Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Herec Róbert Jakab, priznáva, že má rád život, rád sa dobre naje i vypije

Obľúbená televízna relácia Partička je už pár mesiacov „na kolesách". Herci a humoristi s týmto hudobno-zábavným improvizačným predstavením vypredávajú sály na celom Slovensku.

V seriáli Panelák je partnerkou Roba Jakaba herečka Mirka Partlová.V seriáli Panelák je partnerkou Roba Jakaba herečka Mirka Partlová. (Zdroj: tv joj)

V rýdzo mužskej zostave, ktorá sa pred pár dňami predstavila v Košiciach, nechýbal ani čochvíľa 34-ročný Róbert Jakab. Herec, pre niekoho známy ako Karol z Paneláka, pre iného policajný vyšetrovateľ Oliver Bachratík z Mesta tieňov.

Herci sa netaja tým, že divadelnú verziu Partičky si užíva nielen publikum, ale aj oni sami. „Na javisku sa zišla dobrá zostava. Myslím, že sa to, čo sa energií týka, príjemne premiešalo a veľmi nás to baví," vraví Robo, ktorý sa so svojimi spolužiakmi z VŠMU Mariánom Miezgom, Lukášom Latinákom a Jurajom Kemkom venuje improvizácii už viac ako päť rokov. „Improvizovali sme už aj počas vysokej školy, no pred asi piatimi rokmi sme sa s tým rozhodli ísť aj pred publikum."

A to i napriek tomu, že improvizácia so sebou nesie aj isté riziko. „Herec musí byť pripravený aj na trapas, keď to nevyjde. Partička je však výborná v tom, že improvizáciu rámcujú hry, ktoré tomu dávajú istý tvar. Nie je to o tom, že by bol človek úplne hodený do vody. Napriek tomu je tam vždy isté riziko, že niečo nevyjde. Ja to však beriem ako cvičenia či experiment a verím, že aj publikum to vníma tak, že hoci sa niečo podarí výborne, niečo iné tak celkom vyjsť nemusí." Počas predstavenia sa už však herci touto myšlienkou nezaťažujú. „Inak by sme zo stresu nevymysleli vôbec nič."

Robova cesta k herectvu nebola úplne priamočiara. „Pamätám si, že sme v piatom ročníku na ZŠ mali napísať, čím chceme byť, keď vyrastieme. Ja som napísal, že herec. Dodnes netuším prečo, keďže som v tom čase nemal s herectvom ešte nič do činenia." Keďže ho bavila „elektrika", pri výbere strednej školy sa rozhodol pre elektrotechnickú. „Už po prvom ročníku som však zistil, že som sa výrazne sekol." A práve v tom čase mu do cesty prišlo amatérske divadlo. „Začal som sa tomu venovať a už ma to nepustilo. Je to pre mňa ako droga!"

Hoci bol divadlom úplne opantaný, prijímačky na VŠMU mu na prvýkrát nevyšli. „Rok som teda strávil na herectve na bratislavskom konzervatóriu. Vôbec však neľutujem. O rok na to som sa totiž dostal do ročníka k Maťovi Hubovi a Milke Vášáryovej spolu s Miezgom, Latinákom či Kemkom. Boli sme výborný kolektív. Rýchlo sme zistili, že spolu vynikajúco ladíme. Dodnes sa zabávame na našich interných fóroch, ako napr. zabíjanie imaginárnych múch, ktoré mnohým prišli veľmi zvláštne, no my sme sa na tom vynikajúco bavili." Dodnes sú povestné aj ich ročníkové žúry. Dnes ich počet už zredukovalo vysoké pracovné tempo.

„Mám rád život! Rád sa dobre najem, vypijem, zabavím sa," prezrádza s úsmevom Robo. Na herectve ho fascinuje najmä fakt, že si môže vyskúšať rôzne povolania, vnoriť sa do pocitov najrôznejších charakterov. „Môžem byť vrah, násilník, ale aj úžasný charakter. Vnáram sa do týchto postáv a skúmam život iného človeka. To ma baví. Rovnako ako zabávať ľudí," vraví, no jedným dychom dodáva: „Nie som však primárny zabávač. Nemám rád, keď niekam prídem a povedia mi: 'Ty si herec? Tak niečo zahraj.' To sa nedá len tak spustiť ako na kľúčik. Na to, čo robím, je istá chvíľa a isté miesto."

Jednou z jeho profesionálnych mét je film. Láka aj Roba? „Divadlo mám veľmi rád, ale nesmierne ma priťahuje filmová realita." Je mu však ľúto, že na to na Slovensku nie sú také možnosti ako v zahraničí. „Keď robil Robert de Niro 'Zúriaceho býka', musel pribrať 30 kíl. Všetko obetoval jednému filmu. No nebol to preňho problém, pretože to mal zaplatené a dva roky sa nemusel venovať ničomu inému. Aby v našich podmienkach podstúpil herec kvôli filmovej postave také radikálne fyzické zmeny, nie je mysliteľné, pretože ho nikto nedokáže zaplatiť. Preto sa tu každý rozmieňa na drobné a robí súčasne divadlo, dabing i seriály."

Istý čas, keď mal Robo menej práce, sa dokonca živil ako čašník v Španielsku. „Chcel som sa naučiť nejakú novú reč a mať zážitok z toho, že idem do cudzej krajiny. Chcel som zistiť, či sa dokážem adaptovať." A tak niekoľko letných prázdnin strávil v krajine, ktorej reč na začiatku vôbec neovládal a robil prácu, s ktorou nemal žiadne skúsenosti. „Takého nešikovného čašníka, ako som bol ja, ste v živote nevideli," smeje sa dnes. „Keď bolo veľmi zle, tak ma vždy majiteľ postavil do kúta, aby som nezavadzal. No dal som si záväzok, že v žiadnom prípade odtiaľ dobrovoľne neodídem." Napokon sa po španielsky naučil. „Teraz ma tam opäť na leto volali, no už tu mám veľa práce. Navyše v oblasti, v ktorej som vždy chcel robiť."

Hoci nikdy nechcel odísť žiť do zahraničia natrvalo, cestovanie patrí k Robovým veľkým vášňam. "Rád spoznávam cudzie krajiny, mentalitu ľudí, ich zvyky aj jedlá. Najradšej sa prechádzam po nenápadných uličkách, sadnem si do krčmičky, kde sa zamiešam medzi domácich. Zaujíma ma totiž život obyčajných ľudí, ako žijú, rozmýšľajú. Chcem vidieť viac, než sa bežne prezentuje turistom." V Španielsku mal za ten rok, čo tam dohromady strávil, možnosť zúčastniť sa niekoľkých rodinných osláv. "Bolo to úžasné. Všetci jedli, kričali, hádali sa. Ale boli to také milé hádky."

Veľa toho precestoval aj s divadlom. Ako jeden z protagonistov známeho predstavenia "Na koho to slovo padne" navštívil Ameriku aj Austráliu. "Sú to krajiny, o ktorých sa nenadarmo hovorí ako o krajinách neobmedzených možností. Veľmi sa mi tam páčilo a mojím snom je stráviť raz v Amerike viac času a celú ju prejazdiť autom." Obrovský dojem v ňom zanechalo aj Sydney. "Množstvo zelene, pláže v meste, príjemný morský vzduch, papagáje. To všetko sa mi spája so Sydney, z ktorého som bol naozaj nadšený. Aj Austrálčania sú veľmi príjemní, vyžaruje z nich pohoda a radosť zo života."

Búrlivú noc zažili herci aj v Las Vegas, kde neodolali hazardérskej vášni. "Celú noc sme hrali v hoteli, kde sa točil film 'Kasíno'. Nešlo tam o to, koľko vyhrám, či prehrám, ale o tú magickú atmosféru," spomína Robo, ktorý je vraj adrenalínový typ. "Som hazardér, rád ženiem veci do krajnosti. Stredná cesta nie je nič pre mňa." A hoci ho Amerika láka ako dovolenková destinácia, žiť a pracovať tam vraj netúži. "Ich mentalita mi je trošku vzdialená a Hollywood mojím tajným snom rozhodne nie je. Skôr by som bol zvedavý, či by som bol schopný hrať v angličtine. No omnoho viac by som si prial, aby sa to s filmami rozbehlo u nás. Na Slovensku sa totiž cítim dobre, neplánujem odtiaľ odchádzať."

Hoci zatiaľ na filmové ponuky veľa šťastia nemal, prácu s kamerou si užíva v seriáloch. Z Paneláka ho diváci poznajú ako žiarlivého Karola. V súkromí má však Robo na túto vlastnosť úplne opačný pohľad. "Zdravá žiarlivosť je v pohode, lebo ten druhý aspoň vie, že mi na ňom záleží. No vzťah je o dôvere, takže kto to preháňa, koleduje si o rozpad vzťahu. Okrem toho každý extrémny žiarlivec mi pripadá komický. Chorobná žiarlivosť je istý druh životného kŕča, niečo podobné prežívala aj postava Karola. Ale aj tak ho mám rád," vraví s úsmevom Robo, ktorý si v tejto postave užil aj nahé scény. Zvládol ich však bez väčších problémov. "Nie som exhibicionista, no herec je sluhom príbehu. Ak majú nahé scény zmysel, ide hanba bokom. Všetko, samozrejme, závisí od okolností."

Okrem spomaleného Karola stvárňuje aj presný opak - policajného vyšetrovateľa Olivera Bachratíka (v Meste tieňov, pozn. redakcie). Kvôli role musel absolvovať dokonca špeciálny výcvik. Najzložitejšie na ňom vraj bolo pochopiť psychológiu. "Napríklad to, že raz môže nastať situácia, keď policajt nesmie rozmýšľať nad dôsledkami a nasadiť svoj život. Ten psychický tlak dá podľa mňa zabrať viac ako zvládnutie nejakých chmatov či streľby."

Počas letných mesiacov si však Robo od svojich seriálových postáv oddýchne. "Na prelome júla a augusta ma čaká niekoľko predstavení 'Macbetha' v rámci Letných shakespearovských slávností. Tie mám rád, pretože to, že sa hrá vonku, je pre hercov i divákov veľmi atraktívne. A potom už budem iba relaxovať. Chystáme sa napríklad s priateľkou a kamarátmi do Chorvátska." Jeho obľúbeným relaxom je aj rybačka. "Málokto vie pochopiť, čo je na tom vzrušujúce. No podľa mňa sa to dá prirovnať k hazardu. Celú noc ste hore a pozeráte na udicu, či niečo zaberie. Je to zaujímavé v tom, aké spôsoby vymyslíte, aby ste rybu ulovili. Pre mňa je to neuveriteľný relax. Úplne vyvetranie vnútra."

Hoci zo štvorice Jakab-Latinák-Kemka-Miezga je posledným "neženáčom", na tomto stave zatiaľ neplánuje nič meniť. Hoci už so svojou priateľkou býva (a je to prvá žena, s ktorou zdieľa spoločnú domácnosť!), "o zmene stavu zatiaľ nijako výrazne nepremýšľam," dodáva herec, ktorému vraj k spokojnému životu treba iba blízkosť rodiny, priateľov, dobré jedlo, pitie, prácu a slnko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 2. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 3. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 4. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 5. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 7. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 8. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 596
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 063
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 352
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 788
 5. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 2 848
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 996
 7. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 839
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Excelentnosť sa nebude doprosovať moci analfabetov, len ticho odchádza zo Slovenska
 2. Věra Tepličková: Ja na to mám alebo Daň z hriechu v dobe postmodernej
 3. Eva Gallova: Jar cvála, máj sa míňa a kvety na strome odkvitli
 4. Patrik Zimáni: Ako (ne)minúť štátne peniaze...
 5. Tupou Ceruzou: Björn Kollarson
 6. INESS: Gig ekonomika v zdravotníctve
 7. Martin Ribár: Za 5 vrážd – trest 12 rokov. Za úkladnú vraždu - beztrestnosť. Spravodlivosť po slovensky
 8. Vladimír Zervan: Pozná Mestská polícia v Bratislave dopravné značky?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 239
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 770
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 744
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 050
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 971
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 954
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 877
 8. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 2 705
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Excelentnosť sa nebude doprosovať moci analfabetov, len ticho odchádza zo Slovenska
 2. Věra Tepličková: Ja na to mám alebo Daň z hriechu v dobe postmodernej
 3. Eva Gallova: Jar cvála, máj sa míňa a kvety na strome odkvitli
 4. Patrik Zimáni: Ako (ne)minúť štátne peniaze...
 5. Tupou Ceruzou: Björn Kollarson
 6. INESS: Gig ekonomika v zdravotníctve
 7. Martin Ribár: Za 5 vrážd – trest 12 rokov. Za úkladnú vraždu - beztrestnosť. Spravodlivosť po slovensky
 8. Vladimír Zervan: Pozná Mestská polícia v Bratislave dopravné značky?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 239
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 770
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 744
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 050
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 971
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 954
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 877
 8. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 2 705
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu