KOŠICE. Viac ako sedem hodín cestovala vlakom Eurocity z Prahy do Košíc Košičanka Mária s manželom a dcérou v kupé s nefungujúcou klimatizáciou. Na horúčavy sa ponosovali aj ostatní cestujúci v jedálenskom vozni a ďalšom, určenom pre mamičky s deťmi.
"Klimatizácia sa nespustila ani po dvoch hodinách od nástupu, preto sme vyklopili okienka v kupé, aj na chodbe. Keďže tieto okná sú oveľa menšie, ako v bežných vlakoch, nepomohlo to, doslova sme sa tam varili," vysvetľuje čitateľka.
Cestujúci dostali po reklamácii u sprievodcov na českej i slovenskej strane prísľub, že klimatizácia bude opravená. Do konca cesty sa tak nestalo.
Zastarané vozne
V diaľkovom vlaku Eurocity sú podľa internetovej stránky Železničnej spoločnosti Slovensko radené spravidla klimatizované vozne.
Vedúca externej komunikácie železníc Zuzana Červená priznala, že vozeň mal v ten deň poruchu. "Pravdepodobne vznikla pri preprahu rušňov v železničných staniciach v Prahe. Klimatizácia je 'odkázaná' na napätie z rušňa, a preto jej výkon závisí od rušňa v čele súpravy. Po príchode do Košíc bola porucha odstránená."
Za problémami s klímou stojí podľa Červenej najmä technická zastaranosť vozňov. "Zvlášť v horúcich dňoch nedokážu zabezpečiť klimatizáciu podľa predstáv cestujúcich."
V kupé mrzol
Opačnú skúsenosť má s "umelým chladom" Košičan Juraj, ktorý vlakom pravidelne cestuje na trase Košice - Bratislava. "Klimatizácia bola nastavená na teplotu, že som doslova drkotal zubami. Sprievodca s tým však nedokázal nič urobiť."
Nastavená teplota vo vozni sa totiž automaticky reguluje podľa vonkajšej teploty, maximálne 5-7 stupňov pod jej úroveň.
Červená uvádza, že nemožno vyhovieť všetkým. "Čo je pre jedného teplo, pre druhého je zima. Snažíme sa dodržiavať zásady, aby cestujúci pri nastupovaní a vystupovaní z vlaku neutrpel teplotný šok."
S mierou neškodí
Používanie klimatizácie môže byť príčinou zdravotných ťažkostí. Prejavujú sa ochorením dýchacích ciest, spojeným s kašľom a občas horúčkami. Kardiaci a hypertonici môžu pociťovať závraty a bolesti v hrudníku.
Odborníci sa zhodujú, že klíma nie je pre človeka škodlivá. V horúčavách ju odporúča zastupujúci primár Centrálneho prijímacieho oddelenia košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Juraj Mózeš. "Rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri by však nemal byť veľmi veľký."
Podľa Úradu verejného zdravotníctva by to nemalo byť viac ako 5 až 7 stupňov Celzia. Prúdenie chladného vzduchu nemá smerovať na človeka. Po štyroch hodinách treba klimatizáciu na čas vypnúť. Ľudia s chronickými ochoreniami alebo oslabeným imunitným systémom by ju mali používať kratšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári