KOŠICE. Stále platí, že najrizikovejšími sú pre našinca exotické krajiny ako Afrika, Ázia, Južná a Stredná Amerika. Exotickými infekčnými ochoreniami hrozia aj európske krajiny. Potvrdzuje to Elena Adamkovičová zo Strediska pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v košickej Fakultnej nemocnici L. Pasteura.
Služby pracoviska ročne vyhľadá približne tisícpäťsto dovolenkárov a ľudí pracujúcich v zahraničí. Informujú sa o ochorení, ako mu predísť a možnostiach očkovania. Asi sto Košičanov a východniarov končia na lôžku kliniky.
Ľahšie i ťažšie infekcie
"Ľudia podliehajú klamu, že dovolenka v Európe so sebou neprináša žiadne zdravotné riziká. Avšak mnohé ochorenia sa sťahujú do severnejších oblastí Európy," hovorí odborníčka.
Niektoré infekcie si vyžadujú hospitalizáciu, na iné stačí ambulantná liečba. Menej závažné sú hnačky a iné črevné problémy. Pobyt v nemocnici si vyžadujú infekcie ako bacilová dyzentéria, brušný týfus a salmonelózy, keď je potrebná najmä infúzna a celková antibiotická liečba.
Za týmito ochoreniami je zvyčajne strava, ktorú nezvykneme bežne konzumovať. Preto je podľa odborníčky na mieste vyvarovať sa pouličných jedál. "Nevieme, ako bolo jedlo upravené a či ho napríklad človek, ktorý ho varil, neinfikoval. Je lepšie zeleninu a ovocie si kúpiť a omyť balenou vodou, ako si priamo objednať šalát."
Pre fanúšikov exotických jedál platí zásada, aby boli správne tepelne spracované.
Pohlavná choroba - neželaná spomienka
Strašiakom sú prenosné pohlavné choroby. HIV, hepatitída B a C, chlamýdie a syfilis môžu byť neželanou spomienkou na dovolenku. Podľa Adamkovičovej bola drvivá väčšina pacientov registrovaných v HIV/AIDS centre nakazená práve v zahraničí.
"Dovolenkári by si mali uvedomiť, že o tej druhej osobe nič nevedia. Netušia, koľkých sexuálnych partnerov mala a akým aktívnym sexuálnym životom žije," varuje odborníčka.
Pôvodcom tropických horúčok je bodavý hmyz, najmä komáre. "V minulosti prevládal názor, že ich bodnutie je nepríjemné a alergizujúce. Sú však aj prenášačmi rôznych infekcií. Napríklad aj v susednom Česku už zaznamenali západonílsku horúčku. Ide o ťažkú infekciu mozgu a mozgových blán. Predtým bolo toto ochorenie typické len pre Afriku."
Ochrana aktívna i pasívna
Pre všetkých dovolenkárov platí elementárna hygiena, ktorá zahŕňa pravidelné umývanie rúk a vyvarovanie sa pobytu v nehygienickom prostredí.
Zabezpečiť si treba zdravotne neškodnú pitnú vodu. Zabúdať netreba na repelenty, vhodný odev či sieťky proti hmyzu. Rizikové sú aj parazity v stojatých sladkovodných nádržiach či pomaly tečúcich vodných tokoch, ale i chôdza po pláži naboso.
Ochorenie sa môže prenášať aj tetovaniami a piercingmi.
Adamkovičová odporúča informovať sa o dovolenkovej destinácii vopred, aby človek nebol zbytočne zaskočený.
Oddelenie pre cudzokrajné choroby v Košiciach je centrom pre východoslovenský región. Pracovisko vykonáva aj očkovania. Tie sa aplikujú podľa potreby, zvyčajne 4 až 6 týždňov pred vycestovaním. Kratšiu dobu posúdi podľa okolností odborník.
Čo postihlo dovolenkárov
- Košičan pracujúci na námornej lodi sa nakazil hepatitídou typu B v holičstve, kde sa nechal oholiť britvou. Vírus sa mu do tela dostal pravdepodobne krvou.
- Manželský pár si doprial dovolenku v luxusnom hoteli v egyptskom letovisku. Obaja si domov z posteľnej bielizne odniesli svraba.
- Dovolenka na Kube sa nevyplatila Košičanovi v strednom veku. Nakazil sa vzácnou žltačkou typu E. Vírus sa mu do tela dostal pravdepodobne vodou, alebo potravinami. Tento typ hepatitídy sa na Slovensku nevyskytuje.
kag
Elena Adamkovičová. Vystríha pred dovolenkovými infečknými nástrahami.
Foto: veja
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári