len ako prezentácia jeho myšlienok. "Funguje to aj opačne. Samozrejme, že sa v prvom rade chcem svojimi výtvormi prejaviť pred ľuďmi a upriamiť ich pozornosť na isté problémy. Na druhej strane však cestovanie po rôznych krajinách sveta dáva veľa aj mne." Ako už Moose povedal, nenazýva sa umelcom. Umeniu sa vlastne dlhé obdobie nevenoval a do obdobia, keď začal pracovať s maľovaním do špiny, ani nemal dostatočný prehľad, ako sa svetové umenie vyvíja. "Práve preto je dobré, že s mojou tvorbou toľko cestujem. Málokde maľujem sám. Často mi pomáhajú rôzni miestni umelci, ktorí sú skutočnými umelcami. Často ma inšpirujú, naučia niečo nové. Aj vďaka tomu, že mi stále ukazujú nové pohľady na isté veci, sa moje maľovanie do špiny vyvíja, nie je rovnaké ako pred desiatimi rokmi, keď som začínal."

Košice navštívil už druhýkrát po sebe. Tentoraz tvoril na stenu pri Pošte II. Košické prostredie sa mu veľmi pozdávalo. "Rád som sa tu vrátil. Práve preto, že je to tu veľmi inšpiratívne. Vidím, že je tu veľa mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o grafity a umenie všeobecne. Pomáha to aj mne. Videl som tu rôzne formy umenia a najmä rôzne postupy tvorby. Obohacuje to aj mňa, do procesu maľovania dávam nové postupy." V Košiciach vraj cítiť umeleckého ducha. Týka sa to však najmä mladej generácie. Nemyslí si, že jeho tvorba oslovuje len ju? "Maľovanie do špiny je pokrokové práve tým, že ide o formu grafitov, ktoré sa páčia aj starším ľuďom, ktorí ich považujú za niečo zlé. Je to jednoducho prospešná forma sebavyjadrenia. Dajú sa ňou prezentovať rôzne myšlienky a nemusím pri tom porušovať žiadne pravidlá."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 3. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 6. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 067
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 793
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 154
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 369
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 094
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 033
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 390
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 209

Blogy SME

 1. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 2. Jozef Sitko: Tentoraz ani slovo o politike ... (0d 01:00 hod. je článok tech. cenzúrovaný)
 3. Miloš Svrček: SITUÁCIA NA UKRAJINE OVPLYVNÍ AJ BUDÚCU VÝSTAVBU DIAĽNICE CEZ ZEMPLÍN, KTORÁ SA STÁVA VÝZNAMNOU PRE CELÝ KARPATSKÝ REGIÓN
 4. Anna Milanová: Pri tkaní... 2005
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIV - Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/
 6. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 7. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 8. Lucia Žárska: Vývoj TOP energetických spoločností od začiatku vojny v rámci Európy
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 746
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 977
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 363
 4. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 278
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 095
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 340
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 641
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 899
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika privádzajú na súd.

Prvostupňový verdikt padol v septembri. Dostal 14 rokov.


14 h
Peter Tkačenko

Stámilióny už ministrovi financií nestačia, potrebuje miliardy.


17 h

Slovákov čaká štvrtý super na MS.


Jakub Bobovič 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Chorvátsko a Turecko vycítili príležitosť.


a 2 ďalší 3 h

Blogy SME

 1. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 2. Jozef Sitko: Tentoraz ani slovo o politike ... (0d 01:00 hod. je článok tech. cenzúrovaný)
 3. Miloš Svrček: SITUÁCIA NA UKRAJINE OVPLYVNÍ AJ BUDÚCU VÝSTAVBU DIAĽNICE CEZ ZEMPLÍN, KTORÁ SA STÁVA VÝZNAMNOU PRE CELÝ KARPATSKÝ REGIÓN
 4. Anna Milanová: Pri tkaní... 2005
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIV - Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/
 6. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 7. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 8. Lucia Žárska: Vývoj TOP energetických spoločností od začiatku vojny v rámci Európy
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 746
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 977
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 363
 4. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 278
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 095
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 340
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 641
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 899
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu