Etický kódex volených funkcionárov Starého Mesta do konca volebného obdobia (november 2010) nebude.
KOŠICE. Poslanci Starého Mesta mali pokračovať v rokovaní o etickom kódexe volených predstaviteľov. V apríli diskusiu prerušili. Na nedávnom júnovom zasadnutí bod z programu vyhodili.
Major: Na konci volebného obdobia je to zbytočné
Stiahnuť kódex navrhol Juraj Major (SMK). „Taký materiál sa má prijímať na začiatku volebného obdobia. Občania aj bez kódexu posúdia, ako ich volení zástupcovia uplynulé štyri roky dodržiavali etické princípy." Doplnil, že oproti aprílu nezaznamenal v júnovom návrhu výraznejšie zmeny a značnú časť naďalej tvoria len odkazy na zákony a povinnosti, ktoré platia aj bez etického kódexu.
„Aj firmy majú etické kódexy, že zamestnanci majú robiť na 100 percent, chodiť načas, žiadny alkohol, drogy atď.," reagoval predkladateľ kódexu starosta Ľubomír Grega (SDKÚ-DS).
„Skladali sme poslanecký sľub a volení predstavitelia by sa mali správať a konať na určitej úrovni aj bez etického kódexu. Tento je o ničom a zhrozený som bol, aj keď som podobný videl na univerzite," dodal Oliver Rácz (SMK), ktorý je profesorom na UPJŠ. Zastupiteľstvo schválilo stiahnutie kódexu.
Grega: Už to nepredložím, poslanci nechcú
Grega sa vyjadril, že do konca volebného obdobia kódex opätovne nepredloží. „Nie je vôľa ho schváliť. Nie je to najlepší signál voči verejnosti, keď o potrebe väčšej transparentnosti sa diskutuje v novoformujúcej sa vláde a očakávajú to občania. Pred niekoľkými mesiacmi ma inšpirovali bilbordy ´Transparentné mesto Martin´, ktorý etický kódex má. Spraviť niečo neskôr je lepšie než neurobiť nič."
Staromestský kódex kopíroval martinský a bol konzultovaný s Transparency International. Mal byť právne nezáväznou normou bez sankcií. Podľa starostu je kódex akýmsi vyšším princípom či vnútornou sebareflexnou normou. „Jeho porušenie je sankcionovateľné v morálno-etickej podobe vo forme odozvy občana, a toho sa zrejme všetci boja. Zamestnávanie rodinných príslušníkov starostom či finančná podpora akokoľvek zmysluplných aktivít poslancov zastupujúcich spoločnosti či občianske združenia sú nemorálne a neprípustné," tvrdí Grega.
Niektoré povinnosti podľa neschváleného kódexu
- nedopúšťať sa korupcie ani inej nelegálnej činnosti
- prichádzať na zasadnutia pripravení, vystupovať kultivovane
- nepýtať dary, peniaze, ak nejaké dostanú, zaregistrovať na úrade ako majetok MČ
- nezískavať hlasy voličov ohováraním, násilím, vyhrážaním, sľubovaním peňazí, výhod
- nenútiť občanov ani kolegov hlasovať inak, ako chcú
- nezneužívať verejnú funkciu a financie na osobné záujmy a volebnú kampaň
- nepomáhať si navzájom porušovať etický kódex
- nevyžadovať, aby úradníci zanedbávali či obchádzali zákony kvôli niekoho prospechu
- neuhýbať pred zodpovednosťou ľahkovážnym zdržaním sa hlasovania či nehlasovaním
- nebrániť kontrole, nič nezatajovať
- odpovedať otvorene a vyčerpávajúco novinárom na otázky týkajúce sa ich mandátov
- nehlasovať podľa toho, kto návrh predložil alebo komu prospeje, ale či je spravodlivý
- vykonávať funkciu v súlade s prirodzeným mravným poriadkom hľadiac na všeobecné dobro
jav
GLOSA
Impotentné kódexy
Je zbytočné kopírovať do kódexu zákony a povinnosti, ktoré platia aj bez kódexu. Etická nadstavba, ktorú riešil staromestský kódex, by mala byť v slušnej spoločnosti samozrejmosťou. Keďže nie je, mohlo by byť fajn, ak by sa k etickému konaniu volení predstavitelia sami verejne zaviazali.
Lenže kódexu, čo mal platiť v Starom Meste a platí v Martine aj v iných mestách, chýbajú sankcie. Načo je norma ukladajúca povinnosti bez sankcií? Áno, na to...
Čo ak starosta či poslanec taký "šumienkový" kódex poruší? Nič. Občania sa sotva dozvedia, nik mu nedá po zadku, nevyťahá za uši, nedostane krik, pokarhanie v obecnom či školskom rozhlase, ani dvojku zo správania.
Je jedno, či impotentný kódex existuje, alebo nie. Transparentnosť ani dôveryhodnosť by nezvýšil. Akurát by pred voľbami pekne vyzeral pred ľuďmi. To by nebol kódex etický, ale estetický... populistický.
Prečo sa starosta s kódexom viac nepohrá a neskúsi vymyslieť sankcie? Poslanci by sa schválením kódexu zaviazali, že ak ho porušia, dobrovoľne akceptujú dohodnutý "trest".
Napríklad zverejnenie činu a "páchateľa" na staromestskej webstránke či v novinách mestskej časti, aby sa pred ľuďmi za svoju nemorálnosť hanbil. Či v závažnejšom prípade hoci i krátenie odmeny, aby uronil slzu. Nech na dodržiavanie etických povinností dohliada trebárs kontrolórka a nech o prípadných nemravnostiach zverejňuje správy. Ak kódex, tak poriadny, lepší ako v Martine či inde. (Fakt, že staromestskí poslanci bezzubú normu neschválili, však ešte neznamená, že keby mali na stole prísny a účinný kódex, necúvli by tiež...)
„Polopatistická" analógia: Je fuk, či škôlkarovi len poviete, hoci on vie, že sa nemá špárať v nose (tiež to nie je trestný čin, len neetické), alebo mu to aj nakreslíte na nástenku (akože kódex). Treba mu ešte pohroziť čiernymi bodmi na tabuli, ktoré uvidia ostatné deti aj rodičia (sankcia). Inak si bude vŕtať v ňufáku naďalej, a vždy, keď ho prichytia, opakovane, koľkokrát len chcete, medzi štyrmi očami sľúbi, že už nebude (ha-ha, bude)...
To je o ničom. Ako staromestský kódex.
P. S.: Niektoré povinnosti fakt pripomínali predškolské zariadenie. Ešte napríklad chýbalo, že na rokovaniach sa nemajú biť, štekliť, ani húkať či ďobať zo srandy do mikrofónu. Jeden nikdy nevie, čo za zverstvá môžu hroziť, keď nemáme spásonosné etické kódexy...
Jaroslav Vrábeľ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári