Práve preto by mal každý dovolenkár venovať zvýšenú pozornosť tomuto článku. Na otázky ohľadom hygieny nám odpovedala MUDr. Oľga Mináriková, vedúca oddelenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
„Dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny i hygieny stravovania, ochrany pre hmyzom pomôže spolu s očkovaním zníženiu rizika nákazy. Pri kúpaní vo voľnej prírode, ale aj na kúpaliskách sa deti a dospelí dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Ide o všetky druhy mikróbov od vírusov a baktérií cez prvoky, huby a plesne, až po črevné parazity. Treba si uvedomiť, že každý zdravý človek je osídlený najrôznejšími aj patogénnymi mikroorganizmami, ktoré sa pri zanedbaní zásad hygieny spláchnu do vody z povrchu tela, telesných otvorov, prípadne sa do nej dostanú rôznymi telesnými výlučkami. Kúpajúcemu sa tak hrozí nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, kŕče a hnačky."
Okrem kúpania isté riziká prináša aj letné stravovanie. V tomto období sú zhoršené podmienky uchovávania potravín. Ak chcete predísť alimentárnym ochoreniam (ochorenia z potravín), treba dodržiavať tieto opatrenia:
1. Pokrmy dôkladne tepelne spracujte.
2. Zeleninu a ovocie dôkladne očisťte a umyte. Odporúča sa konzumácia len tých druhov ovocia, ktoré možno pred
jedením olúpať.
3. Nepite vodu z neznámeho zdroja. Pite iba minerálky. Vo väčšine krajín subtropického a tropického pásma sa neodporúča piť neupravenú vodu z vodovodu ako aj pridávanie ľadu z neoverených zdrojov vody do nápojov. Pitie ovocných extraktov pripravených pouličnými predavačmi sa tiež neodporúča.
4. Rizikové potraviny uchovávajte v chladiacom zariadení.
5. Nezjedené potraviny rýchlo schlaďte, odložte do chladničky a v prípade ďalšieho použitia dôkladne zohrejte.
6. Prísne dodržiavajte zásady osobnej hygieny.
Autor: mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári