KOŠICE. Na mieste kde urobili prvý prieskumný vrt nám poskytol informácie Ladislav Tometz z Technickej univerzity, Fakulta BERG v Košiciach, zodpovedný riešiteľ geologickej úlohy. Zatiaľ sa potvrdili ich predpoklady o takzvanej šmykovej ploche zeminy v okolí kostola, ktorá mala v čase zosuvu výšku, respektíve hĺbku, okolo 11 metrov.
"Pôjdeme ale s vrtmi až do hĺbky asi 20 metrov, lebo tam môže byť ešte aj druhá šmyková plocha," povedal nám Tometz. "Čo sa týka nejakých prognóz do budúcnosti ohľadom ďalších zosuvov, podľa môjho osobného názoru, ak štát poskytne peniaze, dá sa tomu zabrániť. Predpokladám, že budú chcieť zachrániť tunajšiu sakrálnu stavbu a ďalšie veci, ktoré sa zachrániť ešte dajú, mala by tu ísť jedna pilótová stena, ktorá tu už však mala byť minimálne pred 20 rokmi." V rámci intravilánu obce mapuje s kolegami aj tzv. odlučné hrany, čiže miesta kde sa oddeľujú časti zeminy od celku.
"Smerom na železničnú stanicu sa nachádza prudká zákruta, cesta je celkom prepadnutá, sú tam nové domy a práve pod nimi sa tiahne výrazná odlučná hrana. Tiahne sa vo viacerých stupňoch a zatáča k Poštovej ulici a pokračuje južným smerom až po Hradský vrch. Žiaľ, zem stále pracuje, preto popraskali v obci už i ďalšie domy," dodal geológ.
Problém nad miestnou školou
Do konca októbra 2010 musia s kolegami ukončiť projekt spomínanej geologickej úlohy a odovzdať Ministerstvu životného prostredia záverečnú správu, ktorú bude vypracovávať L. Tometz. V rámci prieskumných prác sa budú riešiť aj určité sanačné opatrenia, aby zabránili prípadným ďalším nebezpečným zosuvom zeminy. Geológom sa nepozdáva ani obrovský priestor nad miestnou školou, kde je tak vodou nasiaknutá zem, že vlastne vytvára močiar. Premočená zem sa "tlačí" na budovy a tam sa nachádza aj tzv. čelo zosuvu. Práve túto skutočnosť považujú odborníci za jeden z ďalších veľkých problémov N. Myšle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári