Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Na prvú prišiel tucet predajcov, dnes mnohí chodia aj zo zahraničia

V priemerne veľkom okresnom meste žije okolo 50 000 obyvateľov. Približne toľko ich za uplynulých desať rokov navštívilo niektorú z viac ako 200 búrz starého nábytku, šperkov, zbraní a iných artefaktov, ktoré pred desaťročím začal organizovať košický star

ožitník Karol Linhart. Prvá burza sa uskutočnila v júni roku 2000, starožitné kadečo si vtedy záujemcovia mohli prezerať a kupovať v priestoroch kaštieľa obce Čečejovce. Po niekoľkých rokoch však nastalo veľké sťahovanie a obľúbené podujatia musel Linhart presunúť do celkom inej lokality. Do zámockého parku kaštieľa Budimír.

Burzy, ktoré organizátori rokmi vypiplali na najväčšie podujatia tohto druhu na Slovensku, sa konajú pravidelne raz za mesiac. Záujem o ne je však taký veľký, že ich K. Linhart začal robiť aj v prešovskej pešej zóne a na Dominikánskom námestí v Košiciach. Takmer pravidelným spestrením sobotňajších budimírskych búrz sú sprievodné podujatia, zamerané predovšetkým na históriu Košíc, okolia mesta alebo aj na staré remeslá.

"Začalo sa to tak, že postupom času sa nám nazbieralo hrozne veľa kadejakých predmetov a bolo mi ľúto, že sa nimi nemôžu pokochať aj iní ľudia," zaspomínal si na svoje začiatky K. Linhart, ktorý sa venuje starožitnostiam už vyše 30 rokov. "Pol roka som jazdil po všetkých možných predajniach starožitností, oslovoval kolegov, známych, priateľov a sondoval, aké by asi boli ich reakcie na zorganizovanie prvej burzy. Slovo dalo slovo, a tak sme v júni 2000 s napätím očakávali v Čečejovciach prvých návštevníkov. Prišlo vtedy asi 10 až 12 predajcov a okolo 50 či 60 návštevníkov."

Po niekoľkých rokoch boli burzy, usporadúvané v každom ročnom období, také obľúbené, že sa zakaždým po vstupenkách doslova zaprášilo. Potom však prišiel marec 2004 a jubilejná 45. burza sa stala v Čečejovciach zároveň i poslednou. Majiteľ barokového kaštieľa, ktorému historickú pamiatku vrátili v rámci reštitúcií, našiel na ňu kupca. A to bola "labutia pieseň" pre Linhartove burzy. S novým pánom kaštieľa sa totiž nevedeli dohodnúť na podmienkach prenájmu priestorov.

"V Čečejovciach bolo už toľko vecí, že po dlhom hľadaní a nájdení náhradnej lokality, zámockého parku kaštieľa obce Budimír, sme všetko museli presťahovať siedmimi kamiónmi," spomína K. Linhart. "Celé to trvalo približne mesiac. Ukázalo sa, že Budimír bol dobrá voľba. Teraz sem chodí pravidelne každý mesiac od 30 do 60 predajcov. Nielen zo Slovenska, ale aj Česka, Poľska, Maďarska, prišli aj nemecky či taliansky hovoriaci predajcovia i zákazníci. Dokonca, čo bola fakt kuriozita, objavil sa tu predajca zo Stredného východu. Podľa všetkého sa do Budimíra zatúlal čírou náhodou. Prvá burza po presťahovaní pod názvom Vitajte v Budimíre bola už v apríli 2004. Každá ďalšia má odvtedy nejaké zameranie, ktoré súvisí s históriou mesta Košice a regiónu alebo rôznymi osobnosťami."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príde Ľudovít XIV s Angelikou de Peyrac

V tejto súvislosti sa návštevníci búrz mohli za 10 uplynulých rokov oboznámiť s otomanskou kultúrou, ktorá pripomenula archeologické vykopávky v obci Nižná Myšľa, videli viaceré historické bitky, dozvedeli sa čo-to o výrobe zvonov, anjelikov z drôtu, takisto že Košičania kedysi stavali lode a mnohé ďalšie zaujímavosti. Nechýbalo ani upaľovanie bosorky, návštevy španielskej princeznej Izabely, rakúskeho cisára Františka Jozefa s manželkou Sissi, kniežaťa Františka II. Rákociho alebo maďarského kráľa Karola Róberta.

Takýchto sprievodných akcií a výstav, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou búrz, pripravili organizátori doposiaľ okolo 100. Takmer pravidelne sa na programe podieľajú aj zberatelia a majitelia historických vozidiel z Veterán klubu Cassovia Retro Košice, prípadne zanietenci z košickej šermiarskej a divadelnej spoločnosti Via Cassa. Ako nám Linhart prezradil, na budúci rok očakávajú ďalšie korunované hlavy. Do Budimíra by mal prísť francúzsky kráľ Ľudovít XIV. s povestnou Angelikou de Peyrac a tiež uhorský kráľ Matej Korvín.

Medzi najzaujímavejšie burzy patrili tie, kde sa vystavovali historické žehličky, "strieborný poklad", unikátne písacie stroje, anjeliky vyrobené z drôtu. Návštevníkov zaujalo i odlievanie zvonov "naživo", upaľovanie bosorky, alebo privolávanie jari najstarším budíkom na svete - kohútom či ukážka, čo jedli vojaci počas 2. svetovej vojny. Každé z týchto podujatí sa nieslo v duchu zaujímavých historických informácií, o ktorých mnohí dovtedy ani netušili.

Časť svojej zbierky starých žehličiek prezentoval podnikateľ Peter Hudák z Prešova. Išlo o kúsky vyrobené v 18., 19. alebo začiatkom 20. storočia. "V zbierke ich mám okolo sto, niektoré majú hmotnosť až 12 kilogramov," pochválil sa nám vtedy zberateľ. "Najstaršia pochádza z 18. storočia, vyhrievali ju horiacim dreveným uhlím. Jednou z najväčších rarít je však maličká žehlička na žehlenie čipiek. Nahrievali ju položením na horúcu platňu sporáka."

V budimírskom "striebornom poklade" nechýbala soľnička, ktorou mohla soliť rakúska cisárovná Mária Terézia, príbory, svietniky, tabatierky. Hlavnou postavou burzy bol košický zlatník-klenotník, Vladimír Iman. "Ak to porovnám s dneškom, asi na sedemdesiat percent sa zlatnícke technológie nezmenili," porovnával na burze majstrovstvo starých a súčasných zlatníkov. "V minulosti sa toto povolanie vždy spájalo s nejakým iným remeslom. Boli to napríklad zlatník-klenotník, zlatník-strieborník, zlatník-optik-hodinár."

Pred troma rokmi fascinovala návštevníkov jednej z búrz výstava unikátnych písacích strojov. Blysol sa nimi Ladislav Kónya, naturalizovaný Košičan, pochádzajúci z Prešova. Medzi 20 raritnými strojmi mal jeden s "neviditeľným písmom". Ten kto na ňom začal klepkať, nevidel, čo píše. Návštevníci sa vtedy dozvedeli zvláštnosť, o ktorej vedia snáď iba historici. V roku 1775 cisárovná Mária Terézia požiadal Wolfganga Kempelena (výrobcu mechanického a údajne neporaziteľného šachového automatu - Turka) o pomoc. Mala slepú vnučku, speváčku Máriu Paradise. Zaľúbila sa do muža nižšieho stavu, oficiálne sa s ním nemohla stýkať a kvôli slepote ani písať. Kempelen pre ňu zostrojil písací stroj na slepecké písmo.

Do dejín búrz sa nezmazateľne vrylo aj upálenie bosorky Lucie Šmidrigalovej. Členovia skupiny Via Cassa tak dokreslili atmosféru burzy, venovanej starožitným pieckam. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrila detská hračka - funkčný model piecky z 19. storočia, majstrovské dielo Karola Steinera z Kežmarku. "Jeho vnučka, ktorá žije v Košiciach, sa dopočula o našej výstave, a tak nám na ňu túto hračku zapožičala," uviedol vtedy K. Linhart.

SkryťVypnúť reklamu

Rekordérka

Po 10 rokoch sa šíky predajcov rozrástli na pravidelne prichádzajúcich 30 až 60, každú burzu navštívi od 300 do 600 ľudí. Kým mnohí predajcovia sa môžu hrdiť tým, že predávali na spomínaných burzách viackrát, absolútnou rekordérkou je Margita Šusterová z Košíc. Doteraz nevynechala ani jedinú z doterajších 118 búrz.

"Bola som už aj na tej prvej v Čečejovcich, odvtedy som nechýbala na žiadnej," povedala nám pani Margita. "Ako vidíte, tovaru mám dosť, o jeho dopĺňanie sa stará manžel, chodí kade-tade po dedinách, kupuje, vymieňa. Sme obaja na dôchodku, takže času na to máme dosť. V Budimíre burzy dokresľuje tunajšie komorné prostredie, je pravda, že obec by tento areál mohla trochu zveľadiť. S pánom Linhartom sa poznáme dlhšie ako desať rokov, najprv sme spolupracovali ohľadom starožitného nábytku. Predávať chodím najmä z pasie, ale aj preto, lebo každá korunka k dôchodku navyše sa zíde. Väčšinou predávam také veci, z ktorých máme doma viac rovnakých kusov. Nuž a tovar, ktorý tu dnes predávam, je len zlomkom toho, čo máme doma. Bývame v rodinnom dome, jeho steny sú doslova celé obložené podobnými vecičkami. Kým mi bude zdravíčko slúžiť, na burzy chodiť neprestanem."

Desaťročnicu búrz oslávili jej organizátori vo veľkom štýle. Manželka K. Linharta už tradične vypekala chutné klobásky, každého návštevníka privítali (kým nevyschol prameň) kalištekom vynikajúcej slivovice. Bolo z čoho, veď organizátor búrz a oslávenec v jednej osobe dostal niekoľko fliaš vína i páleného. Najoriginálnejším darčekom sa pochlapil Róbert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea (VSM) Košice. Linhartovi venoval časť krovu historickej účelovej budovy VSM, ktorú slávnostne otvorili 21. 6. 1903. "Teraz určite napíšete, že riaditeľ múzea rozpredáva historickú budovu," žartoval Pollák. "Ale vážne, bol to nápad mojich kolegov, oni ten darček aj vyrobili. Myslím si, že si to pán Linhart za to, čo robí, plne zaslúži."

História zániku búrz v Čečejovciach sa nedávno takmer zopakovala aj v Budimíre. Tamojší miestni poslanci sa totiž v máji 2009 začali zamýšľať nad tým, že kaštieľ vrátane celého areálu predajú. Našťastie, jediný záujemca o kúpu si to rozmyslel. "Budovu kaštieľa si necháme, pravdepodobne tam presťahujeme náš obecný úrad," povedal nám v apríli tohto roka Radovan Černý, starosta obce. "Rátame aj s úpravou parku, možno tam vybudujeme tenisový kurt, prípadne bazén. Máme predstavy, že by to tam fungovalo ako oddychová zóna pre občanov. Všetko by to mohlo stáť od 300 do 500-tisíc eur, peniaze sa pokúsime získať z eurofondov."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 2. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 3. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 4. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 7. Gestačný diabetes mellitus
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 002
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 472
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 077
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 268
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 852
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 640
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 917

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 2. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 3. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 4. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 5. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 6. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 7. Richard Rychtarech: Berlin calling
 8. Vladimír Krátky: Neužitoční idioti ?
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 377
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 413
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 6 131
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 528
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 917
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 558
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 451
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 220
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 2. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 3. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 4. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 5. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 6. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 7. Richard Rychtarech: Berlin calling
 8. Vladimír Krátky: Neužitoční idioti ?
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 377
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 413
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 6 131
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 528
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 917
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 558
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 451
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 220
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu