KOŠICE/MICHALOVCE. Proces v jednom z najväčších prípadov prevádzačstva na našej východnej hranici sa skončil rozporuplne. Šesť mužov z Michaloviec Okresný súd Košice I uznal vinnými z nedovoleného prekročenia štátnej hranice. Pri ukladaní trestov medzi nimi nerobil rozdiely, aj keď jeden z nich usvedčoval ostatných.
Podľa rozsudku v roku 2004 organizovaná skupina zabezpečila prechod najmenej 154 utečencov z Ázie cez Ukrajinu na Slovensko. Marek Gajdoš (31), ktorého obžaloba označila za šéfa skupiny, dostal 9 rokov a 2 mesiace. Je to najnižší trest, ktorý zákon v jeho prípade dovoľoval uložiť, hoci za prevádzačstvo je najmenej päť rokov. Do odsúdenia sa mu totiž zarátal aj iný skutok. V roku 2008 ho odsúdil Špeciálny súd na šesť rokov za to, že sa pokúsil pri Sobranciach podplatiť policajnú hliadku, ktorá ho chytila s utečencami, trest si však neodsedel. Piati jeho komplici majú stráviť za mrežami po päť rokov.
Svedectvo a prísnejšie väzenie
Medzi odsúdenými komplicmi Gajdoša je aj Jaroslav Badžo, ktorý Úradu boja proti organizovanej kriminalite pri niekoľkých výsluchoch podrobne opísal štruktúru skupiny a to, ako fungovala. Badža zadržali pri prevoze migrantov. Bez jeho svedectva by špeciálna prokuratúra obžalobu na organizovanú skupinu nedokázala podať. Väčšina obvinených odmietla vypovedať.
Podľa rozsudku má Badžo dokonca pykať vo väzení s prísnejším režimom, ako ostatní odsúdení. Jeho obhajca pritom v záverečnej reči požadoval, aby mu za spoluprácu s políciou bol uložený mimoriadne znížený trest.
„Priznal sa v celom rozsahu a napomáhal pri objasnení trestnej činnosti. Bol len vodičom, inú činnosť nevykonával. Dal sa na to kvôli zlej finančnej situácii v rodine, staral sa o štyri deti. Dnes riadne pracuje vo Veľkej Británii," hovoril advokát Jozef Chuda.
Ukrajinca oslobodili
Podľa obžaloby bol hlavnou postavou prípadu Ukrajinec Bohdan Peniak. Prokuratúra tvrdila, že slovenským prevádzačom dodával utečencov aj kontakty na ľudí, ku ktorým cudzincov ďalej prevážali cez celé Slovensko. Cez neho išli Michalovčanom aj provízie od ukrajinskej skupiny.
Peniaka a ešte dvoch Slovákov súd oslobodil. Jediným dôkazom proti nim boli odposluchy telefonických hovorov, Badžo o nich nevypovedal. Podľa okresného sudcu Ľuboša Vereša je to na uznanie viny málo.
Vzor v kauze Okoličány
Sudca sa odvolal na februárové rozhodnutie Najvyššieho súdu v kauze Okoličány, ktorý zrušil odsúdenie údajného šéfa podsvetia a ďalších obžalovaných s odôvodnením, že je založené len na svedectve vodiča gangu Róberta Gőrcősa.
„Podľa tejto judikatúry jeden dôkaz nikdy nemôže stačiť na odsúdenie. Z hovorov navyše nevyplýva, že rozprávali o jednej činnosti. Možnosť, že komunikoval v kódoch tu je, ale súd o tom nemal istotu," povedal sudca.
Proti oslobodzujúcim častiam rozsudku sa odvolal prokurátor. Podanie odvolania zahlásil aj v prospech Badža. Rovnako ako jeho obhajca pre neho žiadal trest mimoriadne znížiť pod päť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári