Zlodeji využívajú nepozornosť či zábudlivosť majiteľov a často vyhľadávajú nezabezpečené alebo nedostatočne zabezpečené objekty.
KOŠICE. Páchatelia sú vynaliezaví a pôsobia tak na všetkých sídliskách, ako aj v rekreačných zariadeniach. Na vykradnutie bytu stačí aj nepatrná informácia, že majitelia nie sú doma.
Ukradli veci za 7 000 eur
O tom, že v lete počet vlámačiek narastá, svedčí aj policajná štatistika. "Každoročne v letných mesiacoch zaznamenávame nárast krádeží vlámaním do bytov, a to najmä z dôvodu, že sú opustené. V roku 2008 sme počas júla a augusta riešili 41 prípadov, vlani až 66," uviedla zástupkyňa hovorkyne KR PZ v Košiciach Jana Mésarová (na snímke Veroniky Januškovej).
Vlani sa o aktivite zlodejov presvedčila aj majiteľka bytu na Hlinkovej ulici. Vlamač v období od 25. júla do 30. júla po tom, ako vylomil balkónové dvere bytu na 3. poschodí, ukradol 3 520 eur, šperky za 3 300 eur, dva notebooky, mobil a navigáciu. Majiteľke spôsobil škodu 6 820 eur.
Viac policajtov
Polícia sa na letnú turistickú sezónu (LTS) pripravuje. Ako sme sa dozvedeli, nezameria sa len na vlámania do bytov, ale aj na vreckové krádeže či priestupky v doprave. "Urobíme opatrenia, aby sa ľudia cítili bezpečnejšie. Posilníme výkon služby v rekreačných zariadeniach, na Bukovci, Jazere, ale aj na kúpaliskách. Viac policajtov budeme mať aj v meste, pretože vreckári sa počas leta mobilizujú a využívajú nepozornosť turistov," vysvetľuje riaditeľ OR PZ Košice Rastislav Jedinák.
Najčastejšie "idú" cez dvere
Zároveň doplnil, že ľudia by si pred odchodom na dovolenku mali uvedomiť hroziace riziko a podľa toho sa zabezpečiť. "Je dobré, ak majú byt opatrený bezpečnostnými dverami. Odporúčam aj spojiť sa so susedom, ktorý byt skontroluje či vyberie schránku. Práve schránky sú totiž často indikátorom pre možných zlodejov, že majitelia nie sú doma. Páchatelia si tak monitorujú terén," vraví policajný riaditeľ.
Polícia fyzicky všetky byty strážiť nemôže a o vlámaní sa dozvie až po čine, keď skutok niekto nahlási. Napriek tomu viac policajtov v uliciach by malo byť pre páchateľov väčším strašiakom. "Vlámania do bytov sú často sériovou trestnou činnosťou. Ľudia musia dbať na svoj majetok a byť obozretní. Páchatelia vnikajú do obydlí najčastejšie tak, že vypáčia vchodové dvere. Z bytov miznú šperky, peniaze či malá elektronika, z rodinných domov si zlodeji odnášajú aj kotly na kúrenie. Je dobré mať bezpečnostné dvere v domoch aj alarm, niektoré sú napojené na bezpečnostné služby či políciu," dodal Jedinák.
Zabezpečte si obydlie
- Pri opustení bytu sa uistite, či máte dobre uzavreté okná a dvere.
- Osobitnú pozornosť venujte rizikovým vstupom, ako sú lodžie, terasy, pivnice.
- Keď odchádzate z domu, nezaťahujte závesy, žalúzie a rolety. Ak sa chystáte na dlhší pobyt mimo svojho domu, nenechávajte ho bez dozoru a dohovorte sa s najbližšími priateľmi, ktorým dôverujete, aby sa u vás občas v byte ukázali, vybrali obsah poštovej schránky a skontrolovali zabezpečenie.
- Nenechávajte odkaz na záznamníku telefónu týkajúci sa vašej neprítomnosti v byte.
- Majitelia domov, nenechávajte na dvore rebríky či iné náradie, ktoré pomôže zlodejovi.
- Stromy či kry by nemali zakrývať vstupné dvere do domu.
- Pokiaľ môžete, využívajte mechanické a elektronické zabezpečenia svojho domu či pripojenia na pult centralizovanej ochrany.
- Dôležité je poistenie. Nie je to síce ochrana pred vlámaním, ale môže vám pomôcť. Nezabudnite na fotodokumentáciu bytu, zbierok, cenných predmetov a výrobné čísla elektroniky, čo uľahčí prácu nielen policajtom, ale aj poisťovni.
- Ak zistíte narušenie svojho domu či bytu, nevstúpte dovnútra, ale privolajte políciu.
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári