NIŽNÁ MYŠĽA. Nižná Myšľa vyzerá ako po kobercovom bombardovaní. K ruinám domov zničených zosuvom pôdy pribúdajú každý deň ďalšie.
Neznáma budúcnosť
Dnes predpoludním sa mohutná lyžica bagra zahryzla do ďalšej strechy.
„Bývala v ňom moja svokra. Teraz je u dcéry v Geči," smutne pozerá na dielo skazy Vincent Schiller.
Tragédia postihla celú rodinu. Dom Vincenta Schillera a jeho druhej dcéry je síce obývateľný, ostal ale bez plynu, vody a elektriny: „Zatiaľ ich, našťastie, nemusíme zbúrať. Obidva sú ale v ohrozenom pásme. Ktovie, čo bude?"
Z trosiek susedovho domu odvážajú kovové zárubne, hrady z krovu, všetok materiál, ktorý sa dá ešte použiť. Vedľa zhadzujú zo strechy krytinu. Z ľudí sa v páľave rinie pot. Pracujú bez slov, akoby pohrúžení sami do seba.
„Len sa na to pozrite. Treba nám vojny?"
Vincent Schiller pozerá na dielo skazy. Foto: Judita Čermáková
List premiérke
Lakatošovci prišli o dva domy. Obidva musia zbúrať. Vlastimil ešte nestihol ten svoj ani dostavať. Stavebné povolenie dostal v marci tohto roku.
„Hovorí sa, že pred dvadsiatimi rokmi tu robili geologický prieskum. Podľa neho je táto oblasť neobývateľná. Ale nikto ma na riziko zosuvu neupozornil."
Vlasto má dve možnosti. Rozostavený dom zbúrať, alebo po kvádroch rozobrať. „Chcel by som postaviť nový. Ale nie som si istý."
Asanácia čaká aj rodičovský dom a novostavbu Vlastimila Lakatoša. Foto: Judita Čermáková
Lakatoš junior vytiahol múry na pozemku, ktorý mu darovali rodičia. Sami netušili, že žijú v pásme ohrozenom zosuvmi.
Dnes poslal Vlasto v mene 24 občanov Nižnej Myšle, ktorí prišli o strechu nad hlavou, mailom list Ivete Radičovej. Chceli ho doručiť ešte pred zajtrajším zasadnutím vlády.
„Uvedomujeme si, že aj v iných častiach Slovenska záplavy skomplikovali ľuďom život. Tragédia, ktorá nás postihla, je ale neporovnateľná s inými zaplavenými obcami. Chceli sme pani Radičovú a vládu upozorniť, že bez účasti štátu si sami nedokážeme pomôcť."
Pomohli aj banky
„Keď som na vlastné oči videl, ako búrajú jeden z tých domov, bol to pre mňa šok. Vidieť stokilového chlapa ako plače, je zdrvujúce," podelil sa o svoje dojmy z návštevy Nižnej Myšle výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský.
Šéf slovenských bankárov prišiel do obce s dobrou správou - 32 rodinám, ktoré nemajú kde bývať, rozdelia dohromady 180-tisíc eur. Do zbierky prispeli viaceré finančné domy.
„Uvedomujeme si, že vyzbierané peniaze zďaleka nestačia na rozsah škody, že akákoľvek pomoc pre týchto ľudí je nedostatočná. Neviem, kam sa ale podeli peniaze z rôznych ďalších zbierok. Myslím si, že aj štát by mal oveľa viac zapracovať na pomoci," uviedol Unčovský.
Peniaze dnes dostal aj Piotr Curila. Poliak žije na Slovensku 39 rokov. V Nižnej Myšli kúpil dom pred tromi rokmi, postupne ho zrekonštruoval: „V júli sme sa mali nasťahovať, v auguste som plánoval svadbu. Zo svadby asi nebude nič. Musíme našetriť nejaké peniaze na stavebný pozemok a začať odznova. Ďakujeme všetkým, čo sa nám snažia pomôcť. Bez nich by sme boli stratení," hovorí dojatý Piotr.
Finančnú pomoc zo zbierky slovenských bánk dostal aj Piotr Curila (na snímke vpravo). Darovaciu zmluvu odovzdal postihnutým výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský. Foto: Judita Čermáková
Osud ľudí v Nižnej Myšli nie je Slovákom ľahostajný. V sobotu večer odvysiela STV priamy prenos z benefičného podujatia Pomôže celé Slovensko. Záštitu nad koncertom prevzali nositelia ocenenia Krištáľové krídlo, medzi nimi aj Ladislav Chudík, Peter Dvorský a ďalšie osobnosti.
sen
Manželia Vargovci si pomaly zvykajú na život v kontajnerovom byte. Foto: Judita Čermáková
Medzníky tragédie
1. jún: zosuv svahu po dlhotrvajúcich dažďoch poškodil dom rodiny Peterčákovcov
3. - 4. jún: V noci začali praskať múry ďalších domov, obyvatelia ich museli opustiť
4. - 10. jún: Zosuv poškodili v obci viac ako 40 domov, podľa statikov 25 budú musieť zbúrať. Geológovia robia na kopci Varheď prieskum. Svah je nevyhnutné sanovať.
12. jún: Mesto Košice odpredalo Nižnej Myšli za symbolické euro 15 dvojizbových kontajnerových bytov. O byty postavené za 333-tisíc euro na košickom sídlisku Luník nebol pre vysoké režijné náklady záujem.
3. júl: Do kontajnerového bytu sa ako prvá presťahovala päťčlenná rodina Vargovcov. „Zatiaľ sme bez vody, plynu, elektriny. Ale už nechceme byť nikomu na krku," zdôverila sa Jaroslava Vargová.
6. júl: Začali asanovať prvé domy.
sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári