V nej si predstavíme turisticky zaujímavé miesta v blízkom a sem-tam aj vzdialenejšom okolí Košíc, ktorých návšteva môže obohatiť nielen vašu myseľ, ale prostredníctvom krátkej prechádzky alebo dlhšej túry vylepšiť fyzickú zdatnosť. Budeme sa snažiť myslieť na všetkých, teda fanúšikov peších pochodov, cyklotúr, ale aj na takých, čo radi chodia na výlety autom a od svojho tátoša by sa pre vlastnú pohodlnosť nechceli príliš vzďaľovať.
Dnes sa ani my príliš nevzdialime z metropoly východu, keď si pobicyklujeme po cca rok otvorenej modro značenej cyklotrase z Krásnej cez Heringeš a Zelený dvor do Ťahanoviec.
Dnešný výlet v dĺžke asi 21 km, ktorý je vhodný aj pre rodinky s deťmi a zvládneme ho aj na crossových bicykloch, odporúčame začať pri kostole v Krásnej. Odtiaľ okolo cintorína pôjdeme stále na sever a cez polia sa dostaneme až k bývalej odkaľovacej nádrži košickej teplárne na Teleku. Tam sa už ponoríme do lesa a stále miernym stúpaním aj na zľava sa pripájajúcej ceste vyznačenej červenou cykloznačkou pokračujeme pohodlne až k záhradkárskej osade nad Vyšným Opátskym a prídeme pod kopec Heringeš. Tam sa pokocháme výhľadom na celé mesto a na chvíľu opustíme modrú cykloznačku (pokračovanie po nej klesaním dolinou potoka k Zdobe a odtiaľ stúpaním do Košickej Novej Vsi odporúčame len fanúšikom cyklokrosu, neustáleho jazdenia po blate a hľadania správnej cesty, lebo cyklotrasa je najmä v úseku k Zdobe katastrofálne značená).
My sa pustíme ďalej po poľnej ceste a okolo vysielača dôjdeme až kalfaltke k Zdobe, tú prekrižujeme a opäť poľnou cestou idúcou tesne nad pumpou prídeme do Košickej Novej Vsi. Po miestnych uličkách sa dostaneme až na Lingov, zídeme ešte asi 500 metrov nižšie a opäť sa napojíme na modrú cykloznačku. Okolo rodinných domov sa dostaneme až k furčianskemu vodojemu a od neho nasledujeme asfaltový promenádny chodník na Zelený dvor. Prejdeme cez diaľničný privádzač a pri krematóriu sa stočíme južne naspäť smerom na Košice. Okolo záhradkárskej osady rovnobežne s trasou privádzača na Košice sa vrátime opäť do lesa a dôjdeme až k vodojemu nad Sídliskom Ťahanovce. Odtiaľ sa poľnými cestami okrajom sídliska dostaneme do obce Ťahanovce, kde sa cyklotrasa pri železničnom priecestí oficiálne končí. Môžeme si doplniť pitný režim v jednej z dvoch krčiem alebo pokračovať ešte ďalší kilometer a okolo Hornádu dôjsť k minerálnemu prameňu Gajdovka na Aničke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári