tihu, rozhodol ochrániť.
Ešte voda zo zaplavených území v Košiciach a okolí nestačila odtiecť či vsiaknuť do zeme, už sa vynára ďalší sekundárny problém. Všetci, ktorí už podobnú inváziu zažili, začínajú mať obavu z premnoženia sa komárov. Množstvo vody a teploty nad 20 stupňov Celzia sú totiž ideálnym prostredím pre ich rozmnožovanie. "Jedna samička dokáže na jeden vrh naklásť niekoľko sto vajíčok," vysvetlil nám košický chrobakológ Elemír Suňog. "Pri optimálnych podmienkach sa z nich do troch týždňov vyliahne nový roj. Ten je už za pár dní schopný ďalšieho reprodukčného procesu. Za dva tri mesiace môžu byť komárov miliardy. Pravda, ak sa im s predstihom nepôjde po krku."
Práve na prevenciu stavil košický magistrát, konkrétne Oddelenie boja s otravným hmyzom. Jeho šéfom je, zhodou okolností, brat spomínaného chrobakológa Silvester Suňog. "Všetci si vieme predstaviť, čo dokáže za jednu noc spôsobiť jeden smädný komár, ktorý sa nám dostal do spálne," vysvetľuje. "Ráno majú všetci v izbe po tele štípance, ktoré svrbia aj niekoľko dní. Čo na tom, že upíra vypátrame, ako sedí na stene a trávi. Zabijeme ho a naša krv ostane svietiť ako fľak... Nie. My sme sa rozhodli tomuto javu predísť. Aj nám totiž hrozí invázia komárov, ktorým bude čo nevidieť okolie mesta tesné a vrhnú sa aj na nás."
Spomínané oddelenie vydrankalo od primátora nejaké peniaze a čosi doložila aj Európska únia. Za tri milióny eur sa nakúpilo 150 ton pesticídu KILL KOM PLUS, ktorý sa osvedčil napríklad aj po lanských povodiach v delte americkej rieky Mississippi. "Pôvodne sme uvažovali o ručnom postreku. Trvalo by to však dlho a postrek by nebol rovnomerný. Hoci je drahší, rozhodli sme sa pre boj zo vzduchu. Predsa len, lietadlo, ak letí v optimálne výške, dokáže účinne zasiahnuť oveľa väčšiu plochu. Pripúšťam, že aj tie miesta, ktoré si to nevyžadujú, a tiež, ľudí, ktorí určite nie sú hmyz, no lepší spôsob sme nenašli."
S. Suňog nás ubezpečil, že mierne červenkastý prášok KILL KOM PLUS nemá okrem komáre kynožiaceho účinku žiadne vedľajšie. Odev, nadmerne zasiahnutý postrekom, stačí na pár hodín namočiť do prípravku ANTI KILL KOM PLUS a potom vyprať 99-stupňovej vode. A čo sa týka nadýchania sa či prípadného požitia pesticídu človekom, stačí sa do piatich minút osprchovať alebo kontaminované jedlo vydáviť.
Ako sme sa mali možnosť včera presvedčiť, 150 ton na postrek celých Košíc zďaleka nestačilo. Lietadlo urobilo pár obletov, hlavne v okolí Hornádu, a zásoby červeného prášku sa minuli. "Ďalšie postreky sa zatiaľ konať nebudú. Mestská pokladnica je prázdna a EÚ čaká na výsledky našich volieb. Namiesto ďalších peňazí poslala vlak s dvoma miliónmi sprejov DEO REPELENDO, ktoré majú okrem ochranného aj príjemný inhalačný účinok. Vlak by mal na košickú stanicu doraziť v sobotu ráno," prezradil S. Suňog.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári