Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
KOŠICE/NIŽNÁ MYŠĽA. Katastrofálny zosuv svahu v Nižnej Myšli pripravil počas nedávnych záplav o strechu nad hlavou 42 rodín. Po vypracovaní statického posudku 25 domov budú musieť asanovať, v ďalších piatich musia zbúrať časť, zvyšných dvanásť ostalo bez plynu, vody a elektriny. Na poli v časti Kopanice vyrastá pre ľudí, ktorí sa v priebehu niekoľkých minút stali bezdomovcami, nové sídlisko.
Kontajnery z Lunika
Dnes ráno začali na košickom sídlisku Lunik IX demontovať pätnásť novučičkých kontajnerových bytov. Mesto ich darovalo ťažko skúšanej obci za symbolické euro. Prvé kontajnery už prepravili do Nižnej Myšle.
Na Luniku IX začali demontovať kontajnerovú bytovku. Foto: Judita Čermáková.
„Presťahovať sa z rodinného domu do kontajnera asi nikoho nepoteší. Ale v momentálnej situácii je to najlepšie riešenie," hovorí starosta obce Marián Karvanský.
V lokalite Kopanice na odvrátenej strane kopca, ktorý spôsobil tragédiu, urýchlene planírovali terén, pripravovali podklad pre nové domovy postihnutých ľudí. Plán sťahovania kontajnerov sa totiž zmenil.
"Počítali sme s tým, že ich budú prevážať postupne. Situácia na Luniku sa údajne vyhrotila, musia ich urýchlene prepraviť. Tamojší obyvatelia ich začali vraj rozkrádať."
Prví nájomníci by sa mali do dvojizbových bytov sťahovať zhruba o mesiac. Dovtedy budú musieť dotiahnuť k novej obytnej zóne inžinierske siete. „Záleží na projektoch a najmä na počasí."
Horšie ako smrť
Záujem o provizórne ubytovanie je väčší ako možnosti. Na sťahovanie netrpezlivo čaká aj dôchodkyňa Agnesa Hancová s manželom. „Z večera do rána sme sa stali bezdomovci. Mali sme dva domy a zrazu nemáme kde bývať. Celý život sme sa trápili, tvrdo pracovali a teraz nemáme nič. Je to horšie ako smrť," potláča slzy stará pani.
"Mali sme dva domy a nemáme nič, sme bezdomovci," hovorí Agnesa Hancová. Foto: Judita Čermáková
Deň pred katastrofou popoludní z ničoho nič prasklo pred domom plynové potrubie. Prišli hasiči, že musia opustiť dom. „Odmietli sme. V noci sme už museli utekať." Starý domček je v polovici roztrhnutý. Múr držia ako-tak pokope len zárubne dverí a poskrúcané okno. Novší nad ním má prasknuté múry. A svah ďalej pracuje.
Hancovcov prichýlil syn v neďalekej Čani. „Tlačíme sa šiesti v dvojizbovom byte. Pánboh zaplať aspoň za tie kontajnery."
Tŕň z päty
Kontajnerový obytný dom na Luniku mal slúžiť predovšetkým obyvateľom paneláku, ktorý museli po požiari zbúrať. Mesto do projektu investovalo z rozpočtu takmer 334-tisíc eur. Nakoniec ostal prázdny.
„Kto by tam išiel bývať? Ukážte mi takého, kto dá dvestopäťdesiat eur za dvojizbový byt. Veď ľudia nedostávajú ani takú podporu," hovorí starší muž. Včera ráno sledoval s ďalšími obyvateľmi sídliska, ako nakladajú kontajnery na nákladiaky.
Jeden byt tvoria tri kontajnery. Je v ňom kuchynka spojená s obývačkou, kúpeľňa so sprchovacím kútom, spálňa. Kúrenie, ohrev vody a varenie je na elektrinu. „Za svoj byt platím stodvadsať euro a mám pokoj. Kto by platil faktúry za elektrinu?"
Keď o bývanie v kontajnerových bytoch prejavilo záujem len šesť rodín, sociálna komisia navrhla v nich zriadiť núdzové bývanie pre rodiny s deťmi. Potom ale prišli záplavy a tragédia v Nižnej Myšli. Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo, že ich darujú Nižnej Myšli.
„Mesto neurobilo na Luniku žiaden prieskum záujmu obyvateľov o tento druh bývania. Pochopiteľne, že projekt bol odsúdený na neúspech. Je to paradox, ale nešťastie v Nižnej Myšli vytrhlo radnici veľmi boľavý tŕň z päty. Mesto prišlo zbytočne o nie zanedbateľnú sumu," myslí si poslankyňa Mária Gamcová.
V Nižnej Myšli už pracujú na motnovaní kontajnerových bytov z Lunika IX. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári