Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Z povaly zniesli raritný samopal aj protitankovú pušku

Od 1. novembra 2009 do konca mája tohto roku prebiehalo na Slovensku druhé kolo zbraňovej amnestie.

Na Slovensku sa v druhom kole zbraňovej amnestie vyzbieralo 4 368 zbraní.Na Slovensku sa v druhom kole zbraňovej amnestie vyzbieralo 4 368 zbraní. (Zdroj: sita)

Šlo o akciu organizovanú Ministerstvom vnútra SR, v rámci ktorej mohli obyvatelia beztrestne odovzdať ilegálne držané strelné zbrane. Cieľom bolo zníženie počtu takto držaných strelných zbraní, prípadne ich zaevidovanie. O tom, ako akcia prebiehala i aké rarity prešli pracovníkom Policajného zboru SR cez ruky, sme sa pozhovárali s vedúcou oddelenia dokladov Okresného riaditeľstva PZ SR v Košiciach npr. Bc. Máriou Slobodníkovou.

Prvé kolo zbraňovej amnestie sa uskutočnilo pred piatimi rokmi. Vďaka úspechu tejto akcie a jej nespornému prínosu k zníženiu počtu nelegálne držaných zbraní sa ministerstvo vnútra rozhodlo celý proces zopakovať. "Občania mohli priniesť zbraň alebo strelivo na ktorýkoľvek útvar Policajného zboru, obvodné oddelenie, alebo priamo na tunajšie oddelenie dokladov, úsek zbraní a streliva Okresného riaditeľstva PZ SR v Košiciach," vysvetľuje systém odovzdávania zbraní v Košiciach Mária Slobodníková.

To, že občan zbraň odovzdal na policajnom oddelení, nemuselo znamenať, že sa jej musel nadobro vzdať. "Keď zbraň priniesol, dostal potvrdenie o odovzdaní zbrane. Po vykonaní expertízneho skúmania bol vyzvaný, aby si v lehote do 60 dní, ak bol držiteľom zbrojného preukazu, zbraň zaevidoval na svoje meno. Ak zbrojný preukaz nevlastnil, mohol ju previesť na inú oprávnenú osobu." Takýto postup sa však týkal len povolených strelných zbraní. "Ak išlo o zakázanú zbraň, napríklad funkčný samopal, mohol si dať túto zbraň beztrestne úradne znehodnotiť, resp. znefunkčniť."

V prípade, že na podnet zaregistrovať si donesenú zbraň do 60 dní vlastník zbrane nezareagoval, prepadla do majetku štátu. Slovenskí policajti zaznamenali zhruba tisíc žiadostí o zaevidovanie zbrane. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že množstvo odovzdaných zbraní, o ktoré majú ich nálezcovia ďalej záujem, je veľké. Štátu zvyčajne prepadne len tá menšia časť. Iné je to so strelivom. O to má záujem menej ľudí, často sa navyše pri zbraňovej amnestii odovzdáva strelivo, ktoré je nefunkčné.

Ako už npor. Slobodníková spomenula, odovzdané zbrane prechádzajú previerkou, či nimi nebola páchaná trestná nejaká činnosť. Napríklad, či neboli použité pri vražde alebo inom trestnom čine, pri ktorom bola použitá neznáma zbraň a našli sa nábojnice. Ako sa začiatkom júna 2010 vyjadril minister vnútra Róbert Kaliňák, u piatich odovzdaných zbraní existuje isté riziko, že ich použil nejaký páchateľ trestného činu. Nie všetky totiž ešte stihli prejsť policajnou expertíznou previerkou. Všetky zbrane budú preskúmané do konca mája budúceho roka.

Previerky sú, samozrejme, nutné. Predchádza sa tak možnosti zbavovania dôkazových materiálov. "Zbrane sú podrobené kriminalisticko-expertíznemu skúmaniu na KEÚ PZ v Košiciach, odvetvie balistiky. Expertíznym skúmaním odovzdaných zbraní sa v tomto kole nezistilo spáchanie trestného činu týmito zbraňami. Po niektorých zbraniach však bolo vyhlásené pátranie z dôvodu ich odcudzenia pôvodným majiteľom. V takomto prípade sa potom vrátia ich pôvodným majiteľom." Beztrestnosť sa teda týka len držby zbraní. Ten, kto by sa obával pôvodu nájdenej zbrane, ju zrejme na policajné oddelenie nedoniesol...

"Okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR v Košiciach vyzbieralo v prvom kole 223 strelných zbraní a v druhom kole 179, čo je spolu 402 strelných zbraní," prezradila npor. Slobodníková niekoľko čísel. Občania odovzdávali najmä dlhé guľové a brokové zbrane. Väčšina z nich bola staršieho dátumu výroby, objavili sa aj raritné kúsky. V celoslovenskom meradle to boli najmä guľomety a raritné kúsky samopalov. Napríklad samopaly typu Bergmann 1928, Steyr Solothurn či Thompson. "V Košiciach boli odovzdané rôzne druhy zbraní. Najmä zbrane na poľovné účely, krátke guľové, dlhé guľové a brokové zbrane, ale aj samopaly, či po domácky upravené zbrane. Čo sa týka košickej rarity, bola odovzdaná protitanková odstreľovacia puška z II. svetovej vojny, PTRS vzor 41, kalibru 14.5 mm. Vyrobená bola v roku 1943."

V Trenčíne bola napríklad odovzdaná zbraň, ktorá má vzhľad iného predmetu - vychádzkovej palice. Vo Zvolene zas istý občan odovzdal až 46 zbraní, iný, v Lučenci, 14 revolverov. V rámci zbraňovej amnestie však občania nemohli odovzdávať len samotné zbrane, ale aj strelivo. Kým v Bratislave sa vyzbieralo takmer 12-tisíc kusov streliva, v našom meste "len" 3 354 kusov. Šlo najmä o strelivo do guľových zbraní a vojenské strelivo. Krajské policajné riaditeľstvo v Košiciach však v súvislosti so strelivom zaznamenalo hneď niekoľko zaujímavých prípadov. Bol to napríklad najväčší počet odovzdaného streliva od jednej osoby - 612 kusov, 25 kusov zapaľovačov do rozbušiek odovzdaných občanom z okresu Košice–okolie, či dokonca protilietadlová strela.

Občania priniesli množstvo výzbroje, ktorá bola používaná počas II. svetovej vojny. Vo väčších množstvách to boli napríklad hojne používané nemecké samopaly MP-38 a MP-40. Našli sa však aj vzácnejšie kúsky, ako útočná puška MP-43 (Sturmgewehr 44), ktorá je vzhľadom na malý výskyt na slovenskom území vzácnym exemplárom. Do rúk polície sa dostalo aj niekoľko krátkych zbraní, vyrobených počas I. svetovej vojny alebo ešte pred ňou. Veteránom bol napríklad nemecký Bergmann MP 18, ktorý je jedným z prvých používaných samopalov na svete. Vo veľkom množstve občania odovzdávali pištole z medzivojnového obdobia. Pri takýchto kúskoch s naozaj historickou hodnotou šlo často o nálezy nadšencov, ktorí sa venujú skúmaniu vojnových období. Mnoho z cenných exemplárov si potom privlastnili a legálne zaevidovali členovia historických klubov, ktoré sa venujú bojovým rekonštrukciám.

Známe sú však aj kuriózne prípady. Napríklad ten, ktorý sa udial počas nedávnych povodní. Majiteľom istého domu veľká voda priplavila do pivnice funkčný delostrelecký náboj z obdobia 2. svetovej vojny. Niekoľko kusov však mohlo byť zadovážených aj na rôznych dražbách a majitelia ich mohli mať vystavené ako ozdoby. Účasťou na projekte Ministerstva vnútra SR sa z takých zbraní stanú reálne pamiatky a ich majiteľ predíde zbytočným problémom či obavám. Niektoré zbrane či strelivo môžu byť bez vedomia nálezcu funkčné a pri neodbornej manipulácii aj nebezpečné. V rámci zbraňovej amnestie sú, samozrejme, zneškodnené alebo znefunkčnené.

Pri pohľade na zoznam odovzdaných zbraní sa niekedy až rozum zastavuje nad tým, ako sa k nim mohol bežný človek dostať. Zbraňová amnestia je však práve o tom, že policajných príslušníkov nezaujíma, ako sa k nim občan dostal. Ak nebola použitá pri žiadnej trestnej činnosti, na čo by sa prišlo, občan sa nevystavuje žiadnemu riziku obvinenia. "Pri zbraňovej amnestii sa nepreveruje, akým spôsobom, respektíve kde bola zbraň nájdená. Spravidla to však býva tzv. nález na povale či v pivnici po predkoch." Tí si zvyčajne po ukončení bojov II. svetovej vojny nájdené zbrane odložili. Po prechode frontu začiatkom roku 1945 sa ich po celom území Slovenska povaľovali stovky. Najmä v mestach, kde dochádzalo k intenzívnym bojom. Najbližšie pri Košiciach to bolo na Dukle, kde sa zbrane či munícia náhodne nachádzajú dodnes.

U niektorých občanov môže pri nájdení zbrane vzniknúť obava, čo si budú ľudia myslieť, až sa dozvedia o tom, že na polícii odovzdal zbraň. Napriek tomu si kľučky na policajných dverách podali aj staršie vekové kategórie, výnimkou však nebol ani maturant. „Zbrane na oddelenia doniesli dôchodcovia, ako aj mladí občania, teda rôzne vekové kategórie. Najmladší mal 18, najstarší 84 rokov." S tým, aby niekto za donesenú zbraň či strelivo očakával odmenu, sa košickí policajti ešte nestretli. "Zbraňová amnestia funguje bezplatne a zároveň bez odmeny," vysveľuje npor. Slobodníková. Priznaním nezákonných zbraní sa ich majitelia vyhli hrozbe niekoľkoročného trestu za trestný čin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania zo zbraňami.

Minister R. Kaliňák označil druhé kolo zbraňovej amnestie za úspešné. Polícia tak dosiahla cieľ, ktorým bolo okrem iného zastaviť obeh nelegálne držaných zbraní na čiernom trhu. Tí, ktorí možnosť bez vysvetľovania odovzdať nelegálne držanú zbraň nevyužili, nemusia zúfať. Kvôli množstvu stále nenájdených zbraní, či informáciám od členov historických klubov, ktorí tvrdia, že sa na našom území musí stále nachádzať bohatý arzenál výzbroje z vojnového obdobia, možno predpokladať, že druhé kolo zbraňovej amnestie nebolo posledným.

Prvé kolo zbraňovej amnestie na prelome rokov 2005 a 2006 trvalo 12 mesiacov. Na celom Slovensku sa vtedy vyzbieralo 3 490 kusov zbraní. Ako ukázalo druhé kolo, keď sa vyzbieralo 4 368 kusov, "nikomu nepatriace" zbrane sa zo Slovenska nevytratili. Existuje predpoklad, že množstvo tých doteraz neodovzdaných je nezanedbateľné. O ďalšom, už treťom kole však zatiaľ na Ministerstve vnútra SR neuvažuje. Nič ho však, samozrejme, nevylučuje. Minulá vláda plánovala zavedenie balistického registra. V tomto projekte by mala byť zaznamenaná každá zbraň na slovenskom území aj s výstrelom. Aj preto má zbraňová amnestia nezastupiteľnú úlohu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Mecom ide na zelenú
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 3. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 4. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 5. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 6. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 7. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 8. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 814
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 920
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 422
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 801
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 553
 6. Cukrovkári a covid-19 2 647
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 458
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 411
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 325
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 1 671

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (21. - 27.1.1922)
 3. Róbert Lešš: Dorazil som do Depa a instantnú kávu vysypal do koša
 4. Vladimír Krátky: Povedali, že na Slovensku je oveľa viac hlupákov ako vo Veľkej Británii a Francúzsku ?
 5. Ján Marton: Máme integrovaný manažment vody, integrovanú kontrolu potravín a budeme integrovaní všetci. Mor ho !
 6. Jozef Rybár: Kolaps Slovenskej republiky...
 7. Anna Milanová: Zimná Senica...
 8. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 909
 2. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 672
 3. Pavel Macko: Vodka a cigary? 5 420
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 321
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 273
 6. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 4 043
 7. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 385
 8. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 439
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Konvoj amerických vojakov prechádzajúci Slovenskom.

Rusko úspešne ovplyvňuje mienku ľudí na Slovensku.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Manévre sa začali už v apríli.


a 2 ďalší 4 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (21. - 27.1.1922)
 3. Róbert Lešš: Dorazil som do Depa a instantnú kávu vysypal do koša
 4. Vladimír Krátky: Povedali, že na Slovensku je oveľa viac hlupákov ako vo Veľkej Británii a Francúzsku ?
 5. Ján Marton: Máme integrovaný manažment vody, integrovanú kontrolu potravín a budeme integrovaní všetci. Mor ho !
 6. Jozef Rybár: Kolaps Slovenskej republiky...
 7. Anna Milanová: Zimná Senica...
 8. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 909
 2. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 672
 3. Pavel Macko: Vodka a cigary? 5 420
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 321
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 273
 6. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 4 043
 7. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 385
 8. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 439
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu