KOŠICE. Kvalitu prírodných vôd, kam obyvatelia metropoly východu s obľubou chodia za osviežením, monitoruje košický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Počas letnej sezóny tak robia každé dva týždne. Sledujú nádrž Pod Bukovcom, Ružín – východ a Plážové kúpalisko Jazero, kde kontrolu zabezpečuje mestská časť.
Iné vodné plochy v okolí Košíc hygienici nemonitorujú. Voda zo štrkoviska Čaňa je už asi od roku 1994 nevhodná na kúpanie. Ostatné, napríklad jazero Izra, či štrkovisko Geča nie sú určené na plávanie alebo nemôžu byť takto využívané kvôli ťažbe štrku.
Ružín sa mierne zhoršil
Prvé vzorky z Bukovca a Ružína odobrali hygienici 26. mája, teda ešte pred povodňami. Voda vtedy bola vhodná na kúpanie. Ďalšie odbery urobili 9. júna, tesne po povodniach. „Kvalita vody v nádrži Bukovec sa aj napriek výdatným dažďom nezhoršila a bola vhodná na kúpanie," informovala Marcela Ferencová, vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia košického RÚVZ.
Zložitejšia situácia však v minulých týždňoch nastala na Ružíne. „Výrazne sa znížila priehľadnosť vody a na jednom odbernom mieste, pri požičovni člnov, sme zaznamenali zhoršenú kvalitu vody v jednom mikrobiologickom ukazovateli, všetky ostatné ukazovatele boli pod stanovenou limitnou hodnotou," zhodnotila Ferencová.
Zanalyzovali aj vzorky zo 14. júna pochádzajúce z kúpaliska Jazero, kde v minulom roku čľapkanie znemožnili jedovaté sinice. „Kvalita vody v súčasnosti vyhovuje na kúpanie. Prítomnosť cyanobaktérií so schopnosťou tvoriť vodný kvet nebola zaznamenaná."
Kúpanie neodporúčajú
Najnovšie kontrolné odbery urobili hygienici minulú stredu. Ukázali, že vodné plochy na kúpanie vhodné sú. Čľapkanie v prírode ale napriek priaznivým doterajším výsledkom radšej odložte. „Keďže naďalej pokračuje nestabilné, chladné a daždivé počasie, vplyvom ktorého priteká do nádrží veľké množstvo zrážkových a prívalových vôd neznámej kvality, s kúpaním v prírodných vodných plochách odporúčame ešte vyčkať," radí Ferencová.
Rizikom sú baktérie a sinice
- Možnú hrozbu prírodných vôd predstavujú fekálne baktérie, napr. koliformné baktérie a črevné enterokoky. „Môžu vyvolať u kúpajúceho sa zdravotné problémy po prehltnutí väčšieho množstva vody alebo po kontakte vody s ranami na koži. Pri zvýšenom výskyte môžu vyvolať hnačkové ochorenia, najmä u detí a ľudí s oslabenou imunitou," vysvetlila Ferencová.
- Ďalším rizikom je sinicový vodný kvet, ktorý pri premnožení tvorí zelenú, modrozelenú alebo červenú kašu. „Môže vyvolávať alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky a zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody so sinicovými jedmi sa môžu prejaviť ich toxické účinky nevoľnosťou, vracaním, bolesťami hlavy, kŕčmi svalstva. Pri konzumácii takejto vody by mohlo dôjsť až k vážnemu poškodeniu zdravia." Pre deti je nebezpečné hranie sa s kašou, ktorá sa po vyschnutí rozprašuje do vzduchu.
ee
Bukovec. Hygienici tvrdia, že voda je v poriadku.
Foto: Judita Čermáková
Pri lodenici. V tejto časti Ružína vyzerá voda lepšie, radšej si však kúpanie odpustite.
Foto: Judita Čermáková
Jazero. Jedovaté sinice zatiaľ kúpanie neohrozujú.
Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári