KOŠICE. Pred rokom a pol košická mestská časť Šaca zrušila svoju príspevkovú organizáciu na správu bytov. Problémy, ktoré po nej zostali, rieši dodnes. Jedným je aj tematicky zájazd šéfa bytového podniku Dušana Slezáka do Paríža v novembri 2008.
Riaditeľ Miestnej správy bytov Košice-Šaca bol vo Francúzsku päť dní. Ako člen celoslovenského Združenia bytového hospodárstva na Slovensku, ktoré zlučuje organizácie s bytovou a energetickou problematikou, cestoval na výstavu stavebníctva Maitenance Expo. Združenie podľa jej prezidenta Štefana Tótha hradilo časť nákladov všetkým účastníkom zájazdu.
Peniaze si Slezák vybral aj z pokladnice svojho podniku a sám si podpísal cestovný príkaz. Na zálohovej faktúre, ktorú neskôr predložil, je suma vyše 55-tisíc korún, aj to, že s ním boli ďalšie tri osoby.
Kontrolórka: Má to zaplatiť
"Mestská časť by mala sumu evidovať ako pohľadávku a vymáhať ju. Táto služobná cesta bola neoprávnená, lebo ju neschválil starosta. Mala by byť súkromnou cestou riaditeľa a hradená z jeho vlastných prostriedkov," tvrdí miestna kontrolórka Lucia Iľaščíková. Hovorí, že na to starostu aj prednostu Šace upozornila už začiatkom roka 2009.
Oddelenie vnútornej správy miestneho úradu potom spracovalo stanovisko, podľa ktorého Slezák potreboval na služobnú cestu cestovný príkaz starostu. Ten totiž podľa zákona ako štatutárny orgán zriaďovateľa príspevkovej organizácie robí právne úkony voči jej riaditeľovi.
Slezák denníku Korzár tvrdil, že ako štatutár bytového podniku si mohol cestovný príkaz vypísať sám. Jedným dychom však dodáva, že ak ho o to mestská časť požiada, sumu zaplatí. "Že je s tým problém, neviem. Nikto ma neoslovil. Nebránim sa tomu, aby som to vysporiadal," povedal.
Zobral aj manželku
Na cestovnom príkaze, ktorý si vyplnil, je napísaný nesúhlas starostu Rudolfa Rešteia (SOS) z januára 2009, teda dva mesiace po zájazde. Slezák dnes tvrdí, že starostu o ceste vopred informoval. "Dozvedel som sa o nej mesiac po. Neviem ani, aký mala prínos pre mestskú časť. Bol tam ako člen združenia bytového hospodárstva, ktoré to malo zaplatiť, a nie Šaca," trvá na svojom Reštei.
Hovorí, že Slezáka vyzvú, aby sumu vyrovnal. Náklady za svoju manželku, ktorú do Paríža zobral so sebou, podľa Rešteia už zaplatil. Kto ďalší s ním na zájazde bol, sa z faktúr nedá zistiť. "Bez súhlasu orgánov združenia, ktoré schvaľujú zoznam účastníkov zájazdu, nie som povinný, ani vám ho nemôžem predložiť," povedal Tóth.
Riaditeľ Miestnej správy bytov Košice-Šaca sa do Francúzska vybral necelý týždeň potom, čo miestne zastupiteľstvo schválilo zrušenie tejto príspevkovej organizácie a jeho funkcie prenieslo na novovytvorené bytové oddelenie na miestnom úrade. Dôvodom bolo neprehľadné a stratové hospodárenie. "Cesta bola naplánovaná pol roka vopred," bráni sa Slezák.
Zlatý padák a dlhy
Z funkcie v decembri 2008 odišiel s odstupným 250-tisíc korún. Nárok na "zlatý padák" v rozsahu dvanástich mesačných platov mu vyplýval z kolektívnej zmluvy, ktorú si šéf bytového podniku predtým sám dohodol s odborovým zväzom KOVO. Ide pritom o odbory, ktoré zastupujú zamestnancov v súkromných firmách, nie v podnikoch samospráv.
Slezák zobral odstupné, ale kompletnú agendu a účtovníctvo bytového podniku neodovzdal. Preto sa nedajú vyčísliť jeho skutočné straty. Podľa dostupných údajov organizácia zanikla s dlhom okolo 400-tisíc eur, ktorý prešiel na mestskú časť. Ide najmä o záväzky voči dodávateľom energií a nevyplatené preplatky obyvateľom bytov, ktoré podnik od nich vybral na preddavkoch, ale použil na iný účel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári