KOŠICE. Šesť pacientov navštívilo od začiatku letnej sezóny šačiansku nemocnicu kvôli spálenej pokožke. Časť z nich bola ošetrená ambulantne, ďalší potrebovali infúznu liečbu. Počas každého leta navštívi toto zdravotnícke zariadenie s popáleninami zo slnka do 20 ľudí.
(Ne)dobrovoľníci
Rizikovými skupinami opaľovania sú zvyčajne deti a starší ľudia. "Zvyčajne ošetrujeme malých pacientov, ktorých rodičia vystavia slnku predčasne, alebo dospelých, ktorí to preženú s alkoholom a zaspia na slnku," hovorí prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca Dr. Ján Babík.
Výnimočné však nie sú ani prípady, keď si popáleniny spôsobia ľudia snahou získať rýchlo bronzový odtieň.
Nadmerná dávka slnka je zahrávanie si s vlastným životom. Takto hazardoval aj alkoholom potužený Košičan, ktorý zaspal na slnku.
"Spálil sa tak, že sa mu zlúpala pokožka na hornej polovici tela rovnako, akoby na ňom zhorela košeľa. Ak sa zlúpe koža na 50 percentách tela a k tomu sa pridruží infekcia, človek je v ohrození života," varuje prednosta.
Pľuzgiere volajú po odborníkovi
Ak sme to už so slnkom prehnali, nemali by sme zanedbať starostlivosť o pokožku. Pokiaľ je spálená pokožka začervenaná, stačí aplikovať na ňu studené obklady, vodu alebo krémy po opaľovaní.
Vo vážnejších prípadoch sa na tele objavia malé i väčšie pľuzgiere. Ak človeku opaľované časti tela opuchnú, treba navštíviť odborníka. "Ak je plocha popálenín u detí väčšia ako 5 percent a u dospelých 10 percent povrchu tela, jedno percento - je asi veľkosť jednej dlane, ak ide o popáleninu druhého stupňa, ktorá predstavuje určité riziko."
Bolestivá popálenina
Takto postihnutá koža je bolestivá. U pacientov sa môže rozvinúť aj popáleninový šok. Dotyčného sa môže zmocniť triaška, ktorá sa strieda s pocitom horúčav, bolesti hlavy a vracanie. Akútne riziko popálenia nie je jediné ohrozenie. Neskôr sa môže prejaviť ako rakovinové ochorenie alebo ako estetický problém v podobe pigmentových škvŕn a malých jazviev.
Počas opaľovania je na mieste kvalitná ochrana. Podľa odborníka je dobré riadiť sa heslom - menej je niekedy viac. Najlepšie je teda zo začiatku sa slniť v kratších intervaloch a tie potom postupne predlžovať. Vôbec sa neodporúča pobyt na slnku medzi jedenástou a treťou hodinou popoludní, keď je slnko najagresívnejšie.
Opaľovacie SOS
- Ak došlo k spáleniu pokožky, pomôže chladenie studeným obkladom. Chladením sa zamedzí riziku rozšírenia ciev, vzniku negatívnej reakcie na pokožke a otupíme bolesť.
- Dôležitý je prísun tekutín, pretože rozšírením ciev v pokožke sa zvyšuje aj množstvo pretekajúcej krvi.
- Zabúdať netreba na krémy proti opaľovaniu a po ňom.
- Neodporúča sa aplikácia bieleho jogurtu, kyslej smotany či vajíčka a iných domácich vynálezov na postihnuté miesto, pretože môže dôjsť k infekcii.
kag
Ján Babík. prednosta upozorňuje, že nadmerné slnenie je hazard so zdravím.
Foto: judy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári