ČAŇA. Škody spolu za takmer 2,1 milióna eur spôsobili júnové povodne hlavne na majetku občanov, ale aj obce a právnických osôb v Čani v okrese Košice - okolie. Podľa starostu Michala Rečku (Smer - SD) po zrušení mimoriadnej situácie v obci ešte trvá 2. stupeň povodňovej aktivity, ktorý by mali odvolať 16. júla.
Stále odstraňujú následky
Samospráva stále odstraňuje rozsiahle následky veľkých povodní. Pokračovali dnes napríklad práce na prehlbovaní odtokového kanála z blízkeho jazera Geča, ktorý z neho odvádza vody do Hornádu. Ako spresnil Rečka, v jazere, kde sa ťaží štrk, počas povodňovej situácie pribudlo približne milión metrov kubických vody, čo malo vplyv na vysokú úroveň spodnej vody v širokom okolí a zaliate pivnice a suterény domov. Cieľom opatrenia, ktoré vyplynulo z hydrologickej štúdie, je znížiť výšku hladiny štrkoviska o jeden meter, čo predstavuje približne 1,6 milióna metrov kubických vody. Polovica z tohto množstva už odtiekla.
Starosta informoval, že povodňová situácia skončí v obci až po vyčistení studní a hygienici potvrdia ich bezchybnosť. Samospráva ukončila z prostriedkov Košického samosprávneho kraja pozemný postrek proti komárom, ktorý sa ukázal ako veľmi efektívny a pripravuje aj druhú etapu - leteckú aplikáciu. Pokračuje revitalizácia čistiarne odpadových vôd, ktorá bola zanesená bahnom.
Povodne postihli 600 nehnuteľností
Podľa Rečku postihli povodne v Čani približne 600 nehnuteľností a niektoré staršie domy postavené pred 40 rokmi v záplavovom území musia obetovať, aby zabránili väčším škodám. Obec, ako sa vyjadril, zaliala 150-ročná voda a ani najstarší obyvatelia podobné záplavy nepamätajú. Príčinou boli nielen dlhotrvajúce dažde, ale do Čane dorazili a vyvŕšili sa na nej nielen vody z dolných tokov Hornádu, Torysy a Olšavy, ale aj z ich horných úsekov v Prešovskom kraji.
"Keď však hovoríme o 150-ročnej vode, to neznamená, že sa nám vráti až o 150 rokov. My teraz musíme so správcom tokov, vládou a kompetentnými ministerstvami pri využití fondov Európskej únie pracovať spolu na opatreniach, aby sa to trebárs o rok už nezopakovalo," zdôraznil starosta.
Podľa Rečku občania Čane prejavili počas povodní mimoriadnu obetavosť a pomáhali zachraňovať majetok a zdravie obyvateľov bez ohľadu na počasie a dennú či nočnú hodinu. Len pri budovaní ochranných bariér naplnili pieskom 14.500 vriec.
Pokračujú aj prejavy solidarity z rôznych kútov Slovenska, napríklad ponukou zliav na stavebné materiály a vodou znehodnotené zariadenia domov. Obec vyhlásila dobrovoľnú zbierku na pomoc postihnutým povodňami a zriadila na to účet číslo 8902383/5200 v OTP Banke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári