tov. Vybrala sa tam totiž takpovediac „naslepo". Pre takéto dobrodružstvo sa rozhodla kvôli Hemingwayovým románom.
„Po tom, čo som sa rozviedla, som si jednoducho povedala, že musím niekam vypadnúť," začína Anna náš rozhovor. Možností, kam si ísť „vyvetrať" hlavu, je vo svete mnoho. Prečo sa teda rozhodla práve pre Kubu? „Som veľkou fanúšičkou Hemingwayových prác. Stále som chcela pochopiť, prečo jeden z najväčších umelcov sveta tak veľmi miloval Kubu." Kvôli tomuto hlavnému motívu cesty sa do slávnej karibskej krajiny vybrala trikrát.
Prvý raz si Anna ako turistická sprievodkyňa v roku 2008 povedala, že chce zažiť pravú Kubu. Nevyberala si teda žiadne pobyty cestovných agentúr. Jednoducho si kúpila letenku do Santiago de Cuba. Tam vystúpila z lietadla bez toho, aby mala dohodnuté akékoľvek ubytovanie. Miestnych sa iba spýtala na to, kde sa tam dá spať a tí jej ukázali jeden z privátov. „Keď som tam bola pred dvomi rokmi prvý raz, obišla som okolie Santiaga, potom aj zvyšok Kuby. Keď som sa vrátila domov, uvedomila som si, že o Kube nič neviem a rozhodla sa, že sa tam vrátim," vysvetľuje dôvod opakovaných návštev. Druhú totiž absolvovala na jar 2009.
Do tretice sa na Kubu vybrala vlani v októbri. „Vtedy som sa tam spoznala s miestnym hudobníkom. Hoci si nemyslím, že mám dobrý hudobný sluch, vedela som, že ten človek hrá geniálne. Postupne som začala spoznávať aj ďalších hudobníkov v Santiago de Cuba a keď som cestovala po iných častiach Kuby, pochopila som, že toto mesto je centrom muziky z celej Kuby. Prakticky každý miestny obyvateľ robí, alebo niekedy robil muziku." V hlavnom meste kubánskej muziky navštívila Anna napríklad aj známy Trova festival, na ktorom sa každoročne prezentuje kubánska a svetová hudobná špička.
Ako umelkyni sa Slovenke podarilo cez miestneho hudobníka vybaviť istý slovensko-kubánsky kultúrny projekt. „Zoznámil ma s riaditeľkou miestnej galérie," spomína Anna. "Spolu s ňou a slovenskou ambasádou sme vymysleli spoluprácu, vďaka ktorej pricestoval spomínaný kamarát - hudobník z Kuby na Slovensko a ja som mala pre zmenu multimediálny projekt zameraný na textil na Kube."
Po tomto umeleckom sobáši mala Košičanka o dôvod viac na Kubu chodievať. Ostatným by odporúčala to isté. Mnohí sa tejto socialistickej krajiny kvôli miestnemu režimu obávajú, no vraj zbytočne. „S vízami nie je nikdy problém. Stačí sa ísť zaregistrovať na kubánsku ambasádu. Jediný problém je to, že Kuba je dosť drahá. To preto, lebo cudzinci na Kube platia inou menou ako miestni." Zatiaľ čo Kubánci platia miestnymi pesos, cudzinci takzvanými konvertibilnými pesos, ktoré mali v istom období hodnotu aj 27 slovenských korún. Napriek relatívnej drahote nám Anna prezradila zaujímavú „pikošku". Zatiaľ čo si väčšina cudzincov myslí, že hlavný príjem kubánskeho rozpočtu tvorí turistický ruch či cigary a rum, v skutočnosti je to istá oblasť modernej medicíny. „Mnoho amerických žien tam chodí podstupovať plastické operácie. Kubánski lekári sú na špičkovej úrovni. A na americké pomery veľmi lacní..."
Pre kvalitný zážitok z Kuby je potrebné poznať miestne počasie. Niektoré mesiace sú na návštevu Kuby vhodnejšie, iné menej. „V máji je na Kube obdobie dažďov. Nejde však len o samotné dažde, ale aj o to, že je tam vtedy veľa komárov. To, čo som tam zažila v máji ja, som ešte nevidela nikde inde. Šla som si zaplávať a za pár minút som na sebe mala stovky štípancov. Vyzeralo to ako ekzém." V júni sa začínajú na Kube vysoké teploty, ktoré môžu našincom spôsobovať značné problémy. Neraz dosahujú aj 45 stupňov Celzia. Trvajú až do augusta. „V septembri sa zas začína nebezpečné obdobie hurikánov. Najlepšie je teda prísť v iných mesiacoch. Teda od októbra do apríla. Vtedy tam sú príjemné teploty, pekná vegetácia i menej turistov. A keďže ide o mesiace mimo dovolenkovej sezóny, aj nižšie ceny." Očkovanie proti exotickým chorobám nie je pred cestou na Kubu potrebné.
Anna už navštívila takmer všetky mestá Kuby. Ťažko teda rozmýšľala, ktoré z nich by mohla vyzdvihnúť. Ako hovorí, za videnie stoja všetky. „No vyslovene spomeniem aspoň niektoré. Hádam druhým mestom po Santiagu de Cuba, ktoré som navštívila a stálo to zato, bolo mesto vzdialené len kúsok od neho - Baracoa. Bolo to vôbec prvé hlavné mesto Kuby v histórii. Je to miesto, na ktorom kedysi vystúpil Kolumbus a vyhlásil, že jeho oko ešte v živote nič krajšie nevidelo. Ide o mesto, ktoré sa nachádza na samotnom kraji Kuby, na úpätí hôr."
Košická dobrodružka si nenechala ujsť ani príležitosť obzrieť si smutne známe miesto Guantanamo. Jej návštevou boli zaskočení aj samotní domáci. Turisti, ale ani Kubánci z iných častí krajiny tam často neprichádzajú. „Bol tam len jeden fungujúci hotel. Veľmi ďaleko od americkej základne a známej väznice. Keď som sa spýtala na recepcii, aké sú možnosti obzrieť si americkú základňu odpovedali, že sa to nedá. Na druhý deň sa však za mnou zastavil jeden miestny sprievodca. Spojil ma so skupinou Francúzov, ktorí si cez ministerstvo vybavili povolenie priblížiť sa k základni aj do vzdialenosti, ktorá je pre iných ľudí zakázaná. Bola to malá dedinka Caimanery, do ktorej turisti nechodia, lebo sa tam nachádza krokodília farma. Cez hotelový ďalekohľad som si odtiaľ mohla pozrieť, ako väzni, väčšina údajných teroristov, žijú. Bol to smutný pohľad..."
Pre turistu je hranica Guantanama omnoho bližšie pri základni, ako pre Kubánca. „Z jedného prostého dôvodu - cez Guantanamo kedysi utekali imigranti do USA." Kubánci majú kvôli útekom veľmi obmedzený pohyb. Úrady im hlavne v rizikových oblastiach neustále kontrolujú doklady. Najstráženejšími miestami sú, samozrejme, prístavy a cípy krajiny. „Bola som v Marina Hemingway. Je to krásny, najväčší jachtársky prístav na Kube, v ktorom sa od čias tohto spisovateľa konajú rybárske a jachtárske preteky. Kubánci tam však majú takmer úplne znemožnený pohyb."
Každého cudzinca určite osloví severné pobrežie Kuby, kde sa nachádzajú najkrajšie pláže ostrova. Jednou z nich je napríklad Santa Lucia Playa. "Na juhu je veľmi krásne miesto provincia Holgůin. Je to letovisko, ktoré navštevujú najmä Nemci. Z Nemecka tam možno kúpiť najlacnejšie letenky." Neďaleko Holgůinu sa nachádza rybárska osada Gibara. „Tam si môže turista zaplatiť privát a stráviť krásne dni oddychom a jedením morských špecialít. Neďaleko osady sa dá doplaviť na ostrov, na ktorom možno nájsť najväčšie mušle na Kube. Boli také veľké, že som ich musela pri ceste späť vybaliť z cestovnej batožiny."
Obľúbenou lokalitou turistov je aj mesto Trinidad, ktoré je zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. „Je známe najmä kvôli architektúre. Mňa však až tak 'nebralo'. Mám totiž radšej architektúru iných období. Páčilo sa mi však to, že sa z Trinidadu dalo vybrať na koni so sprievodcom do hôr, čo je najmä v letných horúčavách veľmi príjemné spestrenie." Keď sme spomenuli architektúru, Anna si okamžite spomenula na jednu z budov, ktoré ju na Kube očarili najviac. „Je to hacienda na hore Gran Piedra pri Santiagu de Cuba. Dal ju postaviť cudzinec pre svoju otrokyňu. Kúpil si tam kávovú plantáž a zamiloval sa do otrokyne, ktorá na nej pracovala. Dodnes sú tam vystavené dokumenty, hovoriace o tom, že ju z otroctva vykúpil."
Mesto Sierra Fuegos je zas zaujímavé tým, že je silne frankofónne. „Domáci sa tam veľmi radi hlásia k francúzskej histórii. Tá je totiž s Kubou spojená mierumilovnou formou. Na rozdiel od španielskej, tzv. okupačnej." Čo sa týka jazykovej pripravenosti, sú na tom Kubánci veľmi dobre. „Každý, kto tam pracuje v turistickom ruchu, musí pravidelne podstupovať preskúšania z anglického jazyka." Bežné obyvateľstvo však cudzie jazyky príliš dobre neovláda. „Všetci sú však milí. Vážia si peniaze, ktoré cudzinci do krajiny prinášajú."
Veľmi dobrý dojem v Anne zanechala aj koloniálna provincia Camagůey. „Jednak kvôli svojej krásnej koloniálnej architektúre, jednak kvôli tomu, že sa odtiaľ dá dostať veľmi rýchlo ku krásnym plážam ako Santa Lucia. Je tam krásny západ slnka a húfy pelikánov." Záujemcovia sa môžu odviezť loďkou na koralovú bariéru, kde sa môžu prechádzať po koraloch len niekoľko centimetrov hlbokou morskou vodou.
Na Kube sa dá zažiť naozaj čokoľvek. Množstvo príjemných, kurióznych, ale aj nejaké tie menej príjemné zážitky. Napriek tomu vraj v každom zanechá hlboké rysy. Z každého kúska ostrova cítiť históriu, špecifickú kultúru a v neposlednom rade originálnu panenskú prírodu. „Každý kto chce Kubu naozaj spoznať, by však mal navštíviť každý kúsok Kuby a nielen jedno či dve mestá alebo hotel s plážou. Ostrov slobody, ako sa mu kedysi a možno ešte aj teraz hovorí, je totiž veľmi rôznorodý. Skutočne sa oplatí vidieť ho..."
Určite ste si všimli, že hlavné mesto, Havanu, sme z našej reportáže vynechali. Bolo to zámerne. Toto mesto by totiž zabralo celú našu novinovú stranu. Nájdete ju v niektorom z budúcich vydaní večerníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári