KOŠICE. V Slovenskom technickom múzeu (STM) vystavuje M. Hajnal svoje grafiky, pastely i kresby a vo Východoslovenskej galérii (VSG) maľby. Oslavuje tak 75. narodeniny. Narodil sa 2. 8. 1935 v Maďarsku, dlhý čas pôsobil v Košiciach a od roku 1991 je jeho domovom Praha. Práve tam sa vypracoval na medzinárodne uznávaného výtvarníka.
Najlepšie spomína na Felda
Jeho profesormi boli osobnosti ako Július Nemčík, Ľudovít Feld, Július Bukovinský a Vojtech Löffler. V štúdiu pokračoval ako súkromný žiak maďarského výtvarníka a grafika Jena Barcsaya.
"Azda najvrúcnejší vzťah som mal s pánom Feldom. Nebyť jeho, nikdy by som sa nedostal k profesorovi Barcsayovi. Keďže som nestihol skúšky na Budapeštiansku vysokú školu, zobral si ma vďaka príhovoru pána Felda za osobného žiaka," zaspomínal si výtvarník, ktorého priazeň Košíc veľmi potešila. Práve tu totiž pred rokmi pôsobil napríklad v galérii či v Divadle Thália. "Najprísnejší bol práve Barcsay. Mal však veľmi ľudský prístup k žiakom. Raz mi povedal, že keby ma neodporučil Feld, nikdy by sa mi nevenoval."
Je držiteľom významných medzinárodných cien, medzi inými aj Ceny kritiky. Vychádza teda s kritikmi vždy dobre? "Snažíme sa navzájom tolerovať, no každý si robí aj myslí svoje," poznamenal šibalsky autor, ktorý od roku 1968 usporiadal asi 70 samostatných výstav a jeho diela obdivovali napríklad v Taliansku, Rumunsku, Maďarsku či v Kórei. "Nemôžete to brať tak, že toto už je koniec, lebo máte slávu. Ešte len teraz príde najtvrdšia práca, lebo čím ste starší, tým máte väčšiu zodpovednosť aj nároky na svoju prácu."
Naplno začal tvoriť po päťdesiatke
Diela M. Hajnala sú v mnohých významných galériách, ako je Biblické múzeum vo Vancouveri (Kanada), Dresden Art Gallery Collection (Nemecko), Sharjah Art muzeum (Spojené arabské emiráty) či Yad vasem v Jeruzaleme (Izrael). "Fascinujúce je, že autorova tvorba sa plne rozvinula až po jeho päťdesiatke, pretože dovtedy zápasil s nepriazňou osudu, bol politicky nepriechodný, zhorel mu ateliér... Neviem si ani predstaviť, kam by dospela, keby sa jej venoval celý život. Zachoval si pozitivizmus, ktorý jeho tvorba dokonale odráža," povedala nám kurátorka Gabriela Haščáková.
Jeho tvorivý svet je ovplyvnený početnými umeleckými smermi 20. storočia. Zvláštnosť obrazov sa skrýva vo svetelnom zaobchádzaní s farbou.
Vo VSG potrvá výstava do 25. júla a v STM do 30. júla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári