Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky
NAJVÄČŠIA SLOVENSKÁ BURZA, KTORÁ SA ZAČALA V ČEČEJOVCIACH A POKRAČUJE V BUDIMÍRE, OSLÁVILA DESAŤROČNICU

Na prvú prišiel tucet predajcov, dnes mnohí chodia aj zo zahraničia

V priemerne veľkom okresnom meste žije okolo 50 000 obyvateľov. Približne toľko ich za uplynulých desať rokov navštívilo niektorú z viac ako 200 búrz starého nábytku, šperkov, zbraní a iných artefaktov, ktoré pred desaťročím začal organizovať košický star

ožitník Karol Linhart. Prvá burza sa uskutočnila v júni roku 2000, starožitné kadečo si vtedy záujemcovia mohli prezerať a kupovať v priestoroch kaštieľa obce Čečejovce. Po niekoľkých rokoch však nastalo veľké sťahovanie a obľúbené podujatia musel Linhart presunúť do celkom inej lokality. Do zámockého parku kaštieľa Budimír.

Burzy, ktoré organizátori rokmi vypiplali na najväčšie podujatia tohto druhu na Slovensku, sa konajú pravidelne raz za mesiac. Záujem o ne je však taký veľký, že ich K. Linhart začal robiť aj v prešovskej pešej zóne a na Dominikánskom námestí v Košiciach. Takmer pravidelným spestrením sobotňajších budimírskych búrz sú sprievodné podujatia, zamerané predovšetkým na históriu Košíc, okolia mesta alebo aj na staré remeslá.

"Začalo sa to tak, že postupom času sa nám nazbieralo hrozne veľa kadejakých predmetov a bolo mi ľúto, že sa nimi nemôžu pokochať aj iní ľudia," zaspomínal si na svoje začiatky K. Linhart, ktorý sa venuje starožitnostiam už vyše 30 rokov. "Pol roka som jazdil po všetkých možných predajniach starožitností, oslovoval kolegov, známych, priateľov a sondoval, aké by asi boli ich reakcie na zorganizovanie prvej burzy. Slovo dalo slovo, a tak sme v júni 2000 s napätím očakávali v Čečejovciach prvých návštevníkov. Prišlo vtedy asi 10 až 12 predajcov a okolo 50 či 60 návštevníkov."

Po niekoľkých rokoch boli burzy, usporadúvané v každom ročnom období, také obľúbené, že sa zakaždým po vstupenkách doslova zaprášilo. Potom však prišiel marec 2004 a jubilejná 45. burza sa stala v Čečejovciach zároveň i poslednou. Majiteľ barokového kaštieľa, ktorému historickú pamiatku vrátili v rámci reštitúcií, našiel na ňu kupca. A to bola "labutia pieseň" pre Linhartove burzy. S novým pánom kaštieľa sa totiž nevedeli dohodnúť na podmienkach prenájmu priestorov.

"V Čečejovciach bolo už toľko vecí, že po dlhom hľadaní a nájdení náhradnej lokality, zámockého parku kaštieľa obce Budimír, sme všetko museli presťahovať siedmimi kamiónmi," spomína K. Linhart. "Celé to trvalo približne mesiac. Ukázalo sa, že Budimír bol dobrá voľba. Teraz sem chodí pravidelne každý mesiac od 30 do 60 predajcov. Nielen zo Slovenska, ale aj Česka, Poľska, Maďarska, prišli aj nemecky či taliansky hovoriaci predajcovia i zákazníci. Dokonca, čo bola fakt kuriozita, objavil sa tu predajca zo Stredného východu. Podľa všetkého sa do Budimíra zatúlal čírou náhodou. Prvá burza po presťahovaní pod názvom Vitajte v Budimíre bola už v apríli 2004. Každá ďalšia má odvtedy nejaké zameranie, ktoré súvisí s históriou mesta Košice a regiónu alebo rôznymi osobnosťami."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Príde Ľudovít XIV s Angelikou de Peyrac

V tejto súvislosti sa návštevníci búrz mohli za 10 uplynulých rokov oboznámiť s otomanskou kultúrou, ktorá pripomenula archeologické vykopávky v obci Nižná Myšľa, videli viaceré historické bitky, dozvedeli sa čo-to o výrobe zvonov, anjelikov z drôtu, takisto že Košičania kedysi stavali lode a mnohé ďalšie zaujímavosti. Nechýbalo ani upaľovanie bosorky, návštevy španielskej princeznej Izabely, rakúskeho cisára Františka Jozefa s manželkou Sissi, kniežaťa Františka II. Rákociho alebo maďarského kráľa Karola Róberta.

Takýchto sprievodných akcií a výstav, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou búrz, pripravili organizátori doposiaľ okolo 100. Takmer pravidelne sa na programe podieľajú aj zberatelia a majitelia historických vozidiel z Veterán klubu Cassovia Retro Košice, prípadne zanietenci z košickej šermiarskej a divadelnej spoločnosti Via Cassa. Ako nám Linhart prezradil, na budúci rok očakávajú ďalšie korunované hlavy. Do Budimíra by mal prísť francúzsky kráľ Ľudovít XIV. s povestnou Angelikou de Peyrac a tiež uhorský kráľ Matej Korvín.

Medzi najzaujímavejšie burzy patrili tie, kde sa vystavovali historické žehličky, "strieborný poklad", unikátne písacie stroje, anjeliky vyrobené z drôtu. Návštevníkov zaujalo i odlievanie zvonov "naživo", upaľovanie bosorky, alebo privolávanie jari najstarším budíkom na svete - kohútom či ukážka, čo jedli vojaci počas 2. svetovej vojny. Každé z týchto podujatí sa nieslo v duchu zaujímavých historických informácií, o ktorých mnohí dovtedy ani netušili.

Časť svojej zbierky starých žehličiek prezentoval podnikateľ Peter Hudák z Prešova. Išlo o kúsky vyrobené v 18., 19. alebo začiatkom 20. storočia. "V zbierke ich mám okolo sto, niektoré majú hmotnosť až 12 kilogramov," pochválil sa nám vtedy zberateľ. "Najstaršia pochádza z 18. storočia, vyhrievali ju horiacim dreveným uhlím. Jednou z najväčších rarít je však maličká žehlička na žehlenie čipiek. Nahrievali ju položením na horúcu platňu sporáka."

V budimírskom "striebornom poklade" nechýbala soľnička, ktorou mohla soliť rakúska cisárovná Mária Terézia, príbory, svietniky, tabatierky. Hlavnou postavou burzy bol košický zlatník-klenotník, Vladimír Iman. "Ak to porovnám s dneškom, asi na sedemdesiat percent sa zlatnícke technológie nezmenili," porovnával na burze majstrovstvo starých a súčasných zlatníkov. "V minulosti sa toto povolanie vždy spájalo s nejakým iným remeslom. Boli to napríklad zlatník-klenotník, zlatník-strieborník, zlatník-optik-hodinár."

Pred troma rokmi fascinovala návštevníkov jednej z búrz výstava unikátnych písacích strojov. Blysol sa nimi Ladislav Kónya, naturalizovaný Košičan, pochádzajúci z Prešova. Medzi 20 raritnými strojmi mal jeden s "neviditeľným písmom". Ten kto na ňom začal klepkať, nevidel, čo píše. Návštevníci sa vtedy dozvedeli zvláštnosť, o ktorej vedia snáď iba historici. V roku 1775 cisárovná Mária Terézia požiadal Wolfganga Kempelena (výrobcu mechanického a údajne neporaziteľného šachového automatu - Turka) o pomoc. Mala slepú vnučku, speváčku Máriu Paradise. Zaľúbila sa do muža nižšieho stavu, oficiálne sa s ním nemohla stýkať a kvôli slepote ani písať. Kempelen pre ňu zostrojil písací stroj na slepecké písmo.

Do dejín búrz sa nezmazateľne vrylo aj upálenie bosorky Lucie Šmidrigalovej. Členovia skupiny Via Cassa tak dokreslili atmosféru burzy, venovanej starožitným pieckam. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrila detská hračka - funkčný model piecky z 19. storočia, majstrovské dielo Karola Steinera z Kežmarku. "Jeho vnučka, ktorá žije v Košiciach, sa dopočula o našej výstave, a tak nám na ňu túto hračku zapožičala," uviedol vtedy K. Linhart.

Skryť Vypnúť reklamu

Rekordérka

Po 10 rokoch sa šíky predajcov rozrástli na pravidelne prichádzajúcich 30 až 60, každú burzu navštívi od 300 do 600 ľudí. Kým mnohí predajcovia sa môžu hrdiť tým, že predávali na spomínaných burzách viackrát, absolútnou rekordérkou je Margita Šusterová z Košíc. Doteraz nevynechala ani jedinú z doterajších 118 búrz.

"Bola som už aj na tej prvej v Čečejovcich, odvtedy som nechýbala na žiadnej," povedala nám pani Margita. "Ako vidíte, tovaru mám dosť, o jeho dopĺňanie sa stará manžel, chodí kade-tade po dedinách, kupuje, vymieňa. Sme obaja na dôchodku, takže času na to máme dosť. V Budimíre burzy dokresľuje tunajšie komorné prostredie, je pravda, že obec by tento areál mohla trochu zveľadiť. S pánom Linhartom sa poznáme dlhšie ako desať rokov, najprv sme spolupracovali ohľadom starožitného nábytku. Predávať chodím najmä z pasie, ale aj preto, lebo každá korunka k dôchodku navyše sa zíde. Väčšinou predávam také veci, z ktorých máme doma viac rovnakých kusov. Nuž a tovar, ktorý tu dnes predávam, je len zlomkom toho, čo máme doma. Bývame v rodinnom dome, jeho steny sú doslova celé obložené podobnými vecičkami. Kým mi bude zdravíčko slúžiť, na burzy chodiť neprestanem."

Desaťročnicu búrz oslávili jej organizátori vo veľkom štýle. Manželka K. Linharta už tradične vypekala chutné klobásky, každého návštevníka privítali (kým nevyschol prameň) kalištekom vynikajúcej slivovice. Bolo z čoho, veď organizátor búrz a oslávenec v jednej osobe dostal niekoľko fliaš vína i páleného. Najoriginálnejším darčekom sa pochlapil Róbert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea (VSM) Košice. Linhartovi venoval časť krovu historickej účelovej budovy VSM, ktorú slávnostne otvorili 21. 6. 1903. "Teraz určite napíšete, že riaditeľ múzea rozpredáva historickú budovu," žartoval Pollák. "Ale vážne, bol to nápad mojich kolegov, oni ten darček aj vyrobili. Myslím si, že si to pán Linhart za to, čo robí, plne zaslúži."

História zániku búrz v Čečejovciach sa nedávno takmer zopakovala aj v Budimíre. Tamojší miestni poslanci sa totiž v máji 2009 začali zamýšľať nad tým, že kaštieľ vrátane celého areálu predajú. Našťastie, jediný záujemca o kúpu si to rozmyslel. "Budovu kaštieľa si necháme, pravdepodobne tam presťahujeme náš obecný úrad," povedal nám v apríli tohto roka Radovan Černý, starosta obce. "Rátame aj s úpravou parku, možno tam vybudujeme tenisový kurt, prípadne bazén. Máme predstavy, že by to tam fungovalo ako oddychová zóna pre občanov. Všetko by to mohlo stáť od 300 do 500-tisíc eur, peniaze sa pokúsime získať z eurofondov."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 4. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 5. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 6. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 2. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 3. Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku
 4. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 5. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 6. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 8. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 9. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 10. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 14 670
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 818
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 10 776
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 10 695
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 595
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 8 241
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 6 533
 8. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 118
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 5 774
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 586
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Posadnutosť Matovičom ubíja republiku

Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií Veronika Remišová a premiér Eduard Heger.

Neoklamal nás. Taký, aký je dnes, bol aj predošlé roky v parlamente.

10. máj
Očkovanie proti koronavírusu.

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 135 obetí.

4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop