Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
V DRUHOM KOLE ZBRAŇOVEJ AMNESTIE SA V KOŠICIACH VYZBIERALO 179 ZBRANÍ A 3 354 KUSOV STRELIVA

Z povaly zniesli raritný samopal aj protitankovú pušku

Od 1. novembra 2009 do konca mája tohto roku prebiehalo na Slovensku druhé kolo zbraňovej amnestie.

Na Slovensku sa v druhom kole zbraňovej amnestie vyzbieralo 4 368 zbraní.Na Slovensku sa v druhom kole zbraňovej amnestie vyzbieralo 4 368 zbraní. (Zdroj: sita)

Šlo o akciu organizovanú Ministerstvom vnútra SR, v rámci ktorej mohli obyvatelia beztrestne odovzdať ilegálne držané strelné zbrane. Cieľom bolo zníženie počtu takto držaných strelných zbraní, prípadne ich zaevidovanie. O tom, ako akcia prebiehala i aké rarity prešli pracovníkom Policajného zboru SR cez ruky, sme sa pozhovárali s vedúcou oddelenia dokladov Okresného riaditeľstva PZ SR v Košiciach npr. Bc. Máriou Slobodníkovou.

Prvé kolo zbraňovej amnestie sa uskutočnilo pred piatimi rokmi. Vďaka úspechu tejto akcie a jej nespornému prínosu k zníženiu počtu nelegálne držaných zbraní sa ministerstvo vnútra rozhodlo celý proces zopakovať. "Občania mohli priniesť zbraň alebo strelivo na ktorýkoľvek útvar Policajného zboru, obvodné oddelenie, alebo priamo na tunajšie oddelenie dokladov, úsek zbraní a streliva Okresného riaditeľstva PZ SR v Košiciach," vysvetľuje systém odovzdávania zbraní v Košiciach Mária Slobodníková.

To, že občan zbraň odovzdal na policajnom oddelení, nemuselo znamenať, že sa jej musel nadobro vzdať. "Keď zbraň priniesol, dostal potvrdenie o odovzdaní zbrane. Po vykonaní expertízneho skúmania bol vyzvaný, aby si v lehote do 60 dní, ak bol držiteľom zbrojného preukazu, zbraň zaevidoval na svoje meno. Ak zbrojný preukaz nevlastnil, mohol ju previesť na inú oprávnenú osobu." Takýto postup sa však týkal len povolených strelných zbraní. "Ak išlo o zakázanú zbraň, napríklad funkčný samopal, mohol si dať túto zbraň beztrestne úradne znehodnotiť, resp. znefunkčniť."

V prípade, že na podnet zaregistrovať si donesenú zbraň do 60 dní vlastník zbrane nezareagoval, prepadla do majetku štátu. Slovenskí policajti zaznamenali zhruba tisíc žiadostí o zaevidovanie zbrane. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že množstvo odovzdaných zbraní, o ktoré majú ich nálezcovia ďalej záujem, je veľké. Štátu zvyčajne prepadne len tá menšia časť. Iné je to so strelivom. O to má záujem menej ľudí, často sa navyše pri zbraňovej amnestii odovzdáva strelivo, ktoré je nefunkčné.

Ako už npor. Slobodníková spomenula, odovzdané zbrane prechádzajú previerkou, či nimi nebola páchaná trestná nejaká činnosť. Napríklad, či neboli použité pri vražde alebo inom trestnom čine, pri ktorom bola použitá neznáma zbraň a našli sa nábojnice. Ako sa začiatkom júna 2010 vyjadril minister vnútra Róbert Kaliňák, u piatich odovzdaných zbraní existuje isté riziko, že ich použil nejaký páchateľ trestného činu. Nie všetky totiž ešte stihli prejsť policajnou expertíznou previerkou. Všetky zbrane budú preskúmané do konca mája budúceho roka.

Previerky sú, samozrejme, nutné. Predchádza sa tak možnosti zbavovania dôkazových materiálov. "Zbrane sú podrobené kriminalisticko-expertíznemu skúmaniu na KEÚ PZ v Košiciach, odvetvie balistiky. Expertíznym skúmaním odovzdaných zbraní sa v tomto kole nezistilo spáchanie trestného činu týmito zbraňami. Po niektorých zbraniach však bolo vyhlásené pátranie z dôvodu ich odcudzenia pôvodným majiteľom. V takomto prípade sa potom vrátia ich pôvodným majiteľom." Beztrestnosť sa teda týka len držby zbraní. Ten, kto by sa obával pôvodu nájdenej zbrane, ju zrejme na policajné oddelenie nedoniesol...

"Okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR v Košiciach vyzbieralo v prvom kole 223 strelných zbraní a v druhom kole 179, čo je spolu 402 strelných zbraní," prezradila npor. Slobodníková niekoľko čísel. Občania odovzdávali najmä dlhé guľové a brokové zbrane. Väčšina z nich bola staršieho dátumu výroby, objavili sa aj raritné kúsky. V celoslovenskom meradle to boli najmä guľomety a raritné kúsky samopalov. Napríklad samopaly typu Bergmann 1928, Steyr Solothurn či Thompson. "V Košiciach boli odovzdané rôzne druhy zbraní. Najmä zbrane na poľovné účely, krátke guľové, dlhé guľové a brokové zbrane, ale aj samopaly, či po domácky upravené zbrane. Čo sa týka košickej rarity, bola odovzdaná protitanková odstreľovacia puška z II. svetovej vojny, PTRS vzor 41, kalibru 14.5 mm. Vyrobená bola v roku 1943."

V Trenčíne bola napríklad odovzdaná zbraň, ktorá má vzhľad iného predmetu - vychádzkovej palice. Vo Zvolene zas istý občan odovzdal až 46 zbraní, iný, v Lučenci, 14 revolverov. V rámci zbraňovej amnestie však občania nemohli odovzdávať len samotné zbrane, ale aj strelivo. Kým v Bratislave sa vyzbieralo takmer 12-tisíc kusov streliva, v našom meste "len" 3 354 kusov. Šlo najmä o strelivo do guľových zbraní a vojenské strelivo. Krajské policajné riaditeľstvo v Košiciach však v súvislosti so strelivom zaznamenalo hneď niekoľko zaujímavých prípadov. Bol to napríklad najväčší počet odovzdaného streliva od jednej osoby - 612 kusov, 25 kusov zapaľovačov do rozbušiek odovzdaných občanom z okresu Košice–okolie, či dokonca protilietadlová strela.

Občania priniesli množstvo výzbroje, ktorá bola používaná počas II. svetovej vojny. Vo väčších množstvách to boli napríklad hojne používané nemecké samopaly MP-38 a MP-40. Našli sa však aj vzácnejšie kúsky, ako útočná puška MP-43 (Sturmgewehr 44), ktorá je vzhľadom na malý výskyt na slovenskom území vzácnym exemplárom. Do rúk polície sa dostalo aj niekoľko krátkych zbraní, vyrobených počas I. svetovej vojny alebo ešte pred ňou. Veteránom bol napríklad nemecký Bergmann MP 18, ktorý je jedným z prvých používaných samopalov na svete. Vo veľkom množstve občania odovzdávali pištole z medzivojnového obdobia. Pri takýchto kúskoch s naozaj historickou hodnotou šlo často o nálezy nadšencov, ktorí sa venujú skúmaniu vojnových období. Mnoho z cenných exemplárov si potom privlastnili a legálne zaevidovali členovia historických klubov, ktoré sa venujú bojovým rekonštrukciám.

Známe sú však aj kuriózne prípady. Napríklad ten, ktorý sa udial počas nedávnych povodní. Majiteľom istého domu veľká voda priplavila do pivnice funkčný delostrelecký náboj z obdobia 2. svetovej vojny. Niekoľko kusov však mohlo byť zadovážených aj na rôznych dražbách a majitelia ich mohli mať vystavené ako ozdoby. Účasťou na projekte Ministerstva vnútra SR sa z takých zbraní stanú reálne pamiatky a ich majiteľ predíde zbytočným problémom či obavám. Niektoré zbrane či strelivo môžu byť bez vedomia nálezcu funkčné a pri neodbornej manipulácii aj nebezpečné. V rámci zbraňovej amnestie sú, samozrejme, zneškodnené alebo znefunkčnené.

Pri pohľade na zoznam odovzdaných zbraní sa niekedy až rozum zastavuje nad tým, ako sa k nim mohol bežný človek dostať. Zbraňová amnestia je však práve o tom, že policajných príslušníkov nezaujíma, ako sa k nim občan dostal. Ak nebola použitá pri žiadnej trestnej činnosti, na čo by sa prišlo, občan sa nevystavuje žiadnemu riziku obvinenia. "Pri zbraňovej amnestii sa nepreveruje, akým spôsobom, respektíve kde bola zbraň nájdená. Spravidla to však býva tzv. nález na povale či v pivnici po predkoch." Tí si zvyčajne po ukončení bojov II. svetovej vojny nájdené zbrane odložili. Po prechode frontu začiatkom roku 1945 sa ich po celom území Slovenska povaľovali stovky. Najmä v mestach, kde dochádzalo k intenzívnym bojom. Najbližšie pri Košiciach to bolo na Dukle, kde sa zbrane či munícia náhodne nachádzajú dodnes.

U niektorých občanov môže pri nájdení zbrane vzniknúť obava, čo si budú ľudia myslieť, až sa dozvedia o tom, že na polícii odovzdal zbraň. Napriek tomu si kľučky na policajných dverách podali aj staršie vekové kategórie, výnimkou však nebol ani maturant. „Zbrane na oddelenia doniesli dôchodcovia, ako aj mladí občania, teda rôzne vekové kategórie. Najmladší mal 18, najstarší 84 rokov." S tým, aby niekto za donesenú zbraň či strelivo očakával odmenu, sa košickí policajti ešte nestretli. "Zbraňová amnestia funguje bezplatne a zároveň bez odmeny," vysveľuje npor. Slobodníková. Priznaním nezákonných zbraní sa ich majitelia vyhli hrozbe niekoľkoročného trestu za trestný čin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania zo zbraňami.

Minister R. Kaliňák označil druhé kolo zbraňovej amnestie za úspešné. Polícia tak dosiahla cieľ, ktorým bolo okrem iného zastaviť obeh nelegálne držaných zbraní na čiernom trhu. Tí, ktorí možnosť bez vysvetľovania odovzdať nelegálne držanú zbraň nevyužili, nemusia zúfať. Kvôli množstvu stále nenájdených zbraní, či informáciám od členov historických klubov, ktorí tvrdia, že sa na našom území musí stále nachádzať bohatý arzenál výzbroje z vojnového obdobia, možno predpokladať, že druhé kolo zbraňovej amnestie nebolo posledným.

Prvé kolo zbraňovej amnestie na prelome rokov 2005 a 2006 trvalo 12 mesiacov. Na celom Slovensku sa vtedy vyzbieralo 3 490 kusov zbraní. Ako ukázalo druhé kolo, keď sa vyzbieralo 4 368 kusov, "nikomu nepatriace" zbrane sa zo Slovenska nevytratili. Existuje predpoklad, že množstvo tých doteraz neodovzdaných je nezanedbateľné. O ďalšom, už treťom kole však zatiaľ na Ministerstve vnútra SR neuvažuje. Nič ho však, samozrejme, nevylučuje. Minulá vláda plánovala zavedenie balistického registra. V tomto projekte by mala byť zaznamenaná každá zbraň na slovenskom území aj s výstrelom. Aj preto má zbraňová amnestia nezastupiteľnú úlohu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 544
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 487
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 110
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 052
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 865
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 694
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 364
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 10 684
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 500
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 483
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

Objednali si marihuanu, dostali podmienečné tresty

Díler doviezol drogu k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.

Peter Schutz.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop