Korzár logo Korzár Košice

Herec Róbert Jakab, priznáva, že má rád život, rád sa dobre naje i vypije

Obľúbená televízna relácia Partička je už pár mesiacov „na kolesách". Herci a humoristi s týmto hudobno-zábavným improvizačným predstavením vypredávajú sály na celom Slovensku.

V seriáli Panelák je partnerkou Roba Jakaba herečka Mirka Partlová.V seriáli Panelák je partnerkou Roba Jakaba herečka Mirka Partlová. (Zdroj: tv joj)

V rýdzo mužskej zostave, ktorá sa pred pár dňami predstavila v Košiciach, nechýbal ani čochvíľa 34-ročný Róbert Jakab. Herec, pre niekoho známy ako Karol z Paneláka, pre iného policajný vyšetrovateľ Oliver Bachratík z Mesta tieňov.

Herci sa netaja tým, že divadelnú verziu Partičky si užíva nielen publikum, ale aj oni sami. „Na javisku sa zišla dobrá zostava. Myslím, že sa to, čo sa energií týka, príjemne premiešalo a veľmi nás to baví," vraví Robo, ktorý sa so svojimi spolužiakmi z VŠMU Mariánom Miezgom, Lukášom Latinákom a Jurajom Kemkom venuje improvizácii už viac ako päť rokov. „Improvizovali sme už aj počas vysokej školy, no pred asi piatimi rokmi sme sa s tým rozhodli ísť aj pred publikum."

A to i napriek tomu, že improvizácia so sebou nesie aj isté riziko. „Herec musí byť pripravený aj na trapas, keď to nevyjde. Partička je však výborná v tom, že improvizáciu rámcujú hry, ktoré tomu dávajú istý tvar. Nie je to o tom, že by bol človek úplne hodený do vody. Napriek tomu je tam vždy isté riziko, že niečo nevyjde. Ja to však beriem ako cvičenia či experiment a verím, že aj publikum to vníma tak, že hoci sa niečo podarí výborne, niečo iné tak celkom vyjsť nemusí." Počas predstavenia sa už však herci touto myšlienkou nezaťažujú. „Inak by sme zo stresu nevymysleli vôbec nič."

Robova cesta k herectvu nebola úplne priamočiara. „Pamätám si, že sme v piatom ročníku na ZŠ mali napísať, čím chceme byť, keď vyrastieme. Ja som napísal, že herec. Dodnes netuším prečo, keďže som v tom čase nemal s herectvom ešte nič do činenia." Keďže ho bavila „elektrika", pri výbere strednej školy sa rozhodol pre elektrotechnickú. „Už po prvom ročníku som však zistil, že som sa výrazne sekol." A práve v tom čase mu do cesty prišlo amatérske divadlo. „Začal som sa tomu venovať a už ma to nepustilo. Je to pre mňa ako droga!"

Hoci bol divadlom úplne opantaný, prijímačky na VŠMU mu na prvýkrát nevyšli. „Rok som teda strávil na herectve na bratislavskom konzervatóriu. Vôbec však neľutujem. O rok na to som sa totiž dostal do ročníka k Maťovi Hubovi a Milke Vášáryovej spolu s Miezgom, Latinákom či Kemkom. Boli sme výborný kolektív. Rýchlo sme zistili, že spolu vynikajúco ladíme. Dodnes sa zabávame na našich interných fóroch, ako napr. zabíjanie imaginárnych múch, ktoré mnohým prišli veľmi zvláštne, no my sme sa na tom vynikajúco bavili." Dodnes sú povestné aj ich ročníkové žúry. Dnes ich počet už zredukovalo vysoké pracovné tempo.

„Mám rád život! Rád sa dobre najem, vypijem, zabavím sa," prezrádza s úsmevom Robo. Na herectve ho fascinuje najmä fakt, že si môže vyskúšať rôzne povolania, vnoriť sa do pocitov najrôznejších charakterov. „Môžem byť vrah, násilník, ale aj úžasný charakter. Vnáram sa do týchto postáv a skúmam život iného človeka. To ma baví. Rovnako ako zabávať ľudí," vraví, no jedným dychom dodáva: „Nie som však primárny zabávač. Nemám rád, keď niekam prídem a povedia mi: 'Ty si herec? Tak niečo zahraj.' To sa nedá len tak spustiť ako na kľúčik. Na to, čo robím, je istá chvíľa a isté miesto."

Jednou z jeho profesionálnych mét je film. Láka aj Roba? „Divadlo mám veľmi rád, ale nesmierne ma priťahuje filmová realita." Je mu však ľúto, že na to na Slovensku nie sú také možnosti ako v zahraničí. „Keď robil Robert de Niro 'Zúriaceho býka', musel pribrať 30 kíl. Všetko obetoval jednému filmu. No nebol to preňho problém, pretože to mal zaplatené a dva roky sa nemusel venovať ničomu inému. Aby v našich podmienkach podstúpil herec kvôli filmovej postave také radikálne fyzické zmeny, nie je mysliteľné, pretože ho nikto nedokáže zaplatiť. Preto sa tu každý rozmieňa na drobné a robí súčasne divadlo, dabing i seriály."

Istý čas, keď mal Robo menej práce, sa dokonca živil ako čašník v Španielsku. „Chcel som sa naučiť nejakú novú reč a mať zážitok z toho, že idem do cudzej krajiny. Chcel som zistiť, či sa dokážem adaptovať." A tak niekoľko letných prázdnin strávil v krajine, ktorej reč na začiatku vôbec neovládal a robil prácu, s ktorou nemal žiadne skúsenosti. „Takého nešikovného čašníka, ako som bol ja, ste v živote nevideli," smeje sa dnes. „Keď bolo veľmi zle, tak ma vždy majiteľ postavil do kúta, aby som nezavadzal. No dal som si záväzok, že v žiadnom prípade odtiaľ dobrovoľne neodídem." Napokon sa po španielsky naučil. „Teraz ma tam opäť na leto volali, no už tu mám veľa práce. Navyše v oblasti, v ktorej som vždy chcel robiť."

Hoci nikdy nechcel odísť žiť do zahraničia natrvalo, cestovanie patrí k Robovým veľkým vášňam. "Rád spoznávam cudzie krajiny, mentalitu ľudí, ich zvyky aj jedlá. Najradšej sa prechádzam po nenápadných uličkách, sadnem si do krčmičky, kde sa zamiešam medzi domácich. Zaujíma ma totiž život obyčajných ľudí, ako žijú, rozmýšľajú. Chcem vidieť viac, než sa bežne prezentuje turistom." V Španielsku mal za ten rok, čo tam dohromady strávil, možnosť zúčastniť sa niekoľkých rodinných osláv. "Bolo to úžasné. Všetci jedli, kričali, hádali sa. Ale boli to také milé hádky."

Veľa toho precestoval aj s divadlom. Ako jeden z protagonistov známeho predstavenia "Na koho to slovo padne" navštívil Ameriku aj Austráliu. "Sú to krajiny, o ktorých sa nenadarmo hovorí ako o krajinách neobmedzených možností. Veľmi sa mi tam páčilo a mojím snom je stráviť raz v Amerike viac času a celú ju prejazdiť autom." Obrovský dojem v ňom zanechalo aj Sydney. "Množstvo zelene, pláže v meste, príjemný morský vzduch, papagáje. To všetko sa mi spája so Sydney, z ktorého som bol naozaj nadšený. Aj Austrálčania sú veľmi príjemní, vyžaruje z nich pohoda a radosť zo života."

Búrlivú noc zažili herci aj v Las Vegas, kde neodolali hazardérskej vášni. "Celú noc sme hrali v hoteli, kde sa točil film 'Kasíno'. Nešlo tam o to, koľko vyhrám, či prehrám, ale o tú magickú atmosféru," spomína Robo, ktorý je vraj adrenalínový typ. "Som hazardér, rád ženiem veci do krajnosti. Stredná cesta nie je nič pre mňa." A hoci ho Amerika láka ako dovolenková destinácia, žiť a pracovať tam vraj netúži. "Ich mentalita mi je trošku vzdialená a Hollywood mojím tajným snom rozhodne nie je. Skôr by som bol zvedavý, či by som bol schopný hrať v angličtine. No omnoho viac by som si prial, aby sa to s filmami rozbehlo u nás. Na Slovensku sa totiž cítim dobre, neplánujem odtiaľ odchádzať."

Hoci zatiaľ na filmové ponuky veľa šťastia nemal, prácu s kamerou si užíva v seriáloch. Z Paneláka ho diváci poznajú ako žiarlivého Karola. V súkromí má však Robo na túto vlastnosť úplne opačný pohľad. "Zdravá žiarlivosť je v pohode, lebo ten druhý aspoň vie, že mi na ňom záleží. No vzťah je o dôvere, takže kto to preháňa, koleduje si o rozpad vzťahu. Okrem toho každý extrémny žiarlivec mi pripadá komický. Chorobná žiarlivosť je istý druh životného kŕča, niečo podobné prežívala aj postava Karola. Ale aj tak ho mám rád," vraví s úsmevom Robo, ktorý si v tejto postave užil aj nahé scény. Zvládol ich však bez väčších problémov. "Nie som exhibicionista, no herec je sluhom príbehu. Ak majú nahé scény zmysel, ide hanba bokom. Všetko, samozrejme, závisí od okolností."

Okrem spomaleného Karola stvárňuje aj presný opak - policajného vyšetrovateľa Olivera Bachratíka (v Meste tieňov, pozn. redakcie). Kvôli role musel absolvovať dokonca špeciálny výcvik. Najzložitejšie na ňom vraj bolo pochopiť psychológiu. "Napríklad to, že raz môže nastať situácia, keď policajt nesmie rozmýšľať nad dôsledkami a nasadiť svoj život. Ten psychický tlak dá podľa mňa zabrať viac ako zvládnutie nejakých chmatov či streľby."

Počas letných mesiacov si však Robo od svojich seriálových postáv oddýchne. "Na prelome júla a augusta ma čaká niekoľko predstavení 'Macbetha' v rámci Letných shakespearovských slávností. Tie mám rád, pretože to, že sa hrá vonku, je pre hercov i divákov veľmi atraktívne. A potom už budem iba relaxovať. Chystáme sa napríklad s priateľkou a kamarátmi do Chorvátska." Jeho obľúbeným relaxom je aj rybačka. "Málokto vie pochopiť, čo je na tom vzrušujúce. No podľa mňa sa to dá prirovnať k hazardu. Celú noc ste hore a pozeráte na udicu, či niečo zaberie. Je to zaujímavé v tom, aké spôsoby vymyslíte, aby ste rybu ulovili. Pre mňa je to neuveriteľný relax. Úplne vyvetranie vnútra."

Hoci zo štvorice Jakab-Latinák-Kemka-Miezga je posledným "neženáčom", na tomto stave zatiaľ neplánuje nič meniť. Hoci už so svojou priateľkou býva (a je to prvá žena, s ktorou zdieľa spoločnú domácnosť!), "o zmene stavu zatiaľ nijako výrazne nepremýšľam," dodáva herec, ktorému vraj k spokojnému životu treba iba blízkosť rodiny, priateľov, dobré jedlo, pitie, prácu a slnko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
  1. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  2. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  3. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  4. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  7. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  8. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 387
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 659
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 398
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 395
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 24 200
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 754
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 677
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 942
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  2. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  3. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  4. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  7. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  8. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 387
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 659
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 398
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 395
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 24 200
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 754
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 677
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 942
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu