Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
HLÁSATEĽKA A MODERÁTORKA ADA STRAKOVÁ ŠLA NA KONKURZ DO TELEVÍZIE AJ PRETO, ŽE JU KRÁSNE UČEŠÚ A NALÍČIA

Život si užíva plnými dúškami, lebo sa vnútorne cíti mladá

Druhý ročník AVON pochodu proti rakovine prsníka prilákal na Hlavnú ulicu viac ako tri tisícky ľudí, ktorí sa zapojili do pochodu. Spolu s nimi pochodovali aj známe tváre tejto kampane. Chýbať medzi nimi nemohla ani 62-ročná hlásateľka a moderátorka Ada S

Ada Straková štartovala košický AVON pochod.Ada Straková štartovala košický AVON pochod. (Zdroj: archív)

traková, ktorej tvár sa ľuďom z televíznej obrazovky prihovára už bezmála 40 rokov! Po pochode si našla čas na rozhovor, v ktorom okrem iného prezradila, či jej nechýba anonymita a či túži po vnúčati.

Rovnako ako všetci účastníci AVON pochodu, aj A. Straková tvrdila, že hoci počasie nebolo ideálne, pochod Hlavnou ulicou ju doslova nabil energiou. „No, v prvom rade treba povedať, že ja som stále pozitívne nabitá, ale tu som tej energie prijala ešte viac. Možno je to dané aj Hlavnou ulicou, ktorá je nádherná. Bolo úžasné kráčať po týchto krásnych miestach a vidieť okolo seba stovky nadšených ľudí, ktorí pochodovali s nami. A to ani nehovorím o tom, aký bol na dav na ulici úžasný pohľad z pódia. To by ste tam museli stáť a vidieť to. To sa nedá ani popísať," prezradila.

Väčšinu práce A. Strakovej tvorí nakrúcanie pred kamerou, kde nemá priamy kontakt s divákmi. Práve preto však má radšej také pracovné ponuky, kde má príležitosť užiť si divákov takpovediac naživo. „Nemám rada relácie na záznam, oveľa radšej som stále bola, keď bolo treba vycestovať za divákmi. Je úžasné cítiť spätnú väzbu od ľudí, veľmi to potrebujem. Stáť naživo pred ľuďmi a pred kamerou - tieto dve veci sa hádam ani nedajú porovnať."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Bola recitátorkou

Od detstva bola pomerne "ukecaná" a nebránila sa žiadnym možnostiam prejaviť sa. „Už ako dieťa som však bola veľmi aktívna, hlavne čo sa týka jazykového prejavu," spomína na svoje začiatky. "Od prvej triedy som bola recitátorkou, vymetala som všetky súťaže. Mala som úžasné učiteľky slovenského jazyka, vďaka nim som si obľúbila slohy, dobre som písala. Neskôr som si vypisovala celé pasáže z románov, ktoré sa mi páčili a ktoré som čítala. Nedávno som si v tom listovala a presne si pamätám, aké počasie bolo, keď som si tú či inú pasáž vypisovala z knihy, kde som sedela a ako som sa vtedy cítila... Sú to krásne spomienky."

Keďže ju to teda ťahalo smerom k literatúre a jazykom a na gymnáziu sa jej zapáčila francúzština, vyštudovala na pedagogickej fakulte francúzštinu - slovenčinu. „Presne si pamätám na moment, keď som sedela doma, písala diplomovú prácu a môj otec pozeral v televízii prehľad programov. Vtedy Elena Galanová hovorila o tom, že v televízii vyhlasujú konkurz na hlásateľky. No a môj otec zo žartu povedal - dieťa moje, tam sa nechceš prihlásiť? V televízii si ešte nebola," prezradila A. Straková, kto prvý jej vnukol myšlienku skúsiť to v televízii. "Uťahoval si zo mňa, pretože som bola na niekoľkých speváckych súťažiach, venovala som sa atletike, sedem rokov som bola v bábkovom divadle. Bola som dosť 'rozlietaná'. Ja som mu na to teda povedala - prečo nie. Zasmial sa, vraj to myslel len zo žartu, ale ja som to vzala vážne. Vravela som si, že sa nič nestane, keď to vyskúšam. Lákalo ma aj to, že ma kvôli kamere krásne učešú a nalíčia."

Vybrala sa na konkurz a v konkurencii 1 200 iných dievčat uspela. „Neskôr mi môj šéfredaktor Dušan Gábor, ktorý bol vtedy v komisii, prezradil, čím som zaujala. Vraj to bola moja okamžitá improvizácia. Dostali sme totiž za úlohu popísať rôzne výrobky, ktoré nám priniesli. A bolo nám povedané, že musíme ich funkcie popísať cudzincovi, ktorý žije u nás a celkom slušne ovláda slovenčinu. Bol to trochu chyták, pretože sa bolo treba sústrediť na to, aby človek použil čo najjednoduchšie jazykové prostriedky, zároveň sa však musel vyjadrovať na úrovni. Vraj som bola suverénna, zatiaľ čo ostatné dievčatá sa zľakli. Tiež rozhodlo, že mám mikrofonický hlas a že som dobre urobila test. Pred samotným pohovorom sme totiž dostali test so všeobecnovedomostnými otázkami. Bolo ich 60 a ja som iba dve nezodpovedala. Jedna síce odpovedala na 59 otázok, ale nebola taká výrečná," smeje sa A. Straková pri spomienke na okamihy, ktoré rozhodli o smerovaní jej ďalšej kariéry.

Keďže o sebe hovorí, že je veľmi triezvy človek, eufória z vyhratého konkurzu a z možnosti pracovať v televízii sa vraj nekonala. „Ja som taký typ človeka, ktorého len tak niečo neohúri. Ani popularita, ani ceny. Veď ja tých cien mám doma toľko... Vždy som však ostala takou istou Adou, akou som bola. Tak som bola totiž vychovaná. Myslím, že moji kolegovia a blízki by o mne povedali to isté... Nikdy ma nebolo treba ťahať za nohu späť na zem, nikdy som nemala pocit, že by som niekam ulietavala preč z reality. Navyše, ak by sa tak stalo, tak mám doma manžela, ktorý je vážny realista... On by ma hneď stiahol naspäť na zem. Stačí, že mi povie - ale no tak, maminka, upokoj sa, život ide ďalej, nič veľké sa nedeje..."

Skryť Vypnúť reklamu

Rodina vždy na prvom mieste

Straková si svoju prácu vždy užívala a užíva si ju aj dnes. Hoci to pred pár rokmi vyzeralo, že k hlásateľstvu sa už nevráti, je vďačná, že prišla televízia JOJ Plus, ktorá hlásateľstvo takpovediac prebrala k životu. „Už som nerátala s tým, že by som sa k tejto práci mohla vrátiť. Najprv som ani veľmi nechcela veriť, že by sa to mohlo po takej dlhej odmlke u ľudí znovu uchytiť, ale našťastie opak bol pravdou." Mimochodm, v roku 1996 v televízii skončila, lebo odmietla zahlásiť to, čo od nej žiadali. Dnes sa k tomu už bližšie vracať nechce...

V auguste to bude 40 rokov, odkedy sa prvýkrát postavila pred televízne kamery, po 12 ročnej odmlke to bolo opäť až v roku 2008. „Najväčšiu radosť mi aj dnes robia reakcie ľudí. Často ma len tak pozdravia, obdaria úsmevom, stisnú ruku a poďakujú sa za to, čo pre nich robíme. Aj som si vravela - veď čo ja pre nich robím, veď sa im len prihováram... Ale zdá sa, že ľudia to vnímajú veľmi intenzívne a osobne. Ak sa mi dodnes darí ich tešiť svojou prácou, tak som veľmi rada a som na to pyšná. Veď nie je úžasné, že niekomu stačí na to, aby mal dobrú náladu, že ma uvidí? Aký to je krásny dar, ktorý mi prozreteľnosť dala do vienka. Ja sa ho snažím ďalej pestovať."

Dnes sa tváre známe z televízií často sťažujú, že im ich práca vzala anonymitu, nemajú čas na seba, svojich blízkych. „Mne moja práca nevzala nič, pretože ja som si nikdy nič vziať nedala. Nikdy som nedovolila, aby práca zásadne zasahovala do môjho života. Rodina bola pre mňa vždy na prvom mieste. Ani raz som sa nedala zlanáriť do nejakých pochybných projektov s vidinou toho, že zarobím veľké peniaze. Žiadne peniaze nestoja za to, aby moja rodina trpela tým, že na ňu nemám čas. Rodina má byť vždy na prvom mieste. Nech by ste mali akúkoľvek pozíciu a nech by ste svoju prácu akokoľvek milovali..."

Skryť Vypnúť reklamu

Klame telom

S manželom majú jednu dcéru - Barboru. Vyštudovala v Prahe medzinárodné vzťahy a diplomaciu, angažuje sa v politike, rodičia sú na ňu hrdí. O to viac, že bola vytúženým dieťaťom, na ktoré dlho čakali. „Hoci to bolo tak, nenastala situácia, že by sa kvôli tomu zo mňa stala precitlivená matka. Síce som na ňu rozprávala už v brušku, púšťala som jej hudbu, ale keď sa narodila, nebola som viac úzkostlivá ako iné matky. Od začiatku som sa snažila medzi nami vybudovať kamarátsky vzťah. Dnes si rozumieme ako dve sestry, vieme prerozprávať celé hodiny. Ona mi vraví o jej problémoch, ja sa jej snažím poradiť a potom naopak. Keď sa narodila, povedala som si, že jej budem venovať maximum svojho času a urobím všetko pre to, aby ma moje dieťa milovalo a malo so mnou to najsilnejšie puto. Myslím, že sa mi to podarilo a som veľmi šťastná. Aby som však neopomenula manžela - aj s ním má dcéra krásny vzťah. My sme dokonalá trojka, ku ktorej ešte patrí náš psík Bulinko," podotkla so smiechom.

S otázkou - kedy príde vnúča - vraj svoju dcéru neotravuje. „Ja rozhodne nebudem Barboru do ničoho tlačiť, ja som tiež bola taká. Ona má svoj rozum, je dospelá žena a sama sa rozhodne, keď príde ten správny čas. Navyše, ja netrpím komplexom starej mamy, ktorá sa nevie dočkať vnúčat, aby jej niečo naplnilo život. Ja si dokážem užívať život plnými dúškami aj dnes, som vnútorne mladá. Stále potrebujem nasávať podnety z okolia a zároveň sa rozdávať na všetky strany."

Energie má naozaj na rozdávanie. „Som narodená v znamení Blížencov, stále jedna moja polovička krotí tú druhú," smeje sa. "Na druhej strane, dokážem byť aj lenivá. Občas sa mi stane, že preležím doma celý deň, Buli sa uvelebí pri mojich nohách a len sa celé hodiny na mňa díva a ja odpočívam a viac mi ku šťastiu nechýba... Oveľa radšej však oddychujem aktívne, pri športe, prechádzkach. Rada si však aj poleňoším v posteli s dobrou knihou, vraciam sa k románom zo svetovej klasiky, ktoré som niekedy čítala, púšťam si svoju hudbu."

A. Straková tvrdí, že si naozaj vie užívať život. "Ráno vstanem a teším sa, či je vonku pekne, alebo prší. Na všetkom si nájdem nejaké pozitíva. Som spokojná so svetom okolo, lebo som šťastná a vnútorne spokojná sama so sebou. Navyše, som vo veku, keď si to už aj zaslúžim. Som taká vďaka oteckovi, ktorý mi dal gény spokojnosti a šťastia. No a po mamičke som zdedila kvalitnú pokožku, takže môžem klamať telom... Nuž, musím skonštatovať, že ma moji rodičia dobre vykombinovali," dodala so smiechom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 2. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 5. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 10. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je
 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 7. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 8. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 9. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 57 941
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 194
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 335
 4. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 14 027
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 8 888
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 7 523
 7. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 274
 8. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 7 091
 9. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 7 021
 10. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 6 826
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníci prevážajú obete pandémie z predmestia Naí Dillí.

Optimizmus z konca pandémie aj hrdosť na vakcínovú diplomaciu neboli namieste.

19 h
Očkovanie proti Covidu-19.

PCR testy na Slovensku odhalili 384-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 920 obetí.

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop