No kto očakáva horšie známky a vie, že doma bude "dusno", môže mať z najbližších dní strach. V ich hlavách sa môže zrodiť všelijaký nápad, ako sa kriku či nedodaj bitke vyhnúť. O tom, že situáciu netreba podceňovať, svedčí minuloročná zbytočná smrť 18-ročného mladíka. Vyskočil zo šiesteho poschodia a v nemocnici zomrel. Pre zlé vysvedčenie.
Deťom sa v takýchto prípadoch snaží pomôcť Linka detskej dôvery (LDD) (t.č. 0800 11 78 78). Opýtali sme sa, či sa počet hovorov na konci školského roka zvyšuje. „Obsahová štruktúra na linke odráža spoločenské udalosti dôležité pre deti a mládež," dozvedeli sme sa od Dany Lovašovej, detskej psychologičky a vedúcej LDD, Detskej fakultnej nemocnice. "Registrujeme tendenciu k zvýšeniu počtu hovorov so školskou tematikou v období pred vysvedčením, či už polročným alebo koncoročným. Najviac hovorov s touto témou však nie je tesne pred vysvedčením, ale skôr v polovici mesiaca, keď sa rozhoduje o známkach. Privítali by sme, keby nám volali aj rodičia, pre lepšiu spoluprácu."
Vtedy deti volajú napr. o tom, ako si zlepšiť známky, že už majú "zakrúžkovanú" horšiu známku ako očakávali ony či rodičia. Boja sa, čo bude doma, ako rodičia zareagujú, že sa rodičia budú hnevať, že "dostanú"... Koncom júna, ale niekedy i začiatkom júla volajú aj deti, ktoré čaká v auguste reparát a rodičia ich nútia stráviť celé prázdniny nad učebnicami.
Ako postupujú pracovníci na linke? „Snažíme sa deti upokojiť. Zistiť, akú majú predstavu o reakcii rodiča, ako naozaj rodičia reagovali v minulosti, prečo k zhoršeniu známky došlo a či rodičia o tých okolnostiach vedia (napr. ak dieťa veľa vymeškalo pre chorobu a pod.). Deťom radíme, ako povedať rodičom dopredu o tom, aké pravdepodobne vysvedčenie bude. Ako na to rodiča pripraviť a predísť tak búrlivým emocionálnym reakciám v rodine. Deťom, ktoré čaká reparát poradíme, ako si rozvrhnúť učivo tak, aby si popri príprave aj oddýchli."
Deti niekedy zavolajú späť, že to doma povedali a že to rodičia prijali pokojne. „Niekedy, veľmi zriedka, nám zavolá dieťa, že sa bojí ísť s vysvedčením domov a je u kamaráta, či ostalo vonku. Snažíme sa ho presvedčiť, aby predsa len šlo domov, alebo aspoň k príbuzným a dalo rodičom vedieť, kde je. Niekedy nám dieťa sľúbi, že domov pôjde, ale zvyčajne sa nedozvieme, či to naozaj urobilo. Tieto rozhovory zanechávajú aj v nás nepríjemný pocit neistoty a obáv."
Rodičia by si však mali uvedomiť, že vysvedčenie, hlavne u menších detí, je aj známkami ich starostlivosti a záujmu o dieťa. „Počas celého školského roka majú možnosť zúčastňovať sa rodičovských združení a pomáhať dieťaťu v učení. Vysvedčenie by pre nich nemalo byť prekvapujúce. Mali by dieťa za celoročnú prácu odmeniť aspoň pochvalou a povzbudením, aj keď jeho výsledky nie vždy zodpovedajú ich očakávaniam," dodáva detská psychologička.
Reakcie rodičov sú pre dieťa dôležité. Potom už bude neskoro ľutovať, že neprišlo domov. Skúsenosti s nezvestnými deťmi má aj polícia. A hoci eviduje nárast takých prípadov počas celého roka, nielen pred vysvedčením, netreba situáciu podceňovať. „Policajný zbor disponuje informačným systémom, ktorý zahŕňa štatistiku nezvestných detí (vek 6 -18 rokov)," hovorí zástupkyňa hovorkyne Jana Mésarová. „V školskom roku 2008/2009 bolo v Košiciach 17 nezvestných detí a v školskom roku 2009/2010 je momentálne nezvestných 6 detí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári