Každý, kto sa chystá letieť na dovolenku lietadlom, by mal vedieť, kedy má byť na letisku, čo si môže so sebou vziať na plubu a naopak, čo doviezť ako suvenír.
Kým cestovné kancelárie vyzývajú svojich klientov, aby bolo na letisku dbe hodiny pred odletom (prebratie leteniek a podobne), letiská ako také odporúčajú hodinu. „Je to dostatočný čas na registráciu leteniek tzv. check in," hovorí Marta Horváthová, zastupca vykonneho riaditeľa. "Tiež na odovzdanie podanej batožiny a vykonanie bezpečnostnej kontroly cestujúcich, ktorá je povinná pred nástupom do lietadla. Ak je odlet do niektorej z non-schengenských krajín (v tejto sezóne Turecko, Egypt, Tunis), potom sú cestujúci povinní absolvovať aj pasovú kontrolu."
Čo sa týka batožiny, nie všetko je povolené mať na palube lietadla. „Podmienkou je, aby cestujúci nemali v príručnej batožine, ktorú so sebou berú na palubu lietadla, nebezpečné predmety. Nožničky, manikúru, žiletky, šijacie potreby a pod., čiže predmety, ktoré sú zakázané. Tiež je do príručnej batožiny zakázané baliť tekutiny, gély a pasty, ktorých objem je väčší ako 100 ml, v súčte jeden liter. Takisto bežné krémy na opaľovanie i sprchovacie gély. Ak máte kozmetiku v malom balení, očné alebo nosné kvapky, ktoré si beriete so sebou do lietadla a tie sú do 100 ml, mali by ste ich pracovníkovi bezpečnostnej kontroly predložiť zabalené v priehľadnom uzatvárateľnom vrecúšku a potom ich vložiť späť do príručnej batožiny. Cennosti ako peniaze, doklady, fotoaparáty a kamery majte pod dohľadom a stále pri sebe."
Zákaz vzať ich na plabu platí pre všetky tekutiny s objemom nad 100 ml zabalené v príručnej batožine. Výnimka je pre malé deti, ktorým rodičia zabezpečujú nápoj počas letu, alebo chorých cestujúcich. Avšak cestujúci si môže kúpiť balené nápoje hneď po bezpečnostnej kontrole v odletovej hale. „Podaná aj príručná batožina má presne stanovené limity. Tie určuje konkrétny dopravca, ktorý zabezpečuje leteckú prepravu. Cestovné kancelárie ich vo svojich pokynoch určite spomínajú, preto je potrebné pokyny dôkladne prečítať. Nie je na škodu, ak si cestujúci overí informácie na webovej stránke tej-ktorej leteckej spoločnosti." Rodiny s deťmi si môžu na dovolenku vziať ak kočík. Rodič ho odovzdáva a vyzdvihuje priamo pri lietadle. Prevoz kočíka sa nespoplatňuje.
Po dovolenke do batožiny pribúdajú suveníry, hlavne alkohol. „V batožine cestujúceho nad 17 rokov je prípustných 200 ks cigariet, liter liehovín, 4 litre vína, 16 litrov piva ako i ďalší tovar do 430 eur (do 15 rokov 150 eur). Pozor na limity, ktoré majú jednotlivé štáty na vývoz tovaru. Odporúčame zistiť si ich vopred, resp. informovať sa u delegáta. Nakoľko sa z košického letiska v letnom dovolenkovom období dá dostať i do exotických destinácií, môže sa stať, že rodičia podľahnú deťom a kúpia niečo nevšedné. Najčastejšie ide o korytnačky, papagáje či palmy. Ale i suvenír zo slonoviny alebo kabelka z krokodílej kože môže dostať do problémov. Pravidlá pre dovoz - vývoz zvierat, rastlín, potravín, liekov nájdete na www.colnasprava.gov.sk."
Limity na dovoz tovaru má každá krajina iné. Colná správa SR však takýmito údajmi nedisponuje, preto si ich treba v zahraničí zistiť a vyhnúť sa tak prípadným problémom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári