Sťažujú sa aj zamestnanci firmy Valeo, kde však hygienici nenašli nedostatky. Spolu s inšpektormi práce odporúčajú dodržiavanie preventívnych opaterení.
KOŠICE. Na neznesiteľné horúčavy v prevádzke, presťahovanej ku letisku, sa opätovne sťažujú zamestnanci francúzskeho výrobcu autosúčiastok Valeo. „Zasa sa to opakuje ako v starom závode. Šéfovia nám sľubovali, že v novom nebude horúčava. Nedodržali to. Máme vydýchaný vzduch," rozhorčoval sa jeden z operátorov, ktorý si neželal byť menovaný. „Dali nám jeden ventilátor na linku a to má stačiť. Bude sa to vraj riešiť a bodka. Operátori trpia ďalej."
Stanovisko vedenia Valea sa nám nepodarilo získať.
Hygienici nenašli žiadne nedostatky
Košický inšpektorát práce ani hygienici, ktorí robia merania, nedostali v poslednom období podnety na nevytvorenie vhodných pracovných podmienok v horúčavách. Práve včera však hygienici preverili situáciu vo Valeu. „Pri kontrole v závode neboli zistené žiadne nedostatky," informoval regionálny hygienik košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Ladislav Kugla. „Úrad nenariadil spoločnosti žiadne opatrenia a neuložil sankcie."
Prípustné hodnoty mikroklimatických podmienok posudzujú na základe tabuliek z vyhlášky ministerstva zdravotníctva, zostavenej podľa tried práce. Prekročené neboli. Pre takéto prevádzky stanovuje prípustnú teplotu v rozsahu 20 - 28 stupňov Celzia, rýchlosť prúdenia vzduchu najviac 0,25 metra za sekundu a jeho relatívnu vlhkosť 30 - 70 percent.
Hrozí prehriatie
„Extrémne zvýšené teploty môžu viesť u zamestnancov k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môžu spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až vracaním," uviedol Kugla.
Hygienici aj inšpektori práce kvôli tomu odporúčajú dodržiavať pri práci prevenciu. Samozrejmosť predstavuje dostupnosť pitnej vody, čo sa napríklad na stavbách vždy nedá zabezpečiť. Pri nadmernej záťaži je preto zamestnávateľ povinný obstarať pitný režim. Pracujúci majú konzumovať dostatok nealko nápojov s nízkym obsahom cukru, ako sú stolové minerálne vody, bylinkové či ovocné čaje a šťavy.
Môže sa meniť pracovný režim
V horúčavách je dôležitý vhodný pracovný odev, má byť jednovrstvový, svetlej farby a z prírodných materiálov. Počasie by zamestnávateľ mal zohľadniť i pri určovaní pracovného režimu - zaraďovať častejšie prestávky, v prípade potreby zabezpečiť možnosť ochladenia osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Prestávky sa započítavajú do pracovného času.
Pri činnostiach vonku sa môžu posúvať začiatky zmien. Interiér má byť dostatočne tienený, aby doň neprenikali priame slnečné lúče. Ventilátory či klimatizácie nesmú priamo ochladzovať telá zamestnancov.
Robiť musia, hoci slnko praží
KOŠICE. Slnečné lúče a vysoké denné teploty sú momentálne súčasťou letných dní a mnoho ľudí je nútených sa pri práci s nimi vyrovnať. Okrem cestárov a stavebných pracovníkov musia v horúčavách robiť aj predavači na trhoch alebo vodiči mestskej hromadnej dopravy v neklimatizovaných spojoch.
V kabíne vodiča električky MHD môže byť podľa slov Eliáša Andora aj vyše 40 stupňov. Robotníci, ktorí rekonštruujú križovatku Hviezdoslavova - Kuzmányho, využívajú každú voľnú chvíľočku na schladenie sa v tieni. Niekedy sa však nevyhnú nepretržitej niekoľkohodinovej práci na priamom slnku.
Pitný režim
Zamestnávatelia upozorňujú svojich zamestnancov na nutnosť dodržiavať pitný režim a väčšinou im ho pomáhajú aj financovať. Napríklad Dopravný podnik mesta Košice poskytuje zamestnancom v teréne stravné lístky na nákup tekutín.
František Timko vypije v kabíne bagra 3 až 4 litre denne. Pani Alena stihne za 5 hodín predaja zeleniny na Dominikánskom námestí „viac ako jednu dvojlitrovú fľašu vody".
Rady lekárky
Všeobecná lekárka MUDr. Otília Ostróová prácu na priamom slnku v záujme zdravia výrazne neodporúča. Ľudia, ktorí sú nútení takto pracovať, mali by „prijať minimálne 3 litre tekutín počas osemhodinovej služby". Malo by ísť o perlivú alebo jemne perlivú minerálnu vodu. Ale ani s príjmom tekutín sa to však nesmie preháňať, pretože „pri prehnanej hydratácii organizmu sa môže dostaviť nevoľnosť".
Podľa MUDr. Ostróovej by mala byť ideálna pracovná prestávka „medzi 13. a 15. hodinou v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia". S poľutovaním však dodáva, že si uvedomuje nedodržiavanie tohto veľmi dôležitého bodu, a preto upozorňuje na nutnosť prikrývky hlavy.
Miroslav Nemčok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári