KOŠICE. Primár Oddelenia urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Zoltán Sidor sa prikláňa k všeobecne známym odporúčaniam vypiť denne 2 až 3 litre vody. "Je potrebné zadeliť si pitný režim na celý deň a nevypiť naraz napríklad jeden liter vody. Tekutiny treba prijímať priebežne."
Dávkujte postupne
Množstvo vypitej vody závisí od toho, v akom prostredí je človek. Ak napríklad pracuje na priamom slnku, množsvo sa zvyšuje aj na viac ako tri litre.
Najviac treba piť ráno a v dopoludňajších hodinách. Ak pitie človek zanedbá, telo je prinútené pracovať v núdzovom režime. To môže vyvolať závraty, bolesti hlavy, nechutenstvo, hučanie v ušiach až odpadnutie.
Odborník taktiež neodporúča ľadové a bublinkové nápoje. Viac osvieži vlažná tekutina. Nevhodný je horúci čaj či polievka. Ich konzumácia navodzuje väčší pocit zahriatia. Sladené nápoje síce dobre chutia, ale nie sú efektívne proti smädu. Práve naopak, pocit smädu prehlbujú.
Necítite smäd? Pite!
Smäd je príznakom, že organizmus trpí nedostatkom tekutín. "Nie je potrebné čakať, kým sa tento pocit dostaví. Vtedy je už zvyčajne neskoro. Preto treba piť, aj keď smäd človek nepociťuje."
Do pitného režimu sa započítavajú polievky, mliečne nápoje, ovocie i ďalšie potraviny s obsahom vody. V lete sa treba vyvarovať nadmernému pitiu kávy a alkoholu, ktoré pocit smädu zvyšujú.
Ľadový kúpeľ je risk
Ľadový kúpeľ môže v horúcich dňoch znamenať nebezpečenstvo. Ten, kto sa rozhodne osviežiť skokom do vody, riskuje teplotný šok. Rozhorúčený organizmus sa môže pri styku so studenou vodou dostať do kolapsu. Vtedy hrozí zastavenie srdca a kŕč dýchacieho ústrojenstva. Preto treba vstupovať do vody postupne.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári