Mnohí pritom ani netušia, že napriek zákazu môžu za určitých podmienok bez problémov letieť s ampulkami inzulínu, perami na aplikáciu rastových hormónov či inými zdravotníckymi pomôckami.
KOŠICE. Následkom teroristických útokov 11. 9. 2001 v USA bolo najmä prijatie prísnych bezpečnostných opatrení na všetkých letiskách. Ich cieľom je čo najlepšia ochrana životov a zdravia cestujúcich. Preto nie je možné do lietadiel prinášať zbrane, ich repliky, rôzne tekutiny, chemikálie, alebo napríklad manikúrové nožničky.
"Chystáme sa na dovolenku a mojej malej dcére musíme pravidelne špeciálnym perom pichať rastové hormóny," povedal nám Kristián z Košíc. "Používame na to veľmi drahé špeciálne pero, ktoré stálo takmer 670 eur. Pero je krehké, a keď ho nechám v taške, ktorá musí ísť do batožinového priestoru, mám obavy, či ho pri nakladaní či vykladaní kufrov z lietadla nerozbijú. Tiež ma zaujíma, či nám colníci nebudú kvôli fľaštičkám s hormónmi robiť na letisku ťažkosti."
Na dovolenky chodia lietadlami aj diabetici, ktorí bez svojej dávky inzulínu môžu skolabovať alebo i zomrieť. Na košickom letisku sme sa opýtali, či je možné urobiť v takýchto prípadoch výnimku a za akých podmienok.
Nutnosťou je potvrdenie od lekára
"Každá batožina na letisku prechádza kontrolným röntgenom," odpovedali nám z letiska. "Cestujúci, ktorý má v príručnej batožine zabalené spomínané zdravotnícke pomôcky, sa musí na bezpečnostnej kontrole preukázať potvrdením o tom, že je diabetik, alebo potvrdením od lekára."
To však platí iba v rámci slovenských letísk, v zahraničí nemusia letištné kontroly uvedené preukazy či potvrdenia akceptovať.
"Potvrdenie od lekára sa pri prevoze liekov vyžaduje aj v zahraničí a pracovníci tamojšieho letiska by mu mali rozumieť. Preto je potrebné, aby si dal občan SR potvrdenia preložiť ešte doma do anglického jazyka a malo by byť notársky overené. Odporúčame však, aby sa občania pred cestou informovali pre istotu na veľvyslanectve príslušnej krajiny," uviedol Igor Skoček, riaditeľ Tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR.
Kardiaci mimo skener
Lietadlá využívajú aj nositelia voperovaných strojčekov-kardiostimulátorov, ktoré elektrickými impulzmi aktivujú srdcový sval. Pri prechádzaní letiskovými tzv. rámovými skenermi sa môže stať, že toto zariadenie kardiostimulátor zastaví a človeku by hrozilo smrteľné nebezpečenstvo.
"Takýto cestujúci musí sám vopred upozorniť peronál letiska. Je vhodné, ak má pri sebe lekárske potvrdenie, preukazujúce, že má voperovaný kardiostimulátor. Cestujúci vtedy neprechádza detekčným rámom, avšak je povinný podriadiť sa ručnej detekčnej kontrole," informovali nás na košickom letisku.
Kto odmietne, nepoletí
Akékoľvek nebezpečné a ostré predmety je potrebné na letisku pred príchodom k odbavovaciemu pultu preložiť do batožiny, ktorá bude prepravovaná v nákladnom priestore lietadla, alebo uložiť do úschovne batožín, prípadne kontaktovať zástupcu leteckej spoločnosti o možnosti prepravy týchto predmetov podľa stanovených postupov spoločnosti. Uvedené predmety nesmú byť v príručnej batožine, ktorú si cestujúci berie na palubu lietadla. Cestujúci, ktorý odmietne rešpektovať zákaz prepravy zakázaných vecí v príručnej batožine, stráca nárok na prepravu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári