KOŠICE. Kedy sa vodné dielo zbaví takej masy plastov, drevín, ale aj komunálneho odpadu, je ešte otázne. Veľká časť záťaže je ešte na hornom prítoku do nádrže medzi Margecanmi a hrádzou, ktorá ešte dopláva.
Upratovanie príde následne
"Znečistenie je obrovské a budeme sa tým zaoberať tak ako každý rok. Keď dokončíme ostatné zabezpečovacie práce v súvislosti s odstraňovaním následkov povodní, plynulo sa pustíme do tejto činnosti. Naplavený odpad musíme z vody vybrať, separovať a odvážať do spaľovne alebo na inú likvidáciu. Časovo i fyzicky to bude náročné. V súčasnosti na to ešte nemáme voľné kapacity," uviedol Dušan Mydla z dispečingu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Voda haldy odpadu nepriniesla z lesa, ale z brehov posiatych čiernymi skládkami, ktoré by mali odstrániť samosprávy dotknutých obcí. Podľa zákona je však za čistenie tokov zodpovedný vlastník alebo prevádzkovateľ. Upozornenia a výzvy zo strany vodohospodárov adresované samosprávnym orgánom nepadajú na úrodnú pôdu. A výsledkom je Ružín vyzerajúci ako obrovský plávajúci kontajner.
Voda upratovala brehy
V takom rozmere, ako je znečistený v súčasnosti, si Ružín nikto nepamätá. Vybrežené toky zmietli všetko, čo im stálo v ceste. Podľa D. Mydlu Hornád dosiahol počas nedávnych povodní na prítoku storočnú vodu a Hnilec 20- až 50-ročnú. Je toho naozaj veľa, čo so sebou zobrala, a inak ako nornými stenami sústrediť odpad na jedno miesto a prácne ručne vytiahnuť z vody sa to odstrániť nedá.
"Nezostáva iné, ako to separovať a potom nakladať na nákladné autá a odvážať. Najmä vegetačný odpad môže spôsobiť na vodnom diele nemalé problémy. Drevo napríklad po nasiaknutí vodou má tendenciu vznášať sa vo vodnom stĺpci, čo môže poškodiť turbíny a zatarasiť uzávery. Ani sa nedá teraz odhadnúť, koľko plne naložených náklaďákov bude treba odviezť. Možno ich bude niekoľko sto," dodal dispečer.
Autá sa nezastavia
Pri bežnom čistení sa odľahčuje Ružín pri jarnom upratovaní v priemere o 30 až 40 fúr odpadu. Pri extrémnom stave vyviezli aj 150 áut. Teraz to bude minimálne trojnásobne viac ako najväčší náklad, ktorý kedy z priehrady "vylovili" a poodvážali preč. Boli to obrovské kopce drevnej hmoty, plastov, ale aj elektroodpadu, ktoré sú nestráviteľným sústom pre prírodu.
Voda zmyla skládky. Zákutia prírody sú teraz z plastov a komunálneho odpadu.
Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári